Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мексико не даде самолет с депортирани мигранти от САЩ да кацне в страната

Снимката е илюстративна.
Снимка: Pixabay

Мексико e отказало искане на администрацията на американския президент Доналд Тръмп да позволи на американски военен самолет, депортиращ мигранти, да се приземи в страната. 

Отказаният достъп до Мексико е за военно транспортен самолет C-17 „Globemaster“, който е трябвало да върне на страната 80 нелегални мигранти. Мексиканското външно министерство не коментира случая. Вместо това в изявление на ведомството се казва, че Мексико има "много добри отношения" със САЩ и си сътрудничи по въпроси като имиграцията.

"Когато става въпрос за репатриране, ние винаги ще приемаме пристигането на мексиканци на наша територия с отворени обятия", се казва още в изявлението. 

По-рано тази седмица два военнотранспортни самолета на САЩ върнаха в Гватемала над 150 мигранти. 

Още преди встъпването си в длъжност Доналд Тръмп заяви, че ще възобнови програмата "Останете в Мексико", която цели задържането на нелегални мигранти, които не са мексиканци, на територията на съседната държава, вместо да пребивават в САЩ докато случаите им се разглеждат. Той заплаши Мексико с 25% мито, ако откаже да сътрудничи с Вашингтон по граничните въпроси. 

Ню Йорк Поуст цитира неназован служител на Белия дом, според когото инцидентът с върнатия полет е "административен проблем, който бързо е бил коригиран". Няма коментар от страна на Пентагона.

От вчера американското военно ведомство има нов министър, след като кандидатурата на Пийт Хегсет беше одобрена с мнозинство от само един глас. Трима сенатори от собствената му Републиканска партия се обявиха "против" той да оглави ведомството, което раздели гласовете в Сената по равно и се наложи вицепрезидента Джей Ди Ванс, който има право на глас да даде решаващия вот за избирането му. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заседание на Народното събрание на 23.07.2025 г.

Мария Илиева беше избрана за член на Сметната палата

Попълнен беше съставът на Сметната палата. Избраната за 7 години Мария Илиева беше издигната от Института на вътрешните одитори в България. Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и 1 независим.  "Възраждане" гласува против, а останалите четири парламентарни групи не участваха в гласуването.  Илиева е също така бивш..

публикувано на 24.07.25 в 01:14

Ройтерс: ЕС и САЩ вървят съм споразумение за мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в САЩ

Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс.  Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..

публикувано на 23.07.25 в 21:12

С два големи пожара се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско

С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен.  Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..

публикувано на 23.07.25 в 21:05

Ремонтът на водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен трябва да приключи до часове

Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..

публикувано на 23.07.25 в 20:35

Голям пожар до ямболското село Окоп

Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението.  На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..

публикувано на 23.07.25 в 20:19

Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:13

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09