Това каза в интервю за БНР гл. ас. Ивана Николова от Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Тя изрази съмнения, че новоизбраният американски президент "ще предприеме радикални мерки", но допълни, че "реториката му е показателна, че може би е дошло време за промяна".
Американският изолационизъм е в голямата си част изолационизъм от европейските работи. Има такива периодични колебания, но те рядко се изразяват в президентството, "тъй като президентът обикновено е интернационалист – за по-голямото ангажиране на САЩ в световните работи", посочи тя.
По думите ѝ, САЩ са били ангажирани със своите съседи в Южна и Централна Америка, както и в Далечния изток преди да бъдат ангажирани в Европа, а след края на Втората световна война не е имало президент, който да е изолационистки настроен.
Според нея отиващият си американски президент Джо Байдън, който приключва своята политическа кариера на преклонна възраст, е "продукт на една друга ера".
И Картър, и Байдън са умерени демократи, и двамата са президенти в икономически преломни времена, направи паралел тя с наскоро починалия бивш американски държавен глава Джими Картър. Джими Картър е сред много активните бивши президенти в сферата на хуманитаристиката след напускането на Белия дом, добави Ивана Николова и отбеляза, че Тръмп е бил един от първите критици към "наследството на Картър, специално по отношение на Панамския канал".
Джо Байдън дойде на власт в много сложен момент. Цената беше инфлацията – това остава прясното наследство на Байдън в очите на американците, обясни историкът.
"С времето ще отмре тази "мания" по инфлацията и ще бъдат оценени многото закони, които Байдън успя да прокара през разделения Конгрес."
Във външната политика нещата са много сложни, защото събитията се развиват в по-дългосрочен план от един президентски мандат от 4 години. След години ще помним как се е развил конфликтът в Украйна изцяло, как се е развил конфликтът в Газа изцяло, а не кой е бил президент и до коя дата, коментира Ивана Николова в предаването "Събота 150".
"Байдън завърши с примирието в Газа, въпреки че се спори доколко влиянието на Тръмп е оказало много по-голяма роля. Това беше политическа цел на Байдън и той я постигна."
Америка не е същата, каквато беше 2016-а при първото идване на Тръмп на власт, изтъкна историкът. Николова набеляза фигури като Джей Ди Ванс и Доналд Тръмп – младши, "станал доста по-активен в политиката", като знакови за бъдещето на републиканците, но изрази скептицизъм относно дългосрочното партньорство между Доналд Тръмп и Илон Мъск.
"Тази олигархия ще продължи да съществува и след Тръмп. Говорим за хора, които са мултимилиардери. Илон Мъск притежава над 400 милиарда долара, ни казват анализаторите, което е невъобразима сума, това е много власт."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Kметът на Варшава, центристът Рафал Тшасковски, води на първия тур на президентските избори в Полша, показва екзитпол - резултат, който, ако се потвърди, би могъл да затвърди проевропейския курс, начертан от правителството, предаде "Ройтерс" Според екзитпола Тшасковски от управляващата "Гражданска коалиция" е получил 30,8% от гласовете...
Независимият кандидат на президентския балотаж в Румъния Никушор Дан, който е кмет на Букурещ, получава 54,9% от гласовете, а кандидатът на "Алианс за обединение на румънците" (АОР) Джордже Симион печели доверието на 45,1% от гласоподавателите. Румъния гласува на балотаж за президент Това се твърди в екзитпол на агенция AVANGARDE...
Румънските власти видяха руска намеса в днешните президентски избори в Румъния. Налице е наплив от "фалшиви новини в "Телеграм" и други социални платформи", създадени, за "да повлияят на избирателния процес". Отново виждаме "белезите на руската намеса", констатира в Х говорител на румънското външно министерство. Публикацията дойде след като основателят..
Френско градче влезе в книгата на рекордите Гинес, като успя да събере по улиците си над 3000 ентусиасти, дегизирани като смърфове. Предишният рекорд на героите от легендарното анимационно филмче е отбелязан през 2019 г. в Германия. Във Франция уличните демонстрации са ежедневие, но винаги има с какво да изненадат. Този уикенд френското градче..
Съединените щати искат да решат спора за ядрената програма на Иран по дипломатически път, заяви Стив Уиткоф - специален пратеник на президента Доналд Тръмп за Близкия изток. "Имаме една много ясна червена линия и тя е обогатяването. Не можем да допуснем способност на иранците да обогатяват уран дори само на 1 процент. Отправихме предложение на иранците..
Около 5 сантимeтра нов сняг е навалял над Седемте езера в Рила миналата нощ - прогнозите се тази новообразувала се снежна покривка да се задържа няколко дни. Само две от седемте езера са започнали да се размръзват, а най-горните са още в лед и покрити със сняг. Сезонът през май за Седемте езера е наричан от планинарите "мъртъв", не работи и..
Малко след 19 часа блокадата на Прохода на републиката при село Вонеща вода беше вдигната. Около 50 човека, водени от "Обединение 29“, 3 часа незаконно блокираха прохода. Те се обявиха за запазване на българския лев и поискаха оставка на правителството. Тричасовата блокада е незаконна, защото, за да бъде затворен републикански път, е..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..