Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Правосъдие за всеки" отново на протест пред Съдебната палата в София

Снимка: БГНЕС

От инициативата "Правосъдие за всеки" протестират и тази сряда вечер пред Съдебната палата в София срещу единствения кандидат за обвинител номер едно - Борислав Сарафов.

С аплодисменти и благодарности към десетките протестиращи пред Съдебната палата всяка сряда започна днешната демонстрация на гражданската инициатива.

Според организаторите позицията на гражданското общество е това, което е подкрепило и е дало възможност скандалната кандидатура на Борислав Сарафов да доведе до промени в Закона за съдебната власт и възможността утре да няма процедура.

Според Велислав Величков не би трябвало утре да бъде проведена такава след днешните решения на Народното събрание.

И от "Правосъдие за всеки" ще бъдат утре пред ВСС, за да видят как ще протече заседанието на пленума и за да подкрепят протеста на гражданската инициатива БОЕЦ и това, което каза Велислав Величков:

"Сарафов си отива, Чолаков остава. С това се изчерпва всичко в закона. Както днес беше прието, Чолаков остава за още няколко месеца докато изтекат шест месеца като и.ф. Очевидно ще се търси удобен човек за титуляр на поста. Сарафов би трябвало да бъде на някое от следващите редовни заседания на ВСС, не утре, заменени като и.ф., защото не може да остане. Утре е протестът, организиран от колегите от БОЕЦ, ние ще бъдем там, за да разберем дали ще има избор симулации или ще има разум или въобще няма да има избор, защото според мен само ще се стигне до едно допълнително унижение за самия г-н Сарафов".

Протестът продължава мирно, а хората са запалили лампи, които символично опитват, по думите им, да внесат светлина в тъмните коридори на съдебната власт.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България ще отбележи Европейския ден на донорството

С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят.  За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за..

публикувано на 11.10.25 в 04:32
Празник на бозата в Радомир през 2024 г.

Безплатна боза ще бъде раздавана в Радомир в деня, посветен на напитката

Над 1200 литра боза ще бъдат раздадени безплатно в Деня на бозата в Радомир, съобщи на брифинг кметът на общината Кирил Стоев. Тазгодишният празник ще се проведе на 18 октомври и ще бъде по-пищен от всякога. Фермерски пазар, алея на занаятите, демонстрации и кулинарно изложение са само част от проявите, включени в програмата на тазгодишния..

публикувано на 11.10.25 в 04:09
Доналд Тръмп

Тръмп: Ще увеличим със 100% митата за Китай

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че от 1 ноември или по-рано Вашингтон ще увеличи със 100% размера на митническите налози по отношение на Китай, както и ще въведе мерки за експортен контрол. Това обяви американският държавен глава в социалната мрежа "Трут Сошъл", цитиран от БТА.  Той допълни, че мярката се налага след "крайно агресивните"..

публикувано на 11.10.25 в 03:50

Сагата с френското правителство продължава с повторното назначаване на Себастиан Лекорню за премиер

Политическата сага във Франция продължава с повторното назначение на Себастиан Лекорню за премиер по нареждане на президента Еманюел Макрон. Само преди четири дни Лекорню подаде оставка, без правителството му да встъпи в длъжност.  Себастиан Лекорню е отново премиер на Франция. Той приема "като дълг" назначението си от президента Макрон и обещава да..

публикувано на 11.10.25 в 03:30

Съдия Христина Марева пое поста на председател на Окръжния съд в Сливен

Съдия Христина Марева официално встъпи в длъжност като председател на Окръжен съд - Сливен. Церемонията се състоя в Апелативен съд - Бургас, където тя подписа акта за встъпване.  На 23 септември Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет избра съдия Марева за административен ръководител на Окръжния съд. По време на изслушването пред ВСС Марева..

публикувано на 11.10.25 в 01:53
Доналд Тръмп

Високопоставен служител на "Хамас" благодари на Доналд Тръмп

Доктор Басем Наим, високопоставен служител на "Хамас", благодари в интервю за "Скай нюз" на президента Доналд Тръмп за ролята му в осигуряването на споразумение за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас". Той обаче предупреди, че бившият премиер на Обединеното кралство сър Тони Блеър няма да бъде добре дошъл на каквато и да е позиция в Газа. Доктор..

публикувано на 11.10.25 в 01:42
Посрещанет на испански активисти на летището в Мадрид на 05.10.2025 г.

Рейес Риго е постигнала споразумение с израелската прокуратура, за да бъде депортирана

Испанската активистка Рейес Риго е постигнала споразумение с израелската прокуратура и ще бъде депортирана след заплащане на глоба. Тя беше официално обвинена, че е ухапала служител на затвора Кециот при задържането ѝ. Втора група активисти от пропалестинската флотилия пристигна в Мадрид Първата група испански активисти, депортирани от Израел,..

публикувано на 11.10.25 в 01:30