Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Димитър Сагаев

Димитър Сагаев (1915 - 2003)
Снимка: СБК

На 27 февруари 2025 г. се навършват 110 години от рождението на Димитър Сагаев - композитор, педагог, диригент, музикант, свързал професионалния си път и с Българското радио.

Роден е в Пловдив, в семейството на писателя и драматург Константин Сагаев - основател на първата драматична школа в България. От 1931 г. учи пиано и теория на музиката при Асен Димитров, а по-късно продължава заниманията си по пиано с Димитър Ненов. Завършва Държавната музикална академия в София през 1940 г. като учи композиция при Панчо Владигеров, теория и оркестрация при Веселин Стоянов и пиано при Тамара Янкова и Панка Пелишек. 

Първоначално работи като учител по музика в Пловдивската мъжка гимназия, а по-късно е военен диригент.  В периода 1946-1949 г. ръководи отдела за художествена музика в Радио София, като често свири на живо в ефира, акомпанира на различни певци и инструменталисти, а също и дирижира малки състави. Ръководил е Представителния духов оркестър при МВР, бил е началник на отдел “Музика и оперни театри” при Министерството на културата в началото на 50-те години на миналия век.

Същевременно от 1948 г. започва своята преподавателска дейност в Държавната музикална академия, където е дългогодишен професор по симфонична оркестрация и музикална теория, възпитал поколения композитори, диригенти и музиколози. Удостояван е с държавни награди, ордени, медали и отличия за творчество, в това число Doctor honoris causa на НМА “Проф Панчо Владигеров”.

Първите си композиционни опити прави в юношеските си години, основно пише камерни творби, но по-късно се насочва към симфоничната и към кантатно-ораториалната музика. Димитър Сагаев е автор на обемно творчество в различни жанрове: две опери - „Под игото“ и „Самуил“, два балета - „Мадарският конник“ и „Орлов камък“; 6 оратории и кантати; 7 симфонии; над 20 концерти за различни инструменти, включително за тромбон и арфа,  камерна музика и др. Произведенията му са познати и извън България. Концерт за цигулка и оркестър №2 е изпълняван от Дрезденската филхармония с диригент Курт Мазур и солист Дина Шнайдерман. Струнен квартет №2 е изпълняван във Франция.“

Автор е на книги по музикална педагогика, учебници по оркестрация, превърнали се в настолни за всеки студент, както и на мемоарни книги: „Ръководство по духова оркестрация“, „Музикални инструменти“, „Галерия от образи музикални творци на нашето време“, „Саша Попов и българския симфонизъм“. 

Проф. Димитър Сагаев напусна този свят на 28 октомври 2003 г. на 88-годишна възраст. Днес столична улица носи неговото име.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с композитора от 2000 г., записано по повод 85-годишнината му, в което той говори за композициите и светогледа си. Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..

обновено на 31.03.25 в 17:37
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Отело“ в Телавивската опера

За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..

публикувано на 31.03.25 в 17:11
Ла Скала - Милано

Премиера на “Тоска“ в Миланската Скала

Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..

публикувано на 31.03.25 в 14:39
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35

Отзвук от оперната гала на Анна Нетребко и Юсиф Ейвазов в София

Месец март ще остане паметен с първото гостуване у нас на оперната мегазвезда Анна Нетребко . Гледали сме на големия екран оперни продукции с нея – преки прожекции и филмирани спектакли, най-напред в НДК, след това в Cinema Cityв кино сезоните на Метрополитън, в кината Арена – в кино сезоните на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт Гардън“,..

публикувано на 30.03.25 в 22:10