Представители на президентските администрации на САЩ и Украйна са в Саудитска Арабия за първи преки преговори за прекратяване на огъня в руската война срещу украинците и постигането на траен мир.
Украинският президент Володимир Зеленски обеща, че позицията на Украйна по време на разговорите ще бъде напълно конструктивна, предаде Ройтерс.
Зеленски посети Саудитска Арабия в навечерието на преговорите и разговаря със саудитския престолонаследник, принц Мохамед бин Салман. След разговорите им той съобщи, че двамата са говорили за гаранциите за сигурност за Украйна.
"Надяваме се на практически резултати", заяви Зеленски в публикация в "Екс".
Принц Мохамед бин Салман каза, че Саудитска Арабия подкрепя всички международни усилия за край на украинската криза. Зеленски няма да участва в преговорите по-късно днес, но декларира, че Украйна е готова за конструктивен диалог и за бърза и ефективна работа по всички реалистични предложения.
Принцът проведе среща и с американския държавен секретар Марко Рубио, който ще е част от американската делегация.
Очаква се по време на разговорите Киев да предложи прекратяване на огъня с Москва по въздух и по море. По-рано Марко Рубио определи тази идея като обещаваща и изрази надежда, че преустановяването на американската военна помощ за Киев може да бъде разрешено по време на дискусиите в Саудитска Арабия.
"Единственото решение на тази война е дипломацията и това да съберем на една маса за преговори Русия и Украйна", подчерта Рубио.
Същевременно специалният пратеник на американския президент Доналд Тръмп - Стив Уиткоф, планира да посети Москва за среща с руския президент Владимир Путин, съобщи информиран източник, цитиран от "Блумбърг". Уиткоф, който отговаря за района на Близкия изток, вече се срещна с Путин в руската столица миналия месец.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..