Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна съобщи за нанесени въздушни удари срещу обекти в руски градове

Петролни складове горят след атака с дронове в Русия.
Снимка: БТА (архив)

Украинските въоръжени сили са предприели мащабна въздушна атака срещу различни обекти, включително и такива от военнопромишления комплекс, в руските градове Енгелс, Саратов, Казан, Бряск и Тула, съобщи висш украински представител.

Ръководителят на украинския Център за борба с дезинформацията Андрий Коваленко уточни, че ударите са били насочени срещу оръжейни заводи, петролни рафинерии и складове. Според съобщения от руска страна, газохранилище на химически завод е било обхванато от пламъци край Казан - столицата на Татарстан, след украинска атака с дронове. В град Енгелс, Саратовска област, два промишлени обекта са били разрушени, като единият се е запалил. Заради въздушната опасност учебните занятия в Енгелс се провеждат дистанционно. Край града е разположена база на руската стратегическа авиация.

От министерството на отбраната в Москва съобщиха, че украинската армия е атакувала Брянска област с шест ракети ATACMS, шест Storm Shadow и 31 дрона, като всичките са били свалени от противовъздушната отбрана.

Руските войски планират да пресекат снабдителните канали в Покровск и Мирноград в Донецка област, за да принудят украниските сили да отстъпят от тези градове, пише в анализ на вашингтонския Институт за изследване на войната. Настъплението на руските части на изток и запад от Покровск може да затрудни логистиката и придвижването на украински подкрепления в района.

По-рано президентите на Украйна и Франция Володимир Зеленски и Еманюел Макрон обсъдиха въпроса за разполагане на европейски военен контингент в Украйна като гарант при хипотетично прекратяване на огъня на фона на предположенията за възможни мирни преговори между Москва и Киев. 

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурсът "Пътен полицай на годината“ се провежда в Кърджали

Над 70 младши автоконтрольори от страната участват в провеждащия се в Кърджали 31-ви национален конкурс "Пътен полицай на годината“. Те показват знания и умения в няколко дисциплини, най-атрактивните от които са майсторско управление на автомобил и на мотоциклет. За първи път в демонстрациите полицаите използват новите коли на МВР.  Според комисар Мария..

публикувано на 15.11.25 в 15:39

Протести срещу насилието над животни в София и Варна

В София и Варна днес се проведоха протести срещу насилието над животни. Пред Съдебната палата в столицата граждани настояха за строги наказания срещу насилниците. Протестите са провокирани от прегазването в столичния квартал "Разсадника" на бездомното куче Мая. Част от участниците споделиха:  - Ако имахме конкретен закон, който да защитава без..

публикувано на 15.11.25 в 15:30
Стрелба на украинската противовъздушна отбрана в небето на Киев по руски дронове камикадзе

Най-малко двама души са загинали при масирани руски атаки в Украйна

Най-малко двама души са загинали при масирани руски атаки с дронове през изминалата нощ срещу тринайсет области на Украйна. И Русия съобщи за щети на своя територия от украински нападения.  Украинските военновъздушни сили съобщиха, че през нощта са унищожили две руски балистични ракети "Кинжал“ и 91 дрона. Една ракета и над 40 дрона са поразили целите..

публикувано на 15.11.25 в 15:15

Хиляди поклонници се стекоха за празника на Зографския манастир

Хиляди поклонници от страни на Балканския полуостров заминаха да почетат есенния празник на Зографския манастир в Света гора. "Св великомъченик Георги Зограф“ е български православен манастир, който се намира в монашеската република на полуостров Атон. Той е един от най-големите на Света гора и стои на 9-о място в йерархията на Светогорските..

публикувано на 15.11.25 в 14:54
Луиза Славкова

Луиза Славкова: Историята винаги е пряко свързана с настоящето

"Историята винаги е пряко свързана с настоящето. В момента както местата на памет, свързани с нацизма, така и местата на памет, свързани с комунизма в Германия, се превръщат в сцени на ново тълкуване на историята. "Алтернатива за Германия" се опитва да открадне разказа за тези места, да го натовари с други смисли".  "Троянски кон на Кремъл": Общ..

публикувано на 15.11.25 в 14:20

Започна учредителната конференция на новата партия на Ахмед Доган

В присъствието на бившия лидер на ДПС Ахмет Доган и с бурни аплодисменти в София започна националната учредителна конференция на партия Алианс за права и свободи. Делегати от цялата страна се събраха за началото на втория политически проект на Доган.  В откритата за медиите част депутатът Танер Али обяви, че това е исторически момент не само за партията,..

публикувано на 15.11.25 в 14:10
Владислава Цариградска

Владислава Цариградска: Магистратите бяха дисциплинирани трайно и категорично с меки мерки

За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са тръгнали назад във времето . Криминалните мрежи, осъществявали паралелно правосъдие и брутален натиск върху магистрати, съществуват години назад и това е било известно на представители на..

публикувано на 15.11.25 в 14:08