Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама от пострадалите са в тежко състояние

Двама души са загинали и шестима са ранени при влаковата катастрофа в Софийско

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Катастрофа на два товарни влака стана в късния следобед в Софийско - две композиции се сблъскаха на прелеза на с. Локорско, недалеч от Кремиковци. 
Директорът на СДВР старши комисар Любомир Николов посочи какво е известно по случая до момента:

"Два влака, единият от които дизелов, а  другият - електрически, се удрят челно, в резултат на което, за съжаление, има двама загинали - машинистът на единия влак и още един служител на БДЖ, като има и шестима пострадали, за които все още нямаме конкретни данни. Но мога да кажа, че две от лицата са в доста тежко състояние.

Няма вече хора, които се издирват. По наша предварителна информация е следвало да намерим 8 лица, приключили са вече издирвателните мероприятия. И в резултат на това всички пострадали хора са взети от линейки", посочи директорът на СДВР.

Старши комисар Любомир Николов допълни, че при катастрофата: "Информацията е, че е възникнал пожар на единия локомотив, мисля, че дизеловият. Колегите от столичната пожарна с адекватни бързи действия са го потушили...Вече няма тлеещи елементи, обезопасено е в широк периметър местопроизшествието".
 
И още: "Влаковете са се движили в един и същи коловоз, най вероятно поради допусната грешка при организацията на движението. И двата влака са насочени в един коловоз да се движат, в насрещни посоки".  


От Национална компания "Железопътна инфраструктура" уточниха, че двата влака са на "БДЖ-Товарни превози" и частен превозвач. Влакът на националния железопътен превозвач е превозвал скрап за Сърбия, а на частния превозвач е бил натоварен с контейнеров товар
Шестима са пострадалите при катастрофата, потвърдиха за БНР от Спешната помощ. Най-тежко пострадалият е стабилизиран на място и транспортиран до противошоковата зала на "Пирогов".

Друг човек с множество наранявания е хоспитализиран в ИСУЛ. Спешните екипи са превозили до ВМА други двама пострадали с множество наранявания. Те са контактни, адекватни, без опасност за живота, съобщиха от лечебното заведение.

Друг спешен екип е откарал в столичната болница "Света Анна" мъж на 51 години с травма в гръдния кош, който е хоспитализиран в реанимацията.

Заради днешния инцидент са били поискани оставките на генералния директор на "Железопътна инфраструктура" Стоян Стоянов и на управителя на "БДЖ-Товарни превози" Християн Кръстев, съобщиха от Министерството на транспорта. 
 
Министър Красимира Стоянова предложи на министър-председателя Димитър Главчев да уволни незабавно заместник-министъра на транспорта и съобщенията Бисер Минчев, което по-късно стана факт:
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представиха данните от третия бойкот на големите търговски вериги

С 2 100 000 лева е нараснал оборотът на големите търговски вериги в третия четвъртък на организиран бойкот. Данните са спрямо сряда, когато оборотът е 25,3 милиона лева, потвърдиха от Националната агенция за приходите. Миналия четвъртък, по време на втората акция, веригите отбелязаха спад в оборота от 4,4%, а в първата седмица на бойкота..

публикувано на 28.02.25 в 18:41
Васил Божков

Васил Божков: Председателят на КЗП ми поиска рушвет от 10 000 лв. на ден, ще го докажа в съда!

Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел.  Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил Божков за поръчителство на убийства и изнасилване СГС гледа дело срещу Васил Божков Филипова е свидетел по дело за подбудителство към умишленото убийство на Йордан Динов, Манол Велев и Бойка..

публикувано на 28.02.25 в 18:20

Протестът пред парламента в Атина продължава

До батални сцени в Атина и Солун се стигна по време на демонстрациите заради жп-катастрофата с 57 жертви преди две години. Камъни и коктейли "Молотов" полетяха към сгради на различни институции и охраняващите ги полицаи. Транспортът в Гърция е блокиран до утре сутрин. Протестът пред парламента в Атина продължава, след като по-рано полицията..

публикувано на 28.02.25 в 18:10

Откриха уникални фрески в Помпей, свързани с Дионис

В Помпей археолозите откриха в антична вила стая с уникални фрески, свързани с древното божество Дионис, датиращи от 1-ви век преди новата ера. Новата вила на мистериите в Помпей бе открита в центъра на древния град.  Археолозите я нарекоха "Къщата на Тиасос" заради стенописите, свързани с мистериите на Дионис. Най-впечатляваща е голяма..

публикувано на 28.02.25 в 17:57

САЩ съгласни Александър Дарчиев да бъде посланик на Русия във Вашингтон

Съединените щати са дали съгласие за посланик на Русия във Вашингтон да бъде назначен Александър Дарчиев, съобщава руската агенция Интерфакс. Това е станало по време на вчерашните руско-американски преговори в Истанбул. Очаква се Дарчиев да замине за Съединените щати в скоро, съобщиха от руското външно министерство.  От 2005 до 2010 г...

публикувано на 28.02.25 в 17:52

Британски министър подаде оставка заради бюджетни съкращения

Британският министър на международното развитие Анелийз Додс подаде оставка заради обявените от премиера Киър Стармър съкращения в бюджета за чуждестранна помощ, чрез които да се финансира увеличаването на разходите за отбрана. В писмо до сър Киър Стармър, Анелийз Додс каза, че съкращенията на международната помощ, обявени по-рано тази..

публикувано на 28.02.25 в 17:29

КЗП: От днес "Виваком" няма право да прилага индексираните цени на месечните такси

От днес "Виваком България“ няма право да прилага индексираните цени на месечните такси, които в началото на годината бяха увеличени със суми между един и два лева. Това съобщиха от Комисията за защита на потребителите, след като Върховният административен съд потвърди предварителното изпълнение на заповедта на председателя на комисията, с..

публикувано на 28.02.25 в 17:29