Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Няма българи на катастрофиралия самолет. Откритите тела вече са 19

Лодка обработва мястото на инцидента близо до националното летище "Роналд Рейгън", 30 януари 2025 г. Снимка: АП/Alex Brandon
Снимка: БТА

За 19 жертви на катастрофата между самолет и хеликоптер във Вашингтон, съобщават местните медии. Властите не са потвърдили официално данни, не се посочва и причина за тежкия инцидент.

В посолството на България в САЩ не са постъпвали сигнали за български граждани, които да са били на борда на катастрофиралия самолет, съобщиха за БТА от Министерство на външните работи (МВнР).

Припомняме ви, че пътническият самолет на авиокомпания "Америкън ейърлайнс" се сблъска във въздуха с военен хеликоптер "Блек Хоук" малко преди кацане на летище "Роналд Рейгън" и се разби в река Потомак. 

Засега властите не потвърждават броя на загиналите. Беше съобщено само, че на борда на самолета са се намирали 60 души и четирима екипаж, а във военния хеликоптер е имало трима военни. 

В самолета са пътували и няколко членове на американската федерация по фигурно пързаляне, които се връщали от първенство в Канзас. Според източник на агенция ТАСС на борда са били и руските фигуристи и треньори Евгения Шишкова и Вадим Наумов, които са световни шампиони по фигурно пързаляне за двойки.

Спасителната операция с участието на 300 души продължава, но е силно затруднена от ниските температури на водата и тъмнината. Заради инцидента летището ще остане затворено до 11 часа местно време. 

Самолетната катастрофа "е можело да бъде предотвратена", заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс. 

"Хеликоптерът е летял право срещу самолета за продължителен период от време. Това е станало в ясна нощ, светлините на самолета са се виждали. Защо хеликоптерът не се е издигнал, снижил или завил?“, написа Тръмп в социалната си мрежа "Трут соушъл“. "Защо от контролната кула не са казали на хеликоптера какво да направи, вместо да го пита дали вижда самолета. Това е лоша ситуация, която изглежда е можело да бъде предотвратена", добавя той.

Записите от кулата за контрол на въздушния трафик са уловили последните опити за комуникация с хеликоптера с обозначителен знак PAT25, преди сблъсъка му със самолета, описан като CRJ.

"PAT25, виждате ли CRJ? PAT25, минете зад CRJ," се чува да казва диспечерът в кулата в 20:47 ч. местно време (03:47 ч. българско).

Секунди по-късно пилотите на друг самолет са записани да казват: "Кула, видяхте ли това?" като вероятно имат предвид сблъсъка. 

Пентагонът съобщи, че е започнало разследване на инцидента.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08