Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със 70% ще се увеличи капацитетът на двете международни летища в Кипър

Снимка: БГНЕС

Със 70% ще се увеличи капацитетът на двете международни летища в Кипър след обновяването на инфраструктурата им. Споразумение за това подписват днес правителството и управляващата ги компания, съобщиха от транспортното министерство.

Новият договор предвижда компанията концесионер на двете международни летища в Ларнака и Пафос (Hermes Airports) незабавно да започне втората фаза от разширяването им. Мащабният проект е на обща стойност 170 млн. евро.

Модернизацията в Ларнака трябва да бъде завършена за 30 месеца, а в по-малкото летище в Пафос – за 27 месеца.

След обновяването им те ще могат да обслужват със 70% повече пътници, отговаряйки на нуждите на трафика до 2036 г., каза транспортният министър Алексис Вафеадис.

Само преди дни, на 20 декември, годишният пътнически поток на летищата в Ларнака и Пафос постави исторически рекорд, като за първи път надхвърли 12 млн. души.

Правителството също така удължава управлението на двете летища от компанията оператор с още 1,5 година след изтичането на сегашния срок, до декември 2032 г.

Постигнатото споразумение "представлява развитие от стратегическо значение, което надгражда позицията на страната като важен регионален авиационен център и укрепва нейната икономика, развива допълнително туристическата индустрия и гарантира конкурентоспособността на двете летища за следващите години", посочи правителственият говорител Константинос Летимбиотис. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испания си постави цел влаковете да са най-бързи в Европа

Испания започва подготовка за увеличаване на скоростта на високоскоростните влакове до 350 км/ч. Първата модернизация ще се реализира по линията Мадрид – Барселона. Целта е след обновяването времето за пътуване между двата най-големи града в Испания да се съкрати от сегашните 2 часа и 48 минути до под 2 часа. Министърът на транспорта Оскар Пуенте..

публикувано на 18.11.25 в 03:13

Италия гласува нов пакет военна помощ за Украйна

Върховният съвет на отбраната на Италия потвърди пълната подкрепа за Украйна и да даде път на 12-ия указ за военна помощ. На заседанието в президентския палат "Куиринал" участваха държавният глава Серджо Матарела, премиерът Джорджа Мелони, министрите Таяни, Кросето, Пиантедози, Джорджети и Урсо и началникът на отбраната - генерал Лучано Портолано...

публикувано на 18.11.25 в 02:42

Вътрешият министър на Великобритания: Ситуацията с предоставянето на убежища е извън контрол

Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд защити мащабните промени в системата за убежище на Обединеното кралство, заявявайки пред депутатите, че настоящата ситуация е „извън контрол и несправедлива“. Говорейки в Камарата на общините, Шабана Махмуд каза: „Ако не успеем да се справим с тази криза, ще повлечем повече хора по път, който..

публикувано на 18.11.25 в 02:30

Над 4,1 млн. туристи са посетили Кипър от началото на годината

С нов туристически рекорд Кипър влиза в зимния сезон. Броят пристигащи туристи през 10-те месеца на тази година надмина нивото, постигнато за цялата 2024 г., показват обявените в понеделник данни на статистическата служба. Кипър продължи възходящата тенденция от летните месеци за туристическа активност, като регистрира през октомври силен ръст..

публикувано на 18.11.25 в 02:14
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подкрепя по-твърди действия в борбата срещу наркоразпространението

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че подкрепя предприемането на по-агресивни действия срещу наркокартелите и производството на наркотици в Мексико и Колумбия, но не обяви пряка военна намеса на САЩ в двете страни, предаде Ройтерс. Тръмп засили кампанията си срещу трафика на наркотици по море, като разреши по-мощни операции и даде на..

публикувано на 18.11.25 в 02:06
Газа, октомври 2025 г.

ООН одобри Плана на Тръмп за Газа

Съветът за сигурност на ООН одобри проeкторезолюцията на САЩ, която включва плана на Доналд Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. Самият план от 20 точки е приложение към документа. С тази резолюция се отваря възможност за разполагането на международни сили по стабилността в анклава. Освен това се очаква тя да ускори плановете на страните, които обмислят..

публикувано на 18.11.25 в 01:28

Тръмп: САЩ ще одобрят продажбата на изтребители F-35 на Саудитска Арабия

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп съобщи, че ще одобри продажбата на изтребители F-35 на Саудитска Арабия. Тръмп говори пред репортери в Белия дом ден преди да приеме там саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Ройтерс отбелязва, че Пентагонът вече е дал принципно одобрение за сделка с Рияд за 48 изтребителя пето поколение. Това би..

публикувано на 17.11.25 в 23:01