Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката ще участва във фестивала BBC Proms през август

| Интервю

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. 

С голяма радост научаваме, че Лия Петрова ще бъде сред солистите в афиша на BBC Proms в Лондон това лято – може би най-големия фестивал за класическа музика в света, със 130-годишна история – началото е поставено през август 1895 г. Друга българка - диригентката Деляна Лазарова - също ще дебютира на форума – събития, които да очакваме с нетърпение, защото радио BBC 3 излъчва концертите от Роял Албърт хол.

Междувременно на световния музикален пазар вече е най-новият звукозаписен проект на Лия Петрова, издаден от Mirare. Това е втората част на албума "Momentum" - в първата преди две години бяха Концерт за цигулка и оркестър от Уилям Уолтън и Соната за цигулка и пиано от Оторино Респиги с Адам Лолум на пианото. 

А сега, в "Momentum 2", Лия Петрова отново си партнира с лондонския Кралски филхармоничен оркестър и диригента Дънкан Уорд в записа на Концерт за цигулка и оркестър от Ерих Корнголд. Сонатата този път е от Рихард Щраус, а пианистът в дуото - прочутият французин Александър Канторов. В рецензиите си европейски критици отбелязват, че тези творби никога не са попадали в едно издание и че в записите се усеща "уникален устрем, моментум (импулс), който трябва да бъде уловен". 

За поканата и вълнението да дебютира на фестивала BBC Proms Лия Петрова разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", което можете да чуете в първия звуков файл.

Във втория звуков файл е представянето на новия ѝ албум с подробности за идеята да направи такова съчетание на автори в "Momentum 2", за партньорствата и оформлението на диска. Чуйте!
 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мишер Руева и Симеон Воев по пътя в син ретро автомобил за видеото към общата им песен "След себе си"

"Не знаех доста неща за Димитър Воев, но след като гледах филма "Воев", вече съм убедена в неговия гений!", разказва Мишер Руева за  вдъхновението и идеята на  песента "След себе си", която заедно със Симеон Воев и Цветелина Цветкова създават още преди две години.  "За да се обадя на Мони Воев, се появи първо смелостта. За мое  голямо учудване и..

публикувано на 24.11.25 в 13:14

Литературно четене на жп гарата в София

Литературно четене, посветено на железопътния превоз, ще се проведе на 25 ноември в подлеза на Централна гара в София.  Вяра Момчева и Бояна Войнова са в основата на новосъздадения творчески колектив „ВЪЗЕЛ“.  Макар и млади, двете вече имат ясна визия за ролята на изкуството в обществото.  Бояна Войнова е завършила дизайн в Нидерландия, а Вяра..

публикувано на 23.11.25 в 06:25

Фолклорният танцов ансамбъл "Магия" от Ловеч чества 10-годишнината си

Спектакълът "Съкровището" на фолклорен танцов ансамбъл "Магия" ще бъде представен в салона на Ловчанското читалище "Наука" на 25 и 26 ноември от 18:00 ч., съобщи художественият ръководител на ансамбъла Маргарита Атанасова. По-голямата част от композициите, които публиката ще види, са изцяло нови, авторски и представяни за първи път...

публикувано на 22.11.25 в 05:35

Българска творба с премиера на фестивала за нова музика в Есен

Фестивалът за съвременна музика NOW! в град Есен, Германия, се проведе за 15-и пореден път от 25 октомври до 9 ноември. Той се организира от Есенската филхармония в партньорство с Университета за изкуства Фолкванг, Държавния съвет за музика на областта Северен Рейн-Вестфалия и Дружеството за нова музика - Рур. Фокусът през 2025 г. беше върху..

публикувано на 21.11.25 в 14:17

Камерен оркестър "Орфей" - Перник отпразнува юбилей

С юбилеен концерт под наслов „Традицията е жива” камерният оркестър „Орфей” към Двореца на културата в Перник отбеляза 50-годишнината от създаването си.  Солисти в концерта бяха цигуларите Ангел Станков и Лиляна Якимова-Димитрова. По повод юбилея Съюзът на българските музикални и танцови дейци отличи оркестъра със „Златна лира”, а неговия диригент -..

публикувано на 20.11.25 в 17:55

Спомен за диригента Иван Вульпе

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" разказваме за делото на проф. Иван Вульпе - диригент и педагог, свързал името си с няколко оркестъра в България, най-вече с тези в Бургас и Шумен. На 7 ноември се навършиха 95 г. от рождението му. Иван Вулпе е наследник на големи фигури в историята..

публикувано на 20.11.25 в 17:30
Детският хор на БНР и Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски

Детският хор и Симфоничният оркестър на БНР празнуват заедно

На 21 ноември от 19 часа в Софийската опера и балет е поредният концерт от сезона на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. Това събитие ще бъде по-различно и емоционално, защото с него ще бъде отбелязана 65-годишнината от създаването на Детския радиохор – рожба на незабравимия акад. Христо Недялков.  Това ще бъде..

публикувано на 19.11.25 в 14:30