Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на траур в Сърбия заради масовото убийство в Цетине

Снимка: БТА

В Сърбия днес е ден на траур заради трагедията в град Цетине, Черна гора, където въоръжен мъж застреля 12 души и рани четирима по-рано тази седмица, съобщи ТАНЮГ.

Правителството взе решение за обявяване на ден на траур по предложение на президента на Сърбия Александър Вучич, уточнява БТА.

Днешното заседание на правителството започна с едноминутно мълчание за жертвите на масовото убийство в Цетине, а сръбският премиер Милош Вучевич отново изрази съболезнованията си на семействата на загиналите в Цетине и на народа на Черна гора.

На 1 януари въоръжен мъж застреля седем мъже, три жени - сред които сестра си - и две деца на 10 и 13 години в южния черногорски град Цетине, след което се простреля в главата и почина на път за болницата. Четирима тежко ранени остават в болница.

Смята се, че след конфликт в бар 45-годишният мъж, идентифициран като Ацо Мартинович, се е прибрал вкъщи, за да вземе оръжието си, преди да започне кървавото нападение на няколко места в Цетине.

Това е втората масова стрелба за по-малко от три години в град Цетине, на 38 км западно от Подгорица. През август 2022 г. въоръжен мъж уби 10 души, включително две деца, преди да бъде застрелян.

Черна гора, чието население е около 633 000 души, има дълбоко вкоренена култура на притежаване на оръжие.

В Черна гора се очакват протести по инициатива на неформална група студенти. Те настояват управляващите да понесат отговорност за трагедията от 1 януари. Протестиращите искат да бъде сменено цялото политическо ръководство на системата за сигурност.

Черна гора до снощи беше в тридневен траур.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцкото животновъдство понася огромни щети от шарката по овцете

Огромни щети понася гръцкото животновъдство от шарка по овцете. Последните случаи са в Северна Гърция. Последният регистриран случай е днес във ферма на остров Самотраки. Вече 3500 животни са унищожени на острова, съобщават местните власти. Животновъдството е половината от приходите на жителите на Самотраки и щетите са огромни. В същото..

публикувано на 20.09.25 в 20:47

"Хамас" предупреди, че израелското нападение над град Газа излага на опасност останалите заложници

Въоръженото крило на "Хамас" публикува "прощални" снимки на повечето от останалите заложници в ивицата Газа, като предупреди, че израелското нападение над град Газа може да ги изложи на опасност, предаде АФП. С тези снимки то припомни и случая с израелски пилот, изчезнал през 1986 г., след като самолетът му беше свален над Ливан. От 251..

публикувано на 20.09.25 в 20:34

Н. Киселова: Трябва да вземем поука от повдигнатите въпроси, по които има напрежение в обществото

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви по повод отхвърления вот на недоверие на правителството, че "трябва да вземем поука от повдигнатите въпроси, по които има напрежение в обществото". В старозагорското село Братя Даскалови, където гостува по случай празника на общината, тя подчерта, че резултатите от гласуването са..

публикувано на 20.09.25 в 20:15

По-високите такси за чужди работници в САЩ засягат предимно служители на технологични компании

Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, с която задължава американските компании, които привличат служители от чужбина, да плащат по 100 000 долара на служител годишно. Новата мярка засяга предимно служители на технологични компании, които работят на територията на САЩ въз основа на работни визи H-1B. Американските медии припомнят, че..

публикувано на 20.09.25 в 20:04

Индия разкритикува новата такса на Тръмп за наемане на чуждестранни работници

Според външното министерство на Индия, въведената от Доналд Тръмп годишна такса от 100 000 долара за наемането на чуждестранни работници ще има хуманитарни последствия. Мярката е част от политиката на Тръмп за наемане на повече американци на високо платени работни места, като според анализатори много технологични компании взимат такива..

публикувано на 20.09.25 в 19:52
Войници от сръбската армия стоят близо до китайска ракетна система със среден обсег FK-3

Първите наборни военни след връщането на задължителната служба в Сърбия започват обучение през 2026 г.

Министърът на отбраната на Сърбия Братислав Гашич обяви, че се очаква първата група от наборни войници да започне обучение в началото на следващата година, предаде БТА. Преди година сръбското правителство взе решение да възстанови задължителната военна служба, която беше отменена през 2011 г. Според решението службата ще има продължителност..

публикувано на 20.09.25 в 19:37
Снимката е илюстративна

Пожар е избухнал край ловешкото село Брестница

Пожар гори край ловешкото село Брестница. Огънят е обхванал сухи треви и храсти. Три екипа на пожарната гасят пламъците, но все още не е ясно каква площ са засегнали те.

публикувано на 20.09.25 в 19:20