Парламентарната група на "Възраждане" е внесла два законопроекта за промяна в Наказателния кодекс. Те са свързани с по-големи наказания при причиняване на пътнотранспортни произшествия, обясни заместник-председателят на групата Петър Петров и допълни:
"Ние въвеждаме наказуемост и за тежките деянията, извършени по предпазливост, когато обаче имаме волеви момент от страна на дееца - тоест той сам се е предал в едно такова състояние - дали ще е карал с превишена скорост, без книжка, с фалшиви табели, дали ще е карал с наркотици или алкохол в кръвта, това е неговият волеви момент. Освен повишаване на наказуемостта ние повишаваме е вече въведения преди година и половина инструмент за отнемане на МПС - с оглед превантивно-възпитателния характер", поясни Петър Петров.
От Главна дирекция "Национална полиция" представиха данни, според които цялата година са регистрирани 7166 тежки пътнотранспортни произшествия, при които ранените са малко над 9000, а загиналите - 481 души.
От МВР посочиха, че са внесли законопроект в парламента чрез Министерския съвет, в който предлагат намаляване на максимално разрешената скорост – на магистралите тя да падне от 140 на 130 км/ч., а в населените места, където има т.нар. зона 30, максималната скорост да не може да надвишава 30 км/ ч.
Завишаване на наказанията е необходимо, но трябва да се промени и същината на Закона за движение по пътищата, настояха експерти.
От "Ангели на пътя" поискаха по-сериозни наказания при употреба на алкохол и наркотици:
"Имаме доста семейства, които, за съжаление, благодарение на съда получиха условни присъди. Защото животът на нашите деца от пияни, дрогирани и системни и нарушители на пътя струва условна присъда.
Докато всичките вие празнувахте и седяхте със семействата си и с децата си вкъщи, всичките тези родители прекараха едни много тежки празници, на гроба, на паметната плоча на децата си.
Затова всички ние няма да се откажем. Нека всички стиснем ръце и всяко българско дете, всеки баща, майка, брат и сестра, се приберат, за да празнуваме заедно", призова Петя Иванова от сдружението "Ангели на пътя".
Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..