Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън не знае дали Тръмп ще продължи да поддържа материално Украйна срещу руската агресия

Снимка: АП/БТА

Президентът Джо Байдън призна, че не може да предвиди дали наследникът му Доналд Тръмп, който ще влезе в Овалния кабинет след десетина дни, ще продължи да поддържа материално Украйна срещу руската агресия.

"Знам, че на Капитолия има значителен брой демократи и републиканци, които мислят, че трябва да продължим да подкрепяме Украйна. Надеждата и очакването ми е, че те ще надигнат глас и няма да се примирят, ако, казвам "ако", Тръмп реши да ореже финансирането за Украйна", посочи той, цитиран от Ройтерс.

При управлението на Байдън, и по-точно след руското нападение над Киев преди три години, Съединените щати предоставиха на украинската армия въоръжение и боеприпаси за повече от 63 милиарда долара. В бюджета на Руската федерация за догодина бяха заложени военни разходи за 145 милиарда долара.

Според Байдън, важно условие украинците да удържат е подкрепата, която ще получат от Европа:

"Докато сме в състояние да държим Западна Европа единна по отношение на Украйна, ще има реален шанс украинците да надделеят, защото цента, която Русия плаща, е невероятно висока. Руснаците вече дадоха повече от 600 хиляди убити и ранени. Севернокорейците, които си "доведоха", също страдат от висока смъртност".

Американският президент също така не смята, че мащабните санкции, огласени вчера срещу танкерния флот и две водещи нефтени компании на Русия, ще доведат до съществено поскъпване на горивата - поне не в Съединените щати.
"Възможно е цените на бензина да се увеличат най-много с 3-4 цента на галон, но ефектът ще е далеч по-дълбок върху спосособността на Русия да продължи да води войната в Украйна по начина, по-който я води сега", обясни Джо Байдън.

Суровият петрол "Брент" поскъпна вчера с повече от 3 процента, като за кратко дори надвиши нивото от 80 долара за барел за пръв път от октомври 2024 г. насам след огласяването на санкциите. Те са насочени срещу компаниите "Газпром нефт", "Сургутнефтегаз" и редица техни филиали, както и срещу 183 танкера, производители и търговци на втечнен природен газ, ръководни лица от минната индустрия на Руската федерация и ядрената корпорация "Росатом".

Байдън изрази убеденост, че тези мерки ще се отразят "дълбоко на растежа на руската икономика".
По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията с подробности за гражданския арест в Огняново

Полицията даде брифинг по повод гражданския арест в село Огняново, където в следобедните часове наблюдатели, политически активисти, депутати и представители широко представени обществени организации,  задържаха трима предполагаеми купувачи на гласове . Опит за граждански арест в Огняново, полицията се намеси Колите им буквално бяха..

публикувано на 12.10.25 в 18:27
Илюстративна снимка, архив.

52% достигна избирателната активност в петричкото село Беласица

52% достигна активността на гласуване към 17:00 часа в петричкото село Беласица, където се провежда частичен избор за кмет. Правото си са упражнили 420 жители от общо 800 имащи право на глас.  Няма сигнали за нарушения и жалби, съобщи председателят на ОИК Борислав Коконов . Спокойно протичат изборите за кмет в с.Беласица Към 16:00 ч. на..

публикувано на 12.10.25 в 17:59

Израел очаква в понеделник всички живи заложници и телата на 28 убити

Израел е в очакване на освобождаване на заложниците, а световните лидери се готвят да присъстват на срещата на върха за прекратяване на конфликта. Примирието в ивицата Газа вече трети ден се спазва,. Израелското правителство заяви, че очаква всички 20 живи заложници и телата на 28 убити заложници, да бъдат предадени от "Хамас" в понеделник..

публикувано на 12.10.25 в 17:55
Палестинци вземат помощи от камион, пристигнал в Хан Юнис, южната част на ивицата Газа, 12 октомври 2025 г.

Израел няма да участва в срещата на върха в Египет за мир в Газа

Израелското правителство заяви днес, че очаква всички 20 живи израелски заложници, държани в Газа, да бъдат освободени заедно утре сутринта, предадоха световните агенции. Кабинетът на премиера Бенямин Нетаняху каза, че освобождаването на последните израелски граждани, държани от радикалната палестинска групировка "Хамас" в Газа, ще започне утре рано..

публикувано на 12.10.25 в 17:49
Илияна Йотова

Вицепрезидентът с визита в Китай, където ще представи България на Световната лидерска среща за жените

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде на посещение в Пекин от 13 до 15 октомври. Там тя ще представи България на Световната лидерска среща за жените. Форумът "Споделено бъдеще: Нов и ускорен процес за всестранно развитие на жените" се организира от Китай и ООН-Жени и е по повод 30-годишнината от приетата от 189 правителства Пекинска..

публикувано на 12.10.25 в 17:30

19% избирателна активност в село Герман към 16.00 ч.

Избирателната активност в софийското село Герман към 16.00 часа е 19%. Днес там гласуват за кмет на кметството, кандидатът е един - Божидар Трайков, издигнат от местна коалиция ГЕРБ СДС.  Той спечели редовните избори през 2023 г., но почти две години по-късно Общинската избирателна комисия го отстрани от поста след решение на съда, тъй като не е..

публикувано на 12.10.25 в 17:25

Над 50 000 души участваха в традиционния "Марш на мира" от Перуджа до Асизи в Италия

В Италия се проведе традиционният марш на мира Перуджа - Асизи. Той е с дължина от 24 км и датира от 1961 година. В днешното издание взеха участие над 50 000 души, сред които и политически лидери. Маршът се проведе под знака на песента на Джон Ленън Imagine. Фразата от нея „Imagine all the people“ (представете си всички хора), беше лозунг на..

публикувано на 12.10.25 в 17:20