Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП обсъжда програмата на правителството и позицията си за еврозоната

Снимка: Ани Петрова

Две от формациите в управлението - БСП и "Има такъв народ" - ще проведат днес партийни форуми.

БСП свиква заседание на Националния си съвет.  На него ще бъде обсъдена управленската програма на правителството и заложените в нея приоритети. На пленума обаче се очаква да има дискусия по позицията на партията за присъединяване към еврозоната. Две от най-големите структури в БСП - пловдивската и арненската се разграничиха от решението на Изпълнителното бюро да не подкрепи искането на президента за референдум по въпроса за въвеждане на еврото. С особена позиция е и организацията в столичния район "Младост".

В дневния ред на пленума е заложено приемане на декларация в подкрепа на въвеждане на еврото. Този въпрос обаче разделя социалистите, част от които подкрепят предложения от президента референдум.

 "Никой не говори срещу еврото, или "за" лева. Искаме да си има референдум и хората да излязат и да си упражнят своя вот. В интерес на истината пловдивската организация е "за" лева. Доколкото разбрах и варненската, доколкото разбрах има и няколко общински организации в София и от други общини от страната. Надявам се колегите да уврът, че това нещо, което направиха, е неправилно", коментира Иван Петков от пловдивската структура на БСП.

 Съмнения има и в структурите в Благоевградско и в Кюстендилско, допълни кметът на Дупница Първан Дангов.

 "Има напрежение, разбира се, Структурите по места казват, че трябва да се мисли. В крайна сметка информационната кампания за еврото е недостатъчна и всички се страхуват от обедняване и от липсата на адекватна реакция на ръководството. Хората по-скоро подкрепят да се проведе референдум. Няма как моята оценка за стоте дни на управление да не е положителна, но най-много негативи партията", посочи Дангов.

Александър Симов се надява, че ще се стигне до потвърждаване на линията, прокарвана от ръководството.

"В БСП тези обсъждания винаги са разгорещени, но не смятам, че ще има някакъв проблем", каза той.

 "Проблем има, но той е в БСП, а не в коалиция "Обединена левица" - каза Александър Томов.

"Основните партии в коалицията, бих казал почти всички, подкрепят приемането на еврото. Ако това беше въпрос преди две години, преди три години, беше резонно, но той не го направи. Това го направи в последния момент, което е блокаж", посочи Томов.

"Има такъв народ" са насрочили за следобед Национална конференция. На нея се очаква лидерът Слави Трифонов да бъде преизбран на поста и да бъде препотвърден Устава и настоящия състав на ръководните органи.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие промени в НПК, свързани с главния прокурор

Главният прокурор ще може в изключителни случаи да отменя постановление за прекратяване на наказателно производство, реши окончателно Народното събрание, като гласува окончателно обединения законопроект на Министерския съвет и "Има такъв народ" за промени в Наказално-процесуалния кодекс.  В приетите на второ четене изменения се записа, че..

публикувано на 12.11.25 в 15:49
В залите на Националния политехнически музей, архив.

Светозара Карарадева печели конкурса за директор на Националния политехнически музей

Министерството на културата обяви на сайта си резултатите от проведения конкурс за директор на Националния политехнически музей. На първо място е Светозара Иванова Карарадева, класирана с 933 точки от максимален брой - 1012 т., се посочва в съобщението на ведомството. През юли тази година почина дългогодишният директор на Националния политехнически..

публикувано на 12.11.25 в 15:46

Украинската армия съобщи за стратегическо отстъпление в Запорожие

Украинската армия обяви, че е оттеглила войските си от близост до селище на югоизточния фронт в Запорожие, но е спряла руското настъпление в района. Според украинската армия - късно снощи заради комбинирани огневи щети по позиции в района на Ривнопиля, украинските части са се преместили на по-изгодни линии, за да спасят живота на личния..

публикувано на 12.11.25 в 15:42

Предлагат поевтиняване на природния газ за декември с малко под 1%

От "Булгаргаз" предлагат поевтиняване на природния газ за месец декември с малко под 1 процент. От заявлението на газовата ни компания до енергийния регулатор става ясно, че през следващия месец синьото гориво трябва да струва около 65 лева (65.24) за киловатчас без таксите и налозите. Предвидено е да се доставят количества по дългосрочния..

публикувано на 12.11.25 в 15:19
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Европа рискува да изпадне в още по-голяма зависимост от САЩ

Ситуацията е тревожна и за нас, и за руската страна, защото потъваме в доста неизвестни и доста сложна международна среда. Санкциите винаги имат две остриета едното към вас другото към санкционираната страна, така че да се овладее в такива срокове един такъв проблем не е лесно, защото става дума за компания с международни активи, коментира в..

публикувано на 12.11.25 в 15:18

Президентът наложи вето върху закона за особения управител на "Лукойл"

Президентът Румен Радев наложи вето на законодателните промени, свързани с назначаването на особен търговски управител на рафинерията на "Лукойл“ в Бургас. В мотивите си държавният глава посочва, че поправките водят до подкопаване на правовия ред в страната, противоречат на основни европейски правни норми и пораждат висок риск за публичните..

публикувано на 12.11.25 в 14:52

Великотърновска област е най-засегната от безводието

Област Велико Търново е с най-много населени места и засегнато население от безводието. Това показват последните справки на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за населените места с режим на водоподаване в страната.  Два града и 93 села са с режим на водоподаване, сочат последните данни на  регионалното..

публикувано на 12.11.25 в 14:35