Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът в Силистра ще учи бъдещи шофьори на отговорно поведение

Пламен Неделчев
Снимка: Незабравка Кирова

Образователна инициатива подема Окръжният съд в Силистра. Партньори по проекта са Областната дирекция на МВР, Община Силистра и Районният съд.

Събитието е провокирано от предстоящото пълнолетие на множество ученици и стремежа им да започнат шофьорски курсове.

В края на месеца ще се проведе първата от многото срещи с подрастващите, съобщи председателят на Окръжния съд в Силистра, Пламен Неделчев:

"Съвместно със съдии от Районния съд, които гледат такива дела за ПТП-та, за алкохол, общината ще ни предостави едни специални интерактивни очила, които като се сложат, имитират, че си алкохолно опиянен или че си опиянен от марихуана, как биха се чувствали, каква им е координацията. Двама униформени катаджии да обяснят на пътя какви са ситуациите, какви рискове се крият, как може да ги санкционират, да донесат един дрегер за алкохол, там да направят една проба".

В съдебния район на Силистра по образователната програма вече са обхванати над 500 деца от различни възрастови групи. През тази учебна година работят активно и с ученици, изучаващи специалност "Съдебна администрация" в Професионалната гимназия по стопанско управление и услуги. В продължение на пет години младите хора ще се запознаят с реални ситуации от съдебната практика, ще участват в лекции и беседи, ще присъстват на съдебни заседания и ще могат да преминат учебен стаж в съда.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Над 2 хиляди души с увреждания ще могат да се върнат към нормален живот

Над 2 хиляди души с увреждания ще имат възможност да се върнат към нормален живот, след като днес Министерския съвет прие условията и реда за предоставяне, и финансиране на високотехнологични помощни средства. Необходимите пари са осигурени по Националния план за възстановяване и устойчивост. Става въпрос за осигуряването на микропроцесорни..

публикувано на 16.04.25 в 15:16
Юлиян Петров, синдикат

75% от учителите са "за" освобождаване от задължителните матури при висок успех

Синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" и Министерството на образованието са обсъдили около 20 акцента за предстоящи промени в Закона за предучилищното и училищното образование.  Един от тях е децата с дефицити да могат да повтарят първи клас, а зрелостниците с определен успех да се освобождават от задължителните матури. Това..

публикувано на 16.04.25 в 14:59
Радостин Василев от МЕЧ по време на дебатите по време на вота на недоверие в НС.

Депутатите ще гласуват по вота на недоверие към кабинета утре от 14:30 ч.

В Народното събрание се проведоха дебатите по втория вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията. Вносители са депутатите от групата на МЕЧ, с подкрепата на "Възраждане" и  "Величие".  Гласуването на вота ще бъде утре в 14.30 часа.  Вотът на недоверие след обрата с ДПС-Доган. Държи ли Пеевски ключа?..

публикувано на 16.04.25 в 14:58

Христо Орманджиев: Промените в Конституцията от 2023 г. не бяха належащи

Конституционни промени на последните промени в основния ни закон отново са актуален въпрос. Това коментира пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. В Деня на българската конституцията и на юриста доц. Орманджиев коментира, че последната ни конституция от 1991 г. е добра и..

публикувано на 16.04.25 в 14:33
Москва, 9 май 2024 г.

ЕК: Страните членки са поели ангажимент да не присъстват на парада за 9 май в Москва

Има решение на Съвета на ЕС от 2022 г., в което страните членки са поели ангажимент да не присъстват на парада по повод Деня на победата в Москва на 9 май, припомни говорителката на Еврокомисията Анита Хипер. Тя каза това в отговор на въпрос за обявеното намерение на словашкия премиер Роберт Фицо да посети руската столица по този повод...

публикувано на 16.04.25 в 14:30
Бойко Борисов говори пред журналисти в кулоарите на парламента.

Идват ключови месеци и трябва стабилност, заяви Борисов и благодари на ПП-ДБ, че няма да участват във вота

Идват ключови месеци и трябва стабилност. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той благодари на ПП-ДБ за това, че няма да участват във вота на недоверие. Вотът на недоверие след обрата с ДПС-Доган. Държи ли Пеевски ключа? Продължават дебатите по внесения втори вот на недоверие към правителството Борисов..

публикувано на 16.04.25 в 14:23
Жени приветстват новината пред Върховния съд в Лондон, 16 април 2025 г.

Върховният съд на Великобритания подкрепи "биологичната" дефиниция за жена

Върховният съд на Обединеното кралство излезе с единодушното решение, че определението за "жена" и "пол" се отнасят до биологична жена и биологичен пол в Закона за равенството от 2010 година. Съдебното решение е кулминацията на дългогодишна съдебна битка между шотландското правителство и женска организация. Върховният съд уважи днес жалбата..

публикувано на 16.04.25 в 14:14