Българската федерация по хокей на трева разработи дългосрочна програма за хора с интелектуални затруднения. Партньори по проектите са „Спешъл Олимпикс България“ и Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив.
„От години се опитваме да развиваме хокея сред хората с увреждания. В началото на това хилядолетие ние направихме опит да развием хокея за хората с физически увреждания. За съжаление след 4- 5 години работа установихме, че нямаме ресурса да работим в това направление. През 2019-20220 по идея на международната и европейската федерации ние започнахме разработване на проект по програма „Еразъм +“ за хора с интелектуални затруднения. Координатор е Чешката федерация, а за България партньор е „Спешъл Олимпикс България“. Причината е, че аз не исках да включвамфедерацията в една дейност, коятоние не познавахме добре. Започнахме да работим с Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив. Свързахме се с един прекрасен екип от хора, ресурсни учители. Ние им помагаме с нашите треньори“, сподели проф. Антонио Антонов, изпълнителен директор на БФ по хокей на трева.
„През 2023 година „Спешъл Олимпикс“ нивключи в Световнитеигри като демонстративен спорт, където участваха отборите на Германия, Холандия, Пакистан, Великобритания. За наша голямаизненада още в първите срещи нашитеспециални атлети победиха Великобритания,Германия и Пакистан. Класирахме се на второ място на Световните игри през 2020 година в Берлин.Държавата повярва в нас и ниеразработихме перфектен проект попрограма за развитие на спорта за хора с увреждания през 2024, която беше
на изключително успешна за нас в това направление. На Европейските игри на „Спешъл Олимпикс“ в Холандия се наредихме на 3 място, където победихме Холандия. През 2025 година отново кандидатстваме по тази програма.Надявам се, че Министерството на младежта и спорта ще оцени програмата.Основната ни цел е европейскотопървенство по хокей за хора синтелектуални увреждания“, добави проф. Антонов.
„Щастлив съм, че работим с хората с интелектуални затруднения, защото видяхсълзите в очите на майките натези и деца и по -възрастнихора. Някои спортисти,специални атлети не се бяхаделили от семейството си по 17- 20 години. Тези родители се почувстваха щастливи, че децата и близките им имат възможност да бъдат и по-самостоятелни. Изказвам благодарност на целия екип, с който работя по този проект“, завърши преподавателят в Национална спортна академия „Васил Левски“.
Още за работата на централата и за успехите на тези атлети ще чуете от изпълнителният директор на централата проф. Антонио Антонов в звуковия файл.
Световният шампион по гребане за младежи до 23 години от 2021 година Емил Нейков е дал положителна допинг проба. Новината съобщава "Сега", като цитира Международната агенция за тествания (ITA). Синът на олимпийската шампионка по гребане от Пекин 2008 Румяна Нейкова и на нейния съпруг и треньор, бивш спортен министър и настоящ президент на федерацията..
Спортисти със Синдром на Даун и с други интелектуални затруднения от Федерацията по адаптирана физическа активност – България с президент Слав Петков вече са на зимен лагер в курорта Пампорово, където до петък ще усъвършенстват своите умения в зимните спортове и се наслаждават на природата в подкрепяща и мотивираща среда. Треньори и специалисти..
Иван Иванов загуби на финала при юношите на турнира по тенис на клей от категория J300 на ITF в Порто Алегре (Бразилия). Българинът отстъпи в изключително драматичен мач пред Ноа Джонстън (САЩ) със 7:6(7), 6:7(5), 1:6. Срещата продължи над три часа и се игра при температура от над 30 градуса. Иванов беше само на две точки от победата,..
Ливърпул победи като гост Манчестър Сити с 2:0 в дербито от 26-ия кръг на Висшата футболна лига на Англия и направи голяма крачка към титлата. Така "червените" увеличиха преднината си на върха в класирането на 64 точки, 11 повече пред втория Арсенал, който загуби от Уест Хем с 0:1. Тимът на Пеп Гуардиола, който отпадна от Шампионската лига,..
При мъжете националът Християн Георгиев от клуб "Ахил" спечели златния медал в категория 54 кг след три победи над Релжа Ивкович (Сърбия), Хавиер Соуса (Испания) и Лука Туркалж (Хърватия). Станислав Митков също от клуб „Ахил“ триумфира в категория 63 килограма при юношите. Възпитаникът на Венцислав Соколов стигна до първото място след успехи..
Мъжкият национален отбор на България се прости с мечтата за Евробаскет 2025. В последния си мач от квалификациите баскетболистите на Росен Барчовски отстъпиха на световния шампион Германия с 85:94 след невероятна драма в Бамберг. Дори в намален състав и в ролята на пълен аутсайдер в срещата, гостите се бориха до последно, като изиграха много силно второ..
Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова станаха шампиони на скок дължина на държавното първенство по лека атлетика в зала, което завърши тази вечер в столичната "Асикс Арена". Атлет номер 1 на България за 2023 година Божидар Саръбоюков (Хеброс-Харманли) спечели своята четвърта поредна национална титла в тази дисциплина, след като постигна 8.00 метра в..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.