Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 5 години от първия смъртен случай с Covid-19 в Ухан

Снимка: Pixabay

Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес.

Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че реалният брой е по-висок. Коронавирусът мутира в няколко варианта, сред които Алфа, Бета, Делта и Омикрон.

Първият регистриран случай в България беше на 8 март 2020 г. На 11 март Световната здравна организация обяви вируса за пандемичен. Ден по-късно Европа и светът затвориха границите си, последваха локдауни и мерки за социална дистанция. Новината за първите ваксини дойде през ноември 2020 г. Имунизациите в много от страните по света започнаха месец по-късно.

СЗО обяви край на извънредната ситуация, породена от Covid-19, през май 2023 година, но вирусът продължава да се разпространява в различните държави. 

Според редица експерти той се прехвърлил по естевен път от животни на хората, но подозренията, че е бил изпуснат от държавна вирусологична лаборатория в Ухан остават - нещо, което китайските власти твърдо отричат. 

Екип на СЗО, който провери на място предположенията, излезе с извода, че теорията за лабораторния произход е твърде малко вероятна.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Роберт Калиняк, министър на отбраната на Словакия

Взрив във военен институт в Братислава, има ранени

Взрив е избухнал тази сутрин в Института за военнотехнически изпитания "Захорие“ в района на Братислава, потвърди пред словашката новинарска агенция ТАСР говорителката на Оперативния център за спешна медицинска помощ Данка Чапакова. "Въз основа на сигнал на спешния телефон, малко след 8:15 часа тази сутрин изпратихме линейки и хеликоптер към..

публикувано на 25.02.25 в 15:31

Валидираха нова пощенска марка: "Китайска Нова година – Година на Дървената змия"

Нова пощенска марка "Китайска Нова година – Година на Дървената змия" беше валидирана от главния изпълнителен директор на "Български пощи" Цветилия Стоилкова и посланика на Китайската народна република в България Дай Цинли.  Изданието представлява една пощенска марка в блок с номинал 1 лев в тираж 3600 броя.  За да се запази интересът към..

публикувано на 25.02.25 в 15:22
Доц. Георги Лозанов

Георги Лозанов: Европа трябва да внимава да не я разпределят на салфетка

Америка е европейски проект по същността си, по-свободен и по-ефективен проект. Той се състои в това да създаваш множество, не по подобие, а на различности . Американското общество създава нация от нации и не по подобието на расата, цвета на кожата и класата, защото тези подобия се извращават в деспотизъм. Така медийният експерт доц...

публикувано на 25.02.25 в 15:01
Любомир Кючуков

Л. Кючуков: Войната трансформира изборното поле. Идеологиите вече не са водещи

"Войната трансформира изборното поле. В момента водещи са не идеологиите, а геополитическото и националното".  Това обясни пред БНР Любомир Кючуков, бивш зам.-министър на външните работи. "Резултатите от изборите в Германия сочат, че има едно доста кризисно обществено съзнание и известно бягство от т.нар. "мейнстрийм". Това е..

публикувано на 25.02.25 в 14:55
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон ще информира европейските лидери за срещата си с Тръмп на видеоконференция

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща съобщи, че организира видеоконференция на европейските лидери, която ще се проведе утре сутринта. Тя има за цел да подготви извънредното им заседание на 6 март.  На нея президентът на Франция Еманюел Макрон ще запознае колегите си с вчерашната си визита във Вашингтон и разговорите си с..

публикувано на 25.02.25 в 14:22

В Кюстендил експериментират с нова система за плащане на такса смет

Нова система за плащане на таксата смет - с използване на карти четци, ще изпробват експериментално в Кюстендил, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Ако бъде възприета от живущите в съответния квартал или кооперация, новата система ще бъде въведена в града и общината от 1 януари 2026 год., когато общините ще трябва да променят сегашния размер на..

публикувано на 25.02.25 в 14:21
Проф. Васил Яблански

Скринингова кампания за гръбначни изкривявания при децата

" Мотивацията, за да организираме кампаниите за гръбначните изкривявания при деца и тийнейджъри е, че дълги години нашият екип в болницата се занимаваме с хирургично лечение на деца с гръбначни деформации, разказа   за "Нощен Хоризонт" проф. Васил Яблански, един от водещите специалисти в областта на ендопротезирането, гръбначната и костно-ставната..

публикувано на 25.02.25 в 14:06