Фирмите от Европа и Китай, на които президентът на Съединените щати Доналд Тръмп наложи по-високи мита, могат да инвестират в Турция, заявиха от Истанбулската търговска камара.
Американският президент наложи митническа ставка за внос на стоки от Турция в размер на 10 процента. В същото време Европейският съюз ще плаща 20 процента, а Китай - 34 на сто.
По-ниските мита за Турция откриват сериозна възможност за преместването на китайски и европейски компании в страната, откъдето износът за САЩ ще бъде значително по-евтин, заявяват от турската страна.
От Истанбулската търговска камара изтъкват и че"възобновяването на икономическия диалог на високо равнище между ЕС и Турция може да засили ролята на Анкара в рамките на глобалната икономическа и политическа система“.
В интервю за програма “Хоризонт” бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев каза, че има голям шанс отношенията между Европейския съюз и Турция да се развият, тъй като в момента европейските страни усилено търсят нови търговски партньорства:
“Видяхме преди няколко месеца посещение на председателя на ЕК Урсула фон дерЛайен в Индия и започнахме преговори за подписване на търговско споразумение. Канада също желае да е с по-близки взаимоотношения с Европа, както и Великобритания, която отново се връща в орбитата на Европа".
"Същото се отнася и за Турция, която в момента има огромен шанс да увеличи своя търговски обмен с ЕС и то в много сфери - и на автомобилостроенето, и на отбранителната индустрия. Според мен Турция няма да пропусне този шанс да има много по-близки търговски отношения и да запълни празноти, които биха дошли от оттеглянето или пък продължаването на търговската война със САЩ", добави международният анализатор.
Според Милен Керемедчиев властта "прави услуга" на опонентите си с репресивните си мерки срещу тях, вместо да ги спре, каквато е целта на репресиите. Той се аргументира с тенденцията в Европа да се осуетяват опитите на опоненти на властта да се борят за гласовете на избирателите:
“Видимо е при проблемите, които възникнаха в Румъния с кандидатурата на Калин Джорджеску; в Сърбия с нестихващите протести срещу авторитарния режим; в Северна Македония с това, което се надига въз основа на тежката корупция и липса на държавност, което тепърва ще го виждаме. Действията вижте във Франция против може би най-силния опонент на Еманюел Макрон, която винаги е била на крачка от президентския пост - всичко това обединява хората, те застават и гласуват зад тези кандидати”.
По думите му, изострянето на противоречията в европейските общества води до непредсказуеми решения на управляващите за справяне с инакомислещите:
“По този начин всъщност с правни хватки, с конституционни похвати и с чисти репресии в крайна сметка не водят до тържество на демокрацията от една страна, а от друга страна не водят и до отстраняване на този политически опонент от политическия живот на дадената страна”.
Цялото интервю на Зорница Близнашка с бившия външен министър Милен Керемедчиев може да прочетете в анализа му за рубриката за европейски новини “Евранет Плюс”, която се излъчва всеки понеделник след новините в 11 часа в рамките на предаването “Хоризонт до обед”.
Кюстендилският съветник и регионален лидер на ВМРО Георги Петров отхвърли обвиненията на БОЕЦ в корупция. От БОЕЦ внасят в антикорупционната комисия сигнал срещу общински съветник от Кюстендил От БОЕЦ вече са били на среща в ОбС в Кюстендил и с кмета на града инж. Огнян Атанасов по "случая Петров", но така и не е станало ясно в какво е..
Министърът на външните работи на Република България Георг Георгиев е провел двустранна работна среща с британския външен министър Дейвид Лами в рамките на еднодневно работно посещение в Лондон по покана на Обединеното кралство, информират от МВнР. Срещата се е състояла в контекста на активния политически диалог между двете държави, който се развива..
Днес правителството прие промени в Закона за въвеждане на еврото в България и те са публикувани в правно информационната система на Министерският съвет. Финансовият министър Теменужка Петкова трябва да ги представи пред Народното събрание. Преди седмица от кабинета анонсираха, че законът се ревизира, за да се внесе яснота за периода..
Паралелно с военните си действия в ивицата Газа Израел удари днес и хутите в Йемен. Израел Кац, министърът на отбраната на Израел обяви, че военновъздушните сили бомбардират пристанището Худейда. По думите му хутите ще ги сподели съдбата на Иран, който ги въоръжава и ще си платят "тежко" за това, че изстрелват ракети срещу Израел...
До 30 октомври се очаква да бъде удължен срокът, в който бележките от таксиметровите апарати трябва да съдържат цената в лева и в евро. Това ще стане с промени в Закона за въвеждане на еврото, които вече са внесени в Народното събрание. Според Министерството на транспорта те ще бъдат разгледани преди 8 август, когато изтича настоящият срок...
С полет от Истанбул днес следобед на Летище Васил Левски - София пристигнаха българските ученици, спечелили 3 сребърни и 3 бронзови медала на олимпиадата по математика в Австралия. Страната ни е на 23-то място сред всички 110 страни участници. Победител е Китай. Състезанието се проведе от 14 до 16 юли. България спечели 6 медала от..
От гражданското сдружение БОЕЦ внасят в антикорупционната комисия сигнал срещу общинския съветник от Кюстендил Георги Петров. Георги Георгиев от БОЕЦ каза, че Комисията за борба с корупцията трябва да провери общинския съветник от Кюстендил Георги Петров "за корупция и други престъпления, за се да покаже на гражданите как действа тази..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..