На 9 май отбелязваме Деня на Европа.
На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа.
Тази година се навършват и 40 години от създаването на емблемата на Европейския съюз, както и 25 години от мотото на Европа - "Единни в многообразието".
В София президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова и председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще участват в церемониите по повод Деня на Европа и 80-ата годишнина от края на Втората световна война.
Церемониите започват пред Паметника на Незнайния войн. Там ще има поднасяне на венци и цветя. Президентът, вицепрезидентът и председателят на парламента ще се поклонят пред паметта на загиналите български войници по време на Втората световна война.
На церемонията присъстват и представители на ветераните. В 10:00 часа председателят на парламента и народни представители ще присъстват на тържествената церемония по издигането на знамето на Европейския съюз. Ритуалът ще бъде пред сградата на Президентството.
Ще бъдат изпълнени химните на България и на Европейския съюз.
От 18:30 часа представителството на Европейската комисия е организирало в София, пред НДК, празничен концерт с участието на Биг бенда на БНР. В рамките на празника ще има и 3D мапинг шоу "Ценности" от 21:00 часа върху фасадата на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..