Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ-СДС: Председателят на НС да отклони предложението на президента за референдум

Рая Назарян
Снимка: БТА

ГЕРБ-СДС призовават председателя на Народното събрание да отклони предложението на президента за референдум за еврото като недопустимо и да го върне на неговия подател. Това се посочва в позиция на ГЕРБ-СДС, представена от Рая Назарян и излъчена във Фейсбук страницата на партията.

По-рано днес президентът Румен Радев внесе в деловодството на парламента предложение да се произведе национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 година?" 

"ГЕРБ-СДС настояваме, че предложението на президента на Република България до Народното събрание, категорично противоречи на Конституцията на България, на правото на ЕС, на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление", заяви Назарян.

"Текстовете на Конституцията са категорични, че България като всяка държава членка, участва в изграждането и развитието на ЕС. Всеки международен договор, който България е подписала и ратифицирала, има предимство пред националното законодателство. Този договор, подписан от България, преди повече от 20 години, не е оспорен", посочи Назарян.

ГЕРБ-СДС настояваме, че предложението на президента, категорично е недопустимо, НС няма компетентност да се произнесе по него, предвид на което призоваваме председателя на Народното събрание да отклони предложението на президента като недопустимо и да го върне на неговия подател. 

В позиция, разпространена от пресцентъра на ГЕРБ се посочна, че договорът за присъединяването на България и Румъния към ЕС е ратифициран от Народното събрание на 11 май 2005 г., с 231 гласа "за", един "против", двама "въздържали се".

И още: "Съгласно чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, референдум по въпроси, уредени в сключени от Република България международни договори, може да се произвежда преди тяхната ратификация, т. е. преди 11 май 2005 г. 

С договора за присъединяване България е приела да е част от икономическия и паричен съюз от датата на присъединяване като държава-членка, но поради  неизпълнение на условията за конвергенция сме "държава- членка с  дерогация”. 

Покриването на критериите се установява от Съвета на ЕС, а не се доказва на национално ниво. Дерогацията се отменя не поради искане, а при изпълнение на условията. В този смисъл искането за извънреден конвергентен доклад е искане за установяване на изпълнение, а не за отмяна на дерогация. Единствената хипотеза, при която може да се отложи въвеждането на еврото, е ако критериите за конвергенция не са трайно спазени", посочват от ГЕРБ-СДС. 

В позицията се казва още, че всеки акт, който поставя въвеждането на еврото в зависимост от друго условие или срок извън критериите за конвергенция, накърнява целите на ЕС за установяване на икономически и паричен съюз, чиято единица е еврото. Такъв акт би представлявал формално и изрично отклонение от ангажимента, поет от Република България към другите държави членки по силата на Договора за присъединяване, както и от задълженията на Република България, произтичащи от правото на ЕС, пише още в позицията. 

"На следващо място, предложението за произвеждане на референдум и последващ акт, което може да доведе до отлагане (спиране или забавяне) на процеса за въвеждането на еврото, би било в противоречие с Конституцията на Република България, според която страната участва в изграждането и развитието на Европейския съюз (чл. 4, ал. 3 КРБ), както и на нормата, че международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната и имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат (чл.5, ал. 4 КРБ). Това реализира хипотезата на чл. 9, ал. 4 от ЗПУГДВМС, като въпросът за въвеждането на еврото като парична единица в България е уреден в Договора за присъединяване към ЕС, ратифициран от българското Народно събрание. В този смисъл са материалите и решението по Конституционно дело 13/2023г.", пишат се от ГЕРБ. 

"Считаме, че предложението на президента не е от компетентността на Народното събрание, считано от датата на ратификация, а както беше посочено по-горе – е въпрос само и единствено от компетентността на Европейския съвет и то при констатиране изпълнението на критериите за конвергенция и отпадане на статута ни като "държава-членка, предмет на дерогация", се казва още в позицията. 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Негово превъзходителство Хисаши Мичигами

България е стабилен член на ЕС и на НАТО. Това успокоява японските инвеститори и компании

"България е стабилен член на ЕС и на НАТО. Това успокоява японските инвеститори и компании". Това заяви пред БНР Н.пр. Хисаши Мичигами, посланик на Япония у нас. Японският бизнес се завръща в България , отбеляза още той. Япония не просто мечтае за бъдещето — тя вече го изгражда. С 20 Нобелови лауреати по наука от 2000 г. насам, второ..

публикувано на 14.05.25 в 11:35
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган се е включил в онлайн среща с лидерите на САЩ, Саудитска Арабия и Сирия

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, президентът на САЩ Доналд Тръмп, саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман и президентът на Сирия Ахмед ал Шараа са провели видеоконферентен разговор, предаде Анадолската агенция. На онлайн срещата президентът на Турция е заявил, че решението на Тръмп да отмени санкциите срещу Сирия е от историческо..

публикувано на 14.05.25 в 11:34
Костадин Костадинов

Костадинов към Киселова: Самостоятелно суспендирахте Конституцията, защото Ви заповядаха!

С декларации от парламентарната трибуна "Величие" и "Възраждане" обвиниха председателя на Народното събрание Наталия Киселова в stressful на Конституцията.  Поводът, според тях е, вчерашното й разпореждане да върне на президента предложението за провеждане на референдума за еврото, и отказът да бъде допуснато обсъждане в парламента. Според..

публикувано на 14.05.25 в 11:23
Наталия Киселова

Борисов: Ако Киселова не знае какво подписва, надали Радев знае какво е погазване на Конституцията

В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов  коментира думите на президента Румен Радев, че новото мнозинство в парламента е погазило Конституцията и е употребило председателя на Народното събрание Наталия Киселова. "И, ако тя не знае какво подписва, надали Румен Радев, който е пилот, знае какво е погазване на Конституцията, така..

публикувано на 14.05.25 в 11:22
 Изабел Миткова

Изабел Миткова: Всички сме в онзи "световъртеж", от който искаме да се пуснем, за да видим къде ще стигнем!

" Вертиго" винаги си е бил някъде там, като усещане и като любопитств о, а заглавието означава за нас  усещане за онзи "световъртеж "в нас, който получаваме от цялата тази информация, с която сме заобиколени и в която всеки от нас трябва да взема някакви решения, ти да се променяш и адаптираш, за да може да съществуваш, за да не паднеш , и тогава..

публикувано на 14.05.25 в 11:15
Делян Пеевски

Пеевски: Призовавам да се разширят правомощията и щатът на КЗК и КЗП

Според лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски темата за оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен ред. "Референдумът е ясно, че няма да се случи. Сега най-важното е наистина, чу го и господин Борисов, КЗК и КЗП - да бъдат разширени техните правомощия и да има абсолютен контрол на цените на храните и..

публикувано на 14.05.25 в 11:12

Осъвременят с 8.6% от 1 юли пенсиите, отпуснати до края на 2024 година

Надзорният съвет на Националният осигурителен институт реши пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да се осъвременят  с 8.6 процента от първи юли, по така нареченото Швейцарско правило.  630 лева и 50 стотинки ще достигне минималната пенсия за стаж и възраст. Надзорниците приеха и проект за нов размер на социалната пенсия за старост, която..

публикувано на 14.05.25 в 11:09