Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестен митинг-концерт на ресторантьори във Велико Търново

Снимка: Здравка Маслянкова

Ресторантьори от Велико Търново и региона, подкрепени от председателите на националните браншови организации в туризма, затвориха центъра на старопрестолния град с протестен митинг-концерт. Протестиращите настояват за връщане на 9% ДДС за бранша и за диалог с управляващите. 

Липсата на диалог е най-големият проблем пред бранша, коментира председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов:

"Проблемите се трупат. Ставката не е единственият проблем. Вкарват не някакви закони за тютюнопушенето, които са безобразни, със затваряне на заведенията за 6 месеца. Липсата на диалог е най-големият проблем. Ще има протест във всеки град, ще има и по-голям протест в София".
За следващ национален протест в София все още няма насрочена дата.

От бранша имат пакет от мерки, които да предложат на управляващите и казват, че не искат да ги обсъждат през медиите, а на масата на диалога. Според Димитър Манолов от БХРА – Велико Търново от последния протест преди месец нищо не се е променило:

"Случват се само негативни неща и нищо позитивно. Вчера наши колеги бяха на консултативния съвет по туризма. Нямаме дата за комуникация с управляващото мнозинство към ден-днешен. Този данък не е данък за заведенията, а данък към негово величество клиента".

С 20% ДДС ще се наложи драстично увеличение на цените за клиентите, което означава фалити и загуба на работа, коментира участник в протеста.
Полицейското присъствие е засилено, автомобилният трафик е отбит, няма напрежение на протеста, който протича с концерт.

Снимки -  Здравка Маслянкова.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На комисия в НС: Очаква се средната пенсия догодина да е 541,20 евро

Социалната комисия в парламента одобри с 11 гласа "за“, 7 "против“ и нито един  "въздържал се“ на първо четене проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2026-а година. По-рано документът беше одобрен и от бюджетната комисия. Той предвижда пенсиите да се осъвременят от 1-и юли по швейцарското правило с между 7 и 8 процента, а..

публикувано на 18.11.25 в 19:21

МФ одобри нов дълг от 300 млн. лева

Финансовото министерство одобри нов дълг от 300 милиона лева, поети чрез 7-годишни държавни ценни книжа. С това общо набраният само от вътрешен пазар дълг достигна 3,3 милиарда лева. Среднопретеглената доходност от преотварянето на емисията е 3,3 на сто. Това е 13-тият път, когато финансовото министерство набира ресурс от вътрешния пазар през годината...

публикувано на 18.11.25 в 18:58

КС допусна за разглеждане жалби относно избора на правителството и Номинационната комисия за членове на КПК

Конституционния съд допусна за разглеждане жалбата , внесена от "Величие", МЕЧ и "Възраждане"  относно избора и дейността на Номинационната комисия, сформирана за избора на членове на Комисията за противодействие (КПК) на корупцията ,  съобщиха от съда. В заседанието са участвали всички конституционни съдии и определението е прието единодушно. В..

публикувано на 18.11.25 в 18:57
Световна здравна организация

СЗО съкращава една четвърт от персонала си

Световната здравна организация (СЗО) заяви, че персоналът й ще се свие с около една четвърт или около 2 300 работни места до средата на следващата година, предаде Ройтерс. Дупката в бюджета на организацията за 2026-2027 година е малко над един милиард долара.  Съкращенията ще са в следствие на реформи, както и пенсиониране и напускане на кадри, които..

публикувано на 18.11.25 в 18:38

Какво ще предприеме президентът след решението на КС за правомощията на председателя на НС и референдума?

Според Конституционния съд, бившата председателка на Народното събрание Наталия Киселова неправомерно е спряла поискания от президента Румен Радев референдум за еврото.   Съдът беше сезиран от държавния глава с искане за тълкуване на правомощията на председателя на парламента, след като Киселова изобщо не допусна до обсъждане в пленарната зала..

публикувано на 18.11.25 в 18:27
Доц. д-р Любомир Киров

Д-р Любомир Киров: Бюджетът за първичната и извънболнична помощ не е достатъчен, но е разумен

"При първичната и извънболнична медицинска помощ (ПИМП) увеличението е 5,5% и ние приемаме това като нещо разумно, съобразно ситуацията в държавата, не казваме, че е достатъчно , разумно е. Важното е да бъдат разпределени тези средства по правилния начин във всичко, което ние вършим". Това каза пред БНР доц. д-р Любомир Киров, председател на..

публикувано на 18.11.25 в 18:23

Синдикатът на административните служители "Подкрепа“ започва протести

Синдикатът на административните служители "Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна. Те ще се проведат през тази и следващата седмица. Причина за недоволството е недостатъчното заплащане и атаките срещу държавните служители, които ежедневно изпълняват ключови за обществото функции.  Първият протест е насрочен за четвъртък пред Централното..

публикувано на 18.11.25 в 18:18