Националната галерия ще има нов директор. Ярослава Бубнова, която заемаше поста до момента не е сред допуснатите до конкурса. Той беше обявен седмици, след като руската посланичка Елеонора Митрофанова отиде на откриване на изложба и беше изгонена от гости на събитието, а скандалът се пренесе и в Народното събрание.
Бубнова беше начело на Националната галерия от 2018 година - първо като временно изпълняваща длъжността, а от ноември 2019 като титуляр след спечелен конкурс. Мандатът ѝ изтече през 2024 г. В навечерието на 8 март тази година в "Квадрат 500" при откриването на изложбата "Герила гърлс: Изкуството да си непослушна" сред гостите е и руската посланичка Митрофанова и част от присъстващите започват да я гонят с възгласи "Тук не е Москва".
Клипът беше качен в социалните мрежи. Последва и петиция, инициирана от Станка Желева - художник и дъщеря на президента Желю Желев, както и още над 1000 души, с която се поиска директорката на галерията Ярослава Бубнова да бъде уволнена. Дни по-късно Бубнова обясни за скандала:
"Предполагам, че руският посланик, заедно с другите посланици, е поканен в рамките на нашия мейлинг лист. Абсолютно съм привърженик на свободното изразяване на мнението до момента, в който то прекрачи границата на здравето и живота на други хора".
Скандалът стана повод и за парламентарно питане.
В края на април стана ясно, че кандидатите за директор на Националната галерия са седем. Трима не са допуснати до конкурса, сред които е и Бубнова. В състезанието остават четирима:
Надежда Джакова, която завежда филиала "Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство" към Националната галерия;
Светлана Куюмджиева - историк на изкуството, критик и куратор;
Благовеста Иванова-Цоцова - критик, член на Българския съюз на художниците
Анелия Николаева - изкуствовед, главен уредник на НХГ.
Имената на Маргарита Доровска, Пламен Петров и Ярослава Бубнова са посочени на сайта на Министерството на културата като недопуснати до конкурса кандидати, но от публикацията не стават ясни мотивите за решението.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..