Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дончев: Можем да получим цялото второ плащане по ПВУ, ако направим реформите за 6 месеца

Томислав Дончев
Снимка: БГНЕС

Вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че второто плащане към страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост ще е възможно през тази година, ако бъдат извършени и оставащите 15% реформи, обвързани с него. 

Дончев направи специално изявление, след като по-рано днес съобщи, че България няма да получи второ плащане от 653 млн. евро по ПВУ заради неизпълнени реформи: 

"След като бъдем официално уведомени с писмо, че стореното до момента е недостатъчно, което ще се случи буквално до дни, имаме 6-месечен срок, в който бихме могли и ще се опитаме да направим всички реформи отначало. Тоест, тези закони, които не са приети или не са приети във вид, който очаква ЕК, да бъдат одобрени от Народното събрание. За мен това е абсолютно реалистичен срок – до края на юли. Имам амбицията, надявам се да получа подкрепа от народните представители, това, което не е довършено – то е малко, то е 15%, както казах, 85% от реформите са направени - да мине през НС. Тогава може да получим по-голяма част, а в идеалния случай - дори цялото второ плащане. Казах кое ме притеснява - либерализацията на пазара на електроенергия".

Вицепремиерът потвърди тезата си от сутринта, че 50% от проектите по ПВУ са под риск, защото не са стартирали и е невъзможно да приключат до август следващата година. 

На критиките от ПП-ДБ, че кабинетът не желае да придвижи съдебната реформа и затова парите по Плана са под въпрос, Дончев отвърна:

"Всякакви спекулации по темата са абсолютно неуместни, включително и по темата "Корупция". Законът за противодействие на корупцията е приет в зала с гласовете на ГЕРБ. Разбира се, има още работа да се свърши. Борбата с корупцията е много важна, но не може да свеждаме целия сложен свят до борба с корупцията". 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Европейският комисар по въпросите на демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт

Еврокомисарят по правосъдието: Необходими са усилия за създаване на солидно досие за корупция по високите етажи на властта

"Плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост за всички страни-членки зависят от това дали са изпълнили ключовите етапи" - така еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт отговори на въпрос дали е възможно да бъдат удържани средства за България и по третото плащане по плана за възстановяване и устойчивост.  Комисията ни удържа 214,5 млн...

публикувано на 17.11.25 в 21:21

Пренасочени и отменени полети заради силния вятър на летище "Васил Левски" - София

Заради силния вятър на летище "Васил Левски" - София полетът от Истанбул за София е бил отменен, а шест други са пренасочени. Полетите от Малта, Франкфурт, Виена и Мюнхен са се приземили в Скопие, а от Бергамо и Варшава във Варна. Съответно заради пренасочените самолети са отменени полетите от София до Варшава, Франкфурт, Виена, Мюнхен и Истанбул...

публикувано на 17.11.25 в 21:02

Ловеч изпълнява предписаните от РИОСВ мерки, за да избегне затваряне на депото за битови отпадъци

Община Ловеч изпълнява предписаните от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен мерки, които трябваше да бъдат предприети до днес, за да не се стигне до затваряне на Регионалното депо за неопасни битови отпадъци. В петък, от парламентарната трибуна, в отговор на депутатски въпрос от Николай Нанков министърът на околната среда..

публикувано на 17.11.25 в 20:19

Институциите и бизнесът в Смолянско са готови за зимния туристически сезон

Институциите и бизнеса са в готовност за зимния туристически сезон в Смолянско, чакаме първия сняг, съобщи пред медии в Смолян заместник-министърът на туризма Павлин Петров.  Той проведе работна среща при областния управител Захари Сираков с участието на представители на държавни институции, общини и туристическия бизнес в региона. На срещата..

публикувано на 17.11.25 в 19:58

Полетите за София от Варшава, Франкфурт и Мюнхен са пренасочени към Солун заради силния вятър

Заради силен вятър редовните полети за София тази вечер от Варшава, Франкфурт и Мюнхен са пренасочени към Солун, показва справка на сайта на столичното летище. Пътници от самолета от Варшава съобщиха за силна турбуленция, която не е позволила кацане в София. Очаква се решение на авиокомпаниите дали от Солун пътниците ще бъдат транспортирани до София с..

публикувано на 17.11.25 в 19:49
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Министър Георгиев е представил в Брюксел напредъка в реформите по ПВУ

България ще получи 35 милиона евро за проекти за достъп до правосъдие, противодействие на домашното насилие и инвестиции за подобряване на условията в затворите по линия на Норвежкия финансов механизъм - това стана ясно след срещата на министъра на правосъдието Георги Георгиев с изпълнителния  директор на механизма Рагна Фидестол. Министър Георгиев..

публикувано на 17.11.25 в 19:43

Разкриха организирана престъпна група от Врачанско, разпространявала наркотици в цялата страна

Разкриха организирана престъпна група от Врачанско, която е разпространявала наркотици в цялата страна чрез дистанционни продажби. При акция на ГДБОП под надзора на прокуратурата в офис на куриерска фирма в град Вълчедръм, община Монтана, миналия четвъртък, соченият за ръководител на групата (В.С. на 27 години) е направил опит да изпрати 86 пратки..

публикувано на 17.11.25 в 19:40