Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години.

Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на акордеон, а в Дряново създава ученически оркестър. С този самодеен състав той се явява през 1954 г. на Републикански младежки фестивал на художествената самодейност. Оркестърът достига до финала, а на заключителния концерт в Народния театър в София присъстват диригентът на Софийската филхармония проф. Саша Попов, както и държавният ръководител Вълко Червенков. Впечатлен от младия Месру, Червенков решава да го изпрати в Съветския съюз, където да получи диригентско образование. Така младежът заминава за Грузия. Първата година от обучението му е доста трудна, тъй като той, като самоук музикант, трябва да наваксва изоставането си спрямо своите състуденти, завършили музикални училища.

През втората година на следването, със съдействието на българското посолство, Месру се премества в тогавашната Ленинградска консерватория “Николай Римски-Корсаков”, където негови професори са големите руски музикални педагози и диригенти Илия Мусин и Евгений Мравински. Месру Мехмедов успява не само да запълни празнините в музикалната си подготовка, но и да се утвърди като един от най-добрите студенти в класа на проф. Мусин.

След дипломирането си през 1965 г. той се завръща в България. Постъпва като диригент в Пловдивската филхармония, ръководена тогава от легендарния Добрин Петков, което много помага за артистичното му израстване. Когато Петков напуска филхармонията, за главен диригент е избран именно Месру Мехмедов и той работи със състава от 1962 до 1968 г.

През 1965 г. младият артист успява да получи задграничен паспорт и на собствени разноски да се яви на международния диригентски конкурс “Николай Малко” в Копенхаген, Дания, където му е присъдена втора награда. Тогава получава и първите си ангажименти в чужбина - в Прага и Бърно с изпълнение на Симфония №1от Йоханес Брамс и Реквием на Джузепе Верди. Концертите му са много успешни и вдигат публиката на крака. 

Четири години по-късно Мехмедов се явява и на международния конкурс за диригенти „Димитри Митропулос“ в Ню Йорк. Претендентите са 21, а туровете се провеждат с Нюйоркската филхармония, зад завеса. Този път Месру печели първа награда. Председател на журито е Ленард Бърнстейн, който лично му връчва наградата и го кани за свой помощник в Нюйоркската филхармония.

Ето откъс от книгата на Иван Панайотов “Търновци, прославили България":
„На галаконцерта, при връчване на отличията, присъства и посланикът на Турция в САЩ, който го поздравил за големия успех и веднага му предложил да оглави Анкарската филхармония. Месру Мехмедов му отговорил: “Ваше Превъзходителство, разберете ме добре. Аз съм роден и израснал в България. Обичам родината си и в бъдеще ще разнасям славата на музикалното изкуство на моята родина, която ме създаде като човек и диригент”.

След триумфалното си завръщане в България Мехмедов получава признание от българската музикална общност и е назначен за диригент на Софийската филхармония. Там се задържа кратко, понеже същевременно дирижира Бостънския симфоничен оркестър и Филаделфийската филхармония.“ -  пише Иван Панайотов.

Месру Мехмедов има изяви и с Вашингтонския национален симфоничен оркестър със солист големия пианист Емил Гилелс. През цялата си кариера Месру Мехмедов дирижира наизуст.

На 18 януари 1971 г., на върха на славата си, Месру Мехмедов загива в самолетна катастрофа, при аварийно приземяване заради гъста мъгла в покрайнините на Париж. Така едва на 35 години от този свят си отива една от най-големите надежди на българското и на световното диригентско изкуство.

В негова чест е поставена паметна плоча в читалището на Дряново - там, където Месру Мехмедов е направил първите си диригентски опити. 

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58