Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Дамаск се проведе първа среща на висши американски дипломати с новите управници на Сирия

Дамаск, Сирия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Дамаск се проведе първата среща на висши дипломати от администрацията на американския президент с новите управници на Сирия. В същото време Турция и Иран призоваха за единство на страната. Анкара ще подкрепи новото сирийско ръководство в борбата срещу терористичните организации, заяви турският президент.

Помощник-държавният секретар на САЩ по близкоизточните въпроси Барбара Лийф, специалният пратеник на президента по въпроса за заложниците Роджър Карстънс и новоназначеният старши съветник Даниъл Рубинстайн, който сега отговаря за ангажиментите на Държавния департамент в Сирия, са първите американски дипломати, които пристигнаха в Дамаск, откакто опозиционните милиции в Сирия свалиха от власт президента Башар Асад.

Пресконференцията им пред медиите беше отменена от съображения за сигурност, но сирийски официален представител, пожелал анонимност, определи пред Ройтерс, срещата с лидера на групировката, която взе властта в Сирия, Ахмед аш-Шараа като позитивна, резултатите - също.

Посещението идва в момент, когато западните правителства постепенно отварят канали за връзка с Хаят Тахрир аш-Шам и нейния лидер и започват дебати дали да отменят обозначението на групировката като терористична организация.

Междувременно президентите на Турция и на Иран Реджеп Ердоган и Махмуд Пазешкян, които участваха в Кайро в среща на върха на мюсюлманските държави, призоваха за единство на Сирия. Президентът на Иран призова всички религиозни общности да участват в бъдещото управление в Дамаск и разкритикува Израел, че след Газа и Ливан подлага на масирани нападения и Сирия.

Турският президент заяви, че бойците на Ислямска държава, кюрдската ПКК и свързаните с тях групи трябва да бъдат елиминирани, за да бъде установена безопасна и стабилна нова Сирия. Турция ще подкрепи новото сирийско ръководство в борбата срещу терористичните организации и ще му помогне да формира държавната си сттруктура и нова конституция, каза Ердоган. Той съобщи че турският външен министър Хакан Фидан скоро ще посети Дамаск.

В същото време САЩ съобщиха, че при американските въздушни удари са били убити двама членове на "Ислямска държава", единият от тях лидер на групировката.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лондон с неуспешен опит за нов канал за връзка с Кремъл

Съветникът по националната сигурност на Обединеното кралство Джонатан Пауъл се е опитал да отвори скрит канал за връзка с руския президент Владимир Путин, тъй като Великобритания и нейните най-близки европейски съюзници се опасяваха, че интересите на администрацията на Тръмп по отношение на Украйна се разминават с тези на европейците, разкрива..

публикувано на 12.11.25 в 11:43
Бойко Борисов

Борисов: Все още не е ясно кога ще бъде внесен бюджетът за следващата година

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че все още няма яснота кога ще бъде внесен бюджетът за следващата година. В кулоарите на парламента той обаче, защити двойното увеличение на данък "дивидент". "Защото в момента има десетки хиляди, бих казал, хора, които си слагат заплати от порядъка на милион, два на месец, стотици хиляди заплати. Тези..

публикувано на 12.11.25 в 11:17
Росен Желязков

Желязков: Може би не сме от най-говорещите правителства, но със сигурност сме от най-ефективните

Премиерът Росен Желязков заяви, че настоящото правителство е едно от най-ефективните.  Той коментира в началото на правителственото заседание полученото от България второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост . Второто плащане към страната ни от 440 милиона евро е първото от 3 години насам и идва по-малко от година преди да приключи..

публикувано на 12.11.25 в 11:02
Радостин Василев

Василев: МЕЧ вече няма да внася вотове на недоверие заедно с "Величие"

ПГ на МЕЧ повече няма да внася вотове на недоверие към правителството заедно с депутатите от "Величие". Това обяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев в кулоарите на парламента: "Това е сигурно! Ние сме спрели да комуникираме с тях, след като сигналите станаха 20-25, на измамени хора. Забраних на групата! Казах им: "Колеги, тук имаме явно някаква..

публикувано на 12.11.25 в 10:58

Приближен на Зеленски в центъра на корупционния скандал в Украйна

Украински разследващи обвиниха във вторник приближен на президента Володимир Зеленски в организирането на корупционна схема в размер на 100 млн. долара на фона на разпалване на недоволството в раздираната от война страна, предаде АФП. Разследват подкупи за 100 млн. долара в енергетиката на Украйна Обвиненията срещу Тимур Миндич са..

публикувано на 12.11.25 в 10:58

Повече заявления за енергийна помощ в Кюстендилско спрямо 2024 година

Повече, с около 200-300, са подалите заявления за енергийна помощ в Кюстендилския регион в сравнение със сезона на 2024 г., по информация на Областната агенция за социално подпомагане. Това е и при положение, че населението в областта намалява с около 1500 за година според статистическите данни. Очевидно повече хора разчитат да им бъде..

публикувано на 12.11.25 в 10:38

НС няма да изслуша здравния министър по казуса с Националната детска болница

Мнозинството в Народното събрание отхвърли искането на "Възраждане" да бъде изслушан министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов във връзка с подадената оставка на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница. Общественият съвет за изграждането на Национална детска болница подава оставка Министър Силви Кирилов е приел..

публикувано на 12.11.25 в 10:26