Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Баскетболистите на Рилски спортист надделяха срещу Балкан в сблъсък на върха

Рилски спортист - Балкан
Снимка: БТА

Шампионът Рилски спортист надигра Балкан със 100:90 (29:27, 26:20, 19:19, 26:24) като домакин в „Арена Самоков“ в среща от 15-ия кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Рилски спортист записа 12-и успех от 14 изиграни мача, нанесе първа загуба на Балкан като гост от началото на сезона и прекъсна победната серия на противника, който продължава с актив 10-3.

Двубоят започна много оспорвано и съперниците няколко пъти си размениха водачеството, а след 10 минути игра домакините водеха с 2 точки – 29:27. В началните минути на втората част Балкан изравни за кратко при 29:29 след кош на Андрей Иванов, но силна серия за баскетболистите Рилски спортист им осигури аванс от 10 точки при 51:41 в средата на периода. 55 секунди преди почивката самоковци поведоха с 12 точки, а в края на първото полувреме резултатът бе 55:47.

След почивката Рилски спортист задържа водачеството, като разликата се движеше около 10 точки и преди последната част домакините имаха аванс от 8 точки – 74:66. Балкан скъси дистанцията до 4 точки след тройка на Георги Герганов за 72:76 при оставащи близо девет минути в срещата. Последваха силни минути за самоковци, които пак се откъснаха с 12 точки при 84:72, фиксирани с тройка на Юре Планинич. В оставащото домакините контролираха двубоя, най-голямата разлика достигна 16 точки, а в заключителните моменти мачът се изнерви, за да приключи при 100:90.

Най-резултатен за Рилски спортист бе Юре Планинич с 22 точки, 6 борби и 4 асистенции, а Христо Бъчков отбеляза 18 точки и 6 борби.

Георги Боянов реализира 19 точки и 4 борби за гостите, докато Илиян Пищиков добави 18 точки.

Балкан посреща Спартак Плевен на 25 януари в следващия кръг от НБЛ, а Рилски спортист – почива.


По публикацията работи: Светослав Табаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 650 състезатели от 20 държави идват за турнира по аеробика "Пловдив Къп"

Над 650 състезатели от 20 държави са подали заявка за участие в 16-ото издание на международния турнир по спортна аеробика „PLOVDIV CUP AEROBICS OPEN“. Събитието ще събере в Пловдив елита на спортната аеробика, а България отново ще бъде сред водещите сили в надпреварата. У нас пристигат спортисти от Австрия, Азербайджан, Белгия, Бенин, Китай, Естония,..

публикувано на 08.10.25 в 08:17
Димитрис Итудис - страши треньор на Апоел (Тел Авив)

Треньорът на баскетболния Апоел (Тел Авив): Мачът срещу Макаби е много важен

Старши треньорът на баскетболния Апоел (Тел Авив) Димитрис Итудис не скри, че очаква труден мач в утрешното дерби срещу израелския противник Макаби (Тел Авив) в третия кръг на Евролигата. Срещата ще се играе от 21:05 в "Арена 8888" в София. Преди тренировка на тима Итудис беше попитан за втората годишнина от нападението на "Хамас" срещу Израел, което..

публикувано на 08.10.25 в 06:39

Женският волейболен Левски с победа срещу Славия в контрола

Чиста победа записа дамският отбор на Левски над Славия в предсезонна контрола. В зала "Левски София" волейболистките на старши треньора Радослав Арсов записаха успех с 3:0 гейма, в отделните части 25:22, 25:17, 26:24 точки. Според договорката между двата щаба бе изигран още един гейм, в който на полето бе "синият" тим при девойките старша възраст..

публикувано на 08.10.25 в 06:15

Нови победи на националните отбори на България на европейското първенство по шах в Батуми

Националните гарнитури на България при мъжете и при жените постигнаха победи в третия кръг на европейското отборно първенство по шахмат в Батуми. Дамите, които са актуалните европейски шампионки, надделяха с 2,5:1,5 точки над Швейцария и оглавяват класирането с максималните 6 мач-точки. Решителната победа в мача с швейцарките донесе Надя Тончева. На..

публикувано на 07.10.25 в 19:45
Винченцо Монтела

Треньорът на Турция Винченцо Монтела: Предстоят ни два много важни мача

Селекционерът на турския национален отбор по футбол Винченцо Монтела заяви днес, че пред неговите играчи предстоят "два много важни мача и те искат да си гарантират най-малко 2-ото място в група Е". Турция най-напред ще играе с България, а на 14-и октомври в Коджаели ще посрещне състава на Грузия. "Ще изиграем два ключови мача. Целта ни е да си..

публикувано на 07.10.25 в 18:35
Гергана Топалова

Гергана Топалова стартира с победа на турнир в Севиля

Гергана Топалова се класира за втория кръг на турнира по тенис на клей в Севиля (Испания) с награден фонд 30 хиляди долара. Поставената под номер 7 Топалова елиминира на старта австралийката Мелиса Еркан с 6:4, 7:6(8) след 2:48 часа игра.  Тя на два пъти пропиля пробив аванс в първия сет, който все пак спечели с ключов брейк в десетия гейм.  Във..

публикувано на 07.10.25 в 17:25
Нургюл Салимова

Победи за шахматистите ни в Батуми

Националните ни отбори и при жените, и при мъжете записаха победи във втория кръг на европейското отборно първенство по шахмат в Батуми. Женският тим, който стана първенец на предходния шампионат в Будва през 2023 година, се справи с 2,5-1,5 точки със състава на Нидерландия.  Победи за България записаха Нургюл Салимова, която се наложи с..

публикувано на 07.10.25 в 07:49