През 2024 г. в Швейцария рязко са се увеличили случаите на расизъм и ксенофобия, като най-голям е ръстът на нападенията срещу мюсюлмани и араби, показват официални статистически данни, цитирани от АФП.
Според Федералната комисия за борба с расизма на Швейцария (EKR) през миналата година са докладвани 1211 инцидента, свързани с реч на омразата, физически нападения, заплахи и друго дискриминационно поведение, фокусирано върху аспекти като раса и религиозна принадлежност, което бележи близо 40-процентно увеличение спрямо година по-рано.
Подобни инциденти се увеличават от няколко години в богатата алпийска страна, която наброява близо девет милиона жители, около 40 процента от които са с мигрантски произход.
Но миналогодишният скок е "особено значителен“, се казва в съвместното изявление на ЕКР и швейцарската неправителствена организация "Хюмънрайтс“.
Те изтъкнаха редица фактори, обуславящи увеличението, включително нарастващото геополитическо напрежение и по-голямата поляризация в обществения дискурс, както и нарастващата готовност за докладване на случаите.
Най-често докладваните случаи са свързани с ксенофобска и насочена срещу чернокожи дискриминация, които заедно представляват 65% от всички случаи.
Видът дискриминация, който се е увеличил най-много от 2023 г. насам, е бил насочен срещу мюсюлмани и араби, като общият брой на тези случаи е над 350, показва докладът.
Отчетени са и близо 80 случая на антиазиатски нападения и 66 случая на антисемитизъм, се казва в доклада.
Повечето от инцидентите са свързани със словесни нападения, но са докладвани и около 100 случая на физическо насилие на расова основа.
Инцидентите, категоризирани като реч на омразата, отбелязаха най-голямо увеличение през миналата година - 149 такива доклада.
Освен това са докладвани над 400 случая на унизителни коментари, близо 300 случая на обиди и над 100 случая на заплахи.
Докладът показва, че почти една пета от всички регистрирани случаи са се случили в образователната среда, главно в началното и средното училище.
Пореден скандал разтърси управляващата партия в Испания. Един от номинираните за член на ръководството на формацията подаде оставка след обвинения в сексуален тормоз. Лично премиерът и председател на Испанската социалистическа работническа партия Педро Санчес предложи Франсиско Салазар за поста заместник в секретариата на формацията. И понесе нови щети..
Британската полиция арестува 29 души в централен Лондон по време на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие". Сред тях е и бивше духовно лице на 83 години. Протестът беше проведен буквално часове след като "Палестинско действие" беше забранена като терористична организаця. Полицаите действаха в рамките на новите си правомощия..
Велико Търново отбеляза 130-ата годишнина от убийството Стефан Стамболов и 30 години от издигането на неговия паметник в родния му град. Днес в павликенското село Стамболово с историческа възстановка за първи път ще бъдат пресъздадени събитията по покушението на големия български политик и държавник. Събитията, свързани с отбелязване на..
В неделя и понеделник в София ще се проведе Международен масажен фестивал. Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш Венцислав Тотев е единственият, който изработва иновативни коленни столове за активно седене В него ще участват масажисти и терапевти от цял свят, които са признати и утвърдени имена в сферата на..
Израелската армия обяви, че е прехванала ракета, изстреляна от Йемен в посока на еврейската държава. Сирени са били активирани в няколко райони на Израел, допълват военните. Израел заплашва йеменските бунтовници хути с морска и въздушна блокада, ако групировката продължи с атаките към еврейската държава, припомня агенция "Ройтерс". Хусите, които са..
Бизнесменът Илон Мъск обяви, че е създал нова политическа партия в Съединените щати. Мъск е най-богатият човек на света и беше най-големият спонсор на предизборната кампания на американския президент Доналд Тръмп. Милиардерът и Тръмп обаче се скараха, след като Мъск работи за президентската администрация с цел намаляване на федералните разходи и..
43 са вече жертвите на наводненията в американския щат Тексас. 15 от загиналите са деца. Това съобщи шериф Лари Лейта и добави, че властите работят по идентифицирането на част от починалите, чиято самоличност все още не е установена - това са 12 възрастни и 5 деца. Междувременно 27 момичета, изчезнали от детски лагер по протежението на река Гуадалупе,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..