Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Радиото е онова, което внася нужното спокойствие, със своята двуизмерност, то винаги тече тук и сега"

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

Виктория Бешлийска
Снимка: Иван Русланов

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“. Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер", посветено на 90 години БНР.

Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник"

До седемгодишна възраст създателката на романите "Нишка", "Глина" и "Сърце", живее при баба си и дядо си:
"Там имаше една радиоточка, която работеше денонощно на двора. Спомням си как сутрин, докато закусвах, преди да отида на детска градина, звучеше онази рубрика с приказките в седем без десет“, каза още Виктория.

"Ние сме изтъкани от всичко, което е било около нас. И детските приказки, и хубавата музика те са дали своето отражение и в моите истории, допълни писателката.

В най-новия роман на писателката "Нишка", тя пише и за Българското национално радио:

"Аз му отделям време и в моя личен живот. Пътувам на дълги разстояния из страната, радиото е това нещо, което е винаги с мен. Слушам неща, които никъде другаде почти не мога да чуя. В БНР слушаме разговори за литература, разговори за култура, разгърнати в един много по-широк аспект".

Виктория Бешлийска е автор и на блога "По дирите на думите". Там тя си поставя за цел да вдъхне живот на стари български думи. 

Думите са важна част и от Българското национално радио

"Живеем в свръхвизуален свят. Визуалността, по някакъв начин, се разширява така, както се разширява и вселената. Тя доста ни обременява. Все повече изображения биват генерирани с изкуствен интелект. Това променя и нашите възприятия по отношение на реалността. 

Радиото е онова, което внася нужното спокойствие. Със своята двуизмерност, то винаги тече тук и сега. През гласа, през музиката. 

На мен ми създава това усещане за реалния ритъм на времето. Успокояващият ритъм на времето. През музиката и през гласовете имаме възможност да обърнем необходимото внимание върху думите. Върху това, какво ни казва гласа. Тук думите имат много по-силно въздействие. Значението им става по-голямо, категорична е Бешилйска.


Още по темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят творбите си в общинската галерия в Пордим

В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..

публикувано на 25.05.25 в 07:45

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10