Лидерът на българската шпионска мрежа във Великобритания Орлин Русев е помогнал на Ян Марсалек да организира въздушен транспорт на 200 служители от Кабул за ЦРУ по време на военното изтегляне от Афганистан през 2021 година, научи Централният наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон през втория ден от заседанието за присъдите на обвинените в шпионаж в полза на Русия шестима българи, съобщи "Файненшъл таймс". Твърдението беше оборено от обвинението.
Това твърдение в "Олд Бейли" беше направено от адвокати, представляващи Орлин Русев, шефа на шпионската клетка, обвинена в извършване на шпионска дейност за Русия в "индустриален мащаб". Русев, който е намерил български пилоти за полетите, трябва да получи признание за операцията за спасяване на живота на американци, твърдят адвокатите.
Русев се яви на вчерашното заседание по произнасяне на присъдите, заедно с Бисер Джамбазов, неговата дясна ръка, и трети мъж от групата, Иван Стоянов. Тримата се признаха за виновни още в началото на процеса. Останалите членове на шпионската мрежа - Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев - също присъстваха, след като бяха признати за виновни през март след четиримесечен процес в "Олд Бейли".
Присъдите на шестимата български граждани ще бъдат произнесени в понеделник. По време на опита за афганистанска операция, руският агент Ян Марсалек, който е възлагал задачи на Русев и групата му, е бил в Русия, след като е избягал от Германия, заради фалита на платежната група Wirecard, където е бил главен оперативен директор и е издирван за финансова измама в размер 1,9 милиарда евро. Марсалек и Русев са си сътрудничили по редица проекти за наблюдение на руски цели, включително журналисти и дисиденти, по искане на Москва. Адвокатът на Русев, Марк Съмърс, обаче цитира съобщения в Telegram, предполагащи, че двамата са работили и по хуманитарна мисия през август 2021 година, по искане на ЦРУ, чрез американския отбранителен подизпълнител Constellis, известен преди като Blackwater.
Съмърс каза, че Русев успешно е уредил български пилоти да превозят по въздух над 200 души персонал от Кабул на 26 август. Прокурорът Алисън Морган обаче заяви, че твърдението, че Русев е действал на хуманитарна основа по пряко искане на правителството на САЩ, е "напълно невярно". По-скоро, допълни тя, споразумението е било сключено с Constellis, без други западни съюзници. "Това, което Русев е направил, е било да се види дали могат да се възползват от ужасната ситуация в Кабул, за да направят пари от това. Няма потвърждаващи доказателства, че въздушният транспорт някога се е състоял", изтъкна Алисън Морган.
Икономиката на България ще нарасне през тази година с 3 процента от брутния вътрешен продукт, прогнозират от Световната банка в есенния доклад "Работни места и просперитет - икономическа актуализация за Европа и Централна Азия". Това е с 1 процентен пункт повече от прогнозата в юнския доклад на институцията. За следващата година от банката предвиждат..
Във Варна е усложнена обстановката заради падналия за кратко време силен дъжд. Затворени за движение са автоподлезите на ул. "Шипка" и на бул. "Васил Левски" при пресичането му с бул. "Княз Борис I". В подлеза на ул. "Шипка" има и закъсал автомобил, уточняват от Областната дирекция на МВР във Варна. Няма пострадали. Причината - наводняване на..
През нощта срещу 8 октомври в Дунавската равнина ще остане дъждовно, сочи прогнозата на НИМХ. На много места дъжд ще вали в североизточните и западните райони, а също така и в Рило-Родопската област. В югоизточните райони от страната валежите ще отслабват, на места временно и ще спрат. Ще духа най-често умерен западен вятър. Минималните..
Пожарникари и полицаи с кучета продължават издирването на четирима души в развалините на рухналата по-рано днес сграда в Мадрид. Към момента се съобщава за трима ранени и четирима изчезнали. Сграда се срути в Мадрид, трима души са пострадали Архитектът на проекта за ремонт на сградата е сред издирваните, съобщиха от полицията в Мадрид. Другите..
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп предупреди, че няма да гарантира изплащането на заплатите на федералните служители за периода, в който е спряна работата на правителството, предаде Асошиейтед прес, като се позова на меморандум, разпространен от Белия дом. Това противоречи на дългогодишната политика по отношение преустановилите..
Комитетът за извънредни ситуации в Букурещ реши всички училища и детски градини в румънската столица да бъдат затворени утре заради очакваното лошо време, съобщава новинарският сайт Хотнюз, цитиран от БТА. Властите в югоизточните окръзи Гюргево, Яломица, Констанца и Кълъраш вече обявиха, че училищата и детските градини ще останат затворени утре заради..
Китайският премиер Ли Цян ще посети Северна Корея тази седмица – първото подобно посещение на най-високо ниво след визитата на китайския лидер през 2019 г., предаде "Асошиейтед прес". Ли ще води правителствена делегация от четвъртък до събота, за да участва в проявите за отбелязването 80-годишнината от основаването на севернокорейската..
Върховният касационен съд (ВКС) директно се произнесе, че нямаме главен прокурор! Борислав Сарафов е просто един редови прокурор като всички останали...
След 15 часа днес ще бъде ограничен достъпът на хора и техника във в.с. "Елените". Причина за това са очакваните валежи. Забраната за пребиваване..
В "Елените" има река, която се казва Дращеля , тя има водосбор от 38 кв.км, дълга е над 12 км и се влива при плаж "Елените" и плаж "Козлука", това е..