Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Швейцарска забрана на "Хамас" влиза в сила на 15 май

Членове на въоръженото крило на "Хамас" Бригадите Изедин ал Касам с деца в Хан Юнис, 29 ноември 2023 г.
Снимка: АФП

Швейцарска забрана на радикалното палестинско движение "Хамас" ще влезе в сила на 15 май, съобщи днес федералното правителство след парламентарен вот в края на 2024 г., предаде АФП.

Искането за това бе отправено от политическия и правителствения комитет по сигурността през октомври 2023 г. – непосредствено след смъртоносната атака на "Хамас" срещу Израел.

Забраната има за цел да възпрепятства дейностите на движението и да спре подкрепата за групировката.

Законът улеснява полицията да използва превантивни мерки като забрана за посещение или експулсиране, а също облекчава работата с доказателства в съответните случаи, съобщи правителството.

Освен това по този начин ще бъде по-трудно за "Хамас" да използва швейцарската финансова мрежа за субсидирането си. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арчи Харисън Маунтбатън-Уиндзор - син на принц Хари и Меган Маркъл.

Принц Хари и Меган Маркъл нарекоха сина си Арчи

Принц Хари и съпругата му Меган Маркъл обявиха днес, че новороденият им син ще се казва Арчи Харисън Маунтбатън-Уиндзор, предаде Би Би Си. Съобщението дойде, след като двамата представиха на кралица Елизабет II и на съпруга ѝ принц Филип техния осми правнук. По-рано днес Хари и Меган Маркъл показаха на публиката своя син, който се..

обновено на 08.05.19 в 18:59