Кипър влиза в тежък противопожарен сезон със значително подсилване с наземна и въздушна противопожарна техника. Днес, в отбелязвания Международен ден на горите, министърът на земеделието и околната среда Мария Панайоту ще получи нови автомобили за гасене на горски пожари.
Близо 26 млн. евро, осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, са насочени към закупуване на нова техника за предотвратяване и потушаване на горски пожари, съобщиха от Управлението по горите към земеделското министерство.
8-те специализирани и високопроходими противопожарни автомобили с капацитет за транспортиране по 2 тона вода, които министър Мария Панайоту ще приеме днес, са последните от изпълнението на договора за доставка на нови 25 противопожарни коли за бързо реагиране.
Два противопожарни самолета от Йордания пристигнаха тази седмица в Кипър, в изпълнение на меморандума за сътрудничество между двете страни. До месец май се очаква броят на самолетите и хеликоптерите за борба с огъня да достигне 16.
Активният пожароопасен сезон, който официално започва на 1 април, ще бъде изключително труден заради продължителната суша и липсата на вода в язовирите за използване при гасенето, предупредиха експертите.
Ситуацията вече е тревожна. Само за 24 часа през миналия уикенд са избухнали 87 пожара, обяви Противопожарната служба.
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
В словесна война влязоха днес кметът на Атина и израелският посланик в Гърция, който обвини градските власти, че не правят достатъчно, за да почистят антисемитските графити в гръцката столица. Израелският посланик Ноам Кац заяви пред гръцкото издание "Катимерини", че израелските туристи се чувстват "неудобно" в Атина, защото кметът Харис Дукас не..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..
През изминаващата седмица, природата за пореден път показа на човека, че е по-могъща от него. В сряда, на руския полуостров Камчатка в Далечния..