Войниците ни в Кербала, в първата мисия на България през 2003 г., са били толкова подготвени, като човешки фактор, че "който и да беше тръгнал, щеше да е на същото ниво на подготовка". Това каза ст. сержант от резерва Силвия Здравкова, тогава деловодител в регистратурата на батальона в Кербала, в интервю в предаването "РадиоТочка".
"Технически бяхме зле осигурени, много пропуски, много необмислени неща с какво оборудване тръгваме. В онзи момент с това сме разполагали и мисля, че всички, които бяха там със собствени сили и възможности, работеха на 100%", каза Здравкова.
Заедно с полковник от резерва доц. д-р Александър Парашкевов разказаха за първата мисия на български военни в база "Индия" в Кербала, където при атентат загинаха пет български войници и бяха ранени 27.
Днес в Карлово се проведе ритуал-панихида пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм.
"Медицинската служба се справи отлично и имаше оценка от американците. След този атентат не сме дали повече жертви и е отчетено, че сме имали адекватност в първите минути. Следващите мисия медиците бяха подготвени на база на случилото се през 2003 г.", сподели доц. д-р Парашкевов.
От спомените им се припомни, че мисията не е била добре оборудвана.
"От облеклото, вторите си комплекти, получихме на място, оборудването за тези условия – очила за пустинни бури, маски да предпазват, и технически машините бяха непригодни за тези условия. При придвижването от Кувейт до Кербала ешалоните имаха проблеми - с джип УАЗ с бризентово покритие да си в реална бойна обстановка", припомниха те.
"Ако този камион беше успял да влезе в базата, ние бяхме 136 човека, и щяха да бъдат върнати 136 ковчега в България. Ние трудно си учим уроците дори когато сме ги платили с кръв", каза Силвия Здравкова.
А за състоянието на армията в момента каза:
"В днешно време няма командири, казвам го отговорно. За мен политическите решения се вземат, но това дали армията е готова да ги изпълни е в армейското ръководство. То трябва да каже "да, готови сме, не", не сме готови".
Мнението й сподели и д-р Парашкевов и допълни:
"Армията трябва да е боеспособна не като количество, а като качество, но да не забравяме човешкия фактор. И командването да си отстоява на думата."
И двамата потвърдиха, че нямат информация докъде е стигнала идеята да се издигне паметник на загиналите български бойци в Кербала.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.България твърдо подкрепя засилването на ангажимента на НАТО и ЕС, насочен към укрепване на морската сигурност, е заявил премиерът Росен Желязков в изказването си по време на Срещата на върха в рамките на инициативата "Берлински процес" в Лондон. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Желязков специално е подчертал..
Софийският градски съд остави в ареста 15-годишното момче, обвинено за убийството на свой връстник в столичен мол. СГС не успя да се произнесе по искането - обвиненият за убийството в мола да остане в ареста Съдът намери за обосновано предположението, че 15-годишното момче е извършило това, за което е обвинено - убийство. Според съдия Петя..
Вътрешната комисия в парламента отхвърли ветото на президента Румен Радев, наложено върху промените в Закона за ДАНС, според които председателят на държавната агенция се избира от парламента. По време на днешното заседание народните представители обсъдиха наложеното вето. При последвалото гласуване 10 депутати отхвърлиха ветото на президента,..
Столичната полиция работи по всички версии за нападението срещу бившия заместник градски прокурор на София Иво Илиев. Това обясни директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Бившият зам. градски прокурор на София Иво Илиев е бил нападнат с чук "Образувано е досъдебно производство в Градска прокуратура и там са сформирани съвместни екипи,..
Седем души са задържани в София при различни операции срещу разпространение на фалшиви евро и левове. Акциите са проведени в последните дни. Това обяви директорът на столичната полиция главен комисар Любомир Николов. Двама души са задържани с 10 евро в купюри от 200 евро. Друг мъж е задържан след сделка, като у него са открити фалшиви 32..
За мен младежите в България са носещи огромен потенциал и ако полицията стигне до причините за тези два случая в София , може да се окаже, че проблемът не е в младежите, а в техните родители, каза в интервю пред БНР Георги Ненов, автор на подкаста “Свръхчовекът” и ангажиран със социални каузи В предаването "Нещо повече" той препоръча..
Когато една държава членка се отклони от европейските ценности - демокрация, свобода, справедливост и плурализъм на политическия живот -това е много притеснително за ЕС като цяло. Най-важното е България да не се окаже с единия крак извън ЕС по начина, по който функционира в дисхармония с ценностите му. Това каза пред БНР депутатът..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..