Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Петрова: Европейската купа е нов начин да представим художествената гимнастика

| обновено на 19.05.25 в 00:14
Триктратната световна шампионка Мария Петрова беше гост на европейската купа
Снимка: БНР

Трикратната абсолютна световна шампионка, член на Техническия комитет по художествена гимнастика към Международната федерация по гимнастика (ФИГ) и вицепрезидент на БФХГ Мария Петрова беше официален гост на eвропейската купа в Бургас.  Тя заяви, че този нов формат на състезанията много й харесва, защото е нов начин, по който се представя този спорт.
"Аз съм много щастлива, че тази идея, която е поставена на масата за разговори още от времето, когато аз бях президент на Техническия комитет, вече се реализира, а още повече това, че ние сме домакини на втората европейска купа ме прави наистина горда, че България е домакин и , че тази интересна идея вече е реалност. Много ми харесва този формат и мисля, че това е един нов начин, по който да представяме художествената гимнастика. Спорт, който по принцип е свързан с много часове тренировки, много часове състезания, а ние, гледайки бъдещето трябва да правим така, че да съкращаваме часовете да бъде много по-интересно представено на хората. В днешно време всичко е забързано, младите и модерните хора нямат време толкова часове да седят пред телевизора или дори в залата, и този формат на европейската купа е много по-динамичен, много по-интересен", каза Петрова специално за БНР и коментира новия правилник в художествената гимнастика.

"Мога да изкажа мнението си като официален гост на това състезание. Аз съм много въодушевен и вдъхновена, защото това, което виждам като цяло е това, което винаги съм искала - спортът ни да бъде и спорт, и изкуство. А сега този олимпийски цикъл като това, което правилникът предоставя, това, което гимнастичките представят, той наистина се доближава максимално до това, което според мен трябва да бъде художествената гимнастика. Разговорите, които съм имала с треньори и състезатели не само от България, но и от другите страни, те споделят, че всъщност не е по-лесно, въобще не им е по-лесно в сравнение с предишния правилник, но пък много повече танцуват, много повече могат да следват музиката. Единствено сега остава да се научат повечето от тях да се движат по-бавно, да танцуват по-бавно, защото доскоро гимнастиката беше много по-динамична, изискваше много повече елементи, много повече, а сега се изисква да се слуша музиката и да се следва музиката, а тя има своя ритъм и понякога е бърз, но и понякога е бавен", добави тя.

Според Петрова, конкуренцията е много изравнена, но нивото на българските гимнастички в момента е много добре.

"С оглед на това, че сме май месец и това, че конкуренцията е много изравнена, всеки се бори, всеки иска и с оглед на това, че виждате промяната в художествената гимнастика, има много различни страни, които са медалисти - това показва колко се е повишило нивото на художествената гимнастика. Мисля, че нивото на българските гимнастички е много добро. Много съм щастлива от това, което видях на това състезание, горда от това, което представят и ансамбъл девойки и индивидуално девойки. Обръщам се към тях и споделям моите впечатления за девойките, тъй като предстои световно първенство за девойки в София. Любителите на художествената гимнастика нека заповядат между 19 и 22 юни да се насладят на нашите млади надежди - не само на нашите, но ще има рекорден брой участници страни на световното първенство. Мисля, че до момента нивото на всички не е съвсем завършено, но имат още време да положат повече усилия, за да могат да бъдат безгрешни", заяви Мария Петрова.

В художествената гимнастика е започнало тестването на оценяване в реално време по примера на фигурното пързаляне, което се очаква в бъдеще да се използва в спорта.

"Аз бях главен съдия на Световното първенство за клубове, което се проведе миналата година и беше 30-ата годишнина от началото на това състезание. Там наистина се използва изчислителната система за съдии, която е в реално време. Мисля, че е една хубава система и се надявам в най-скоро време тя да може да бъде използвана от широк кръг участници, домакини и организатори на състезания", коментира Петрова.

В края на август за първи път Бразилия ще бъде домакин на Световното първенство по художествена гимнастика.

"Ние всички сме много въодушевени, защото друг континент приема домакинството на първото световно първенство за олимпийския цикъл. Не мога да кажа дали са готови, защото не съм част от организационния комитет, но това, което поне чувам като обратна връзка от нашите бразилски колегите е, че да супер въодушевени и ние също сме въодушевени, защото наистина това е друг континент, една съвсем различна страна. Харесва ми, че биографията на организаторите на художествената гимнастика се разширява", завърши тя.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алекс Де Минор

Алекс де Минор спечели трофея във Вашингтон

Австралиецът Алекс Де Минор спечели титлата на турнира по тенис от сериите 500 във Вашингтон (САЩ) с награден фонд 2,3 млн. долара. На финала Де Минор надигра испанеца Алехандро Давидович Фокина с 5:7, 6:1, 7:6 в изключително качествен мач, продължил над три часа. За да стигне до победата Де Минор направи девет аса, шест двойни грешки и..

публикувано на 28.07.25 в 06:31
Виктория Томова

Виктория Томова отпадна в Монреал

Виктория Томова отпадна в първия кръг на турнира по тенис в Монреал (Канада). Българката загуби от американката Даниел Колинсс 3:6, 5:7 за 91 минути игра. Колинс започна мача с пробив, след което записа и трети последователен гейм. Чак тогава Томова откри сметката си, но така и не успя да се върне в сета. Втората част бе много..

публикувано на 28.07.25 в 06:27

Арда и Локомотив (София) не излъчиха победител

Арда не успя да победи у дома Локомотив (София) и двата отбора направиха равенство 1:1 в последен мач от неделната програма във втория кръг от Първа лига. В 12-ата минута Светослав Ковачев подаде към Лъчезар Котев, който от малък ъгъл потърси мрежата зад Мартин Величков, но вратарят се справи със ситуацията. Арда поведе в 14-ата минута, когато Димитър..

публикувано на 28.07.25 в 00:00

Левски се справи със Септември (София)

Левски направи обрат от 0:1 до 2:1 като гост срещу Септември (София) в мач от втория кръг в Първа лига. Голове на резервите Радослав Кирилов и Мустафа Сангаре от дузпа през второто полувреме осигуриха ценния успех за "сините", които през следващата седмица гостуват на португалския Брага в мач-реванш от втория квалификационен кръг от Лига Европа.  В..

публикувано на 27.07.25 в 23:28

Англия защити европейската си титла по футбол при жените

Англия стана европейски шампион по футбол при жените. На финала в Базел английският отбор защити титлата си от 2022 година след драматично победа с 3:1 след изпълнение на дузпи срещу Испания. В редовното време и продълженията двата тима направиха равенство 1:1. Испанките доминираха във владеенето на топката и взеха преднина в 25-ата минута, когато Она..

публикувано на 27.07.25 в 22:23

Черно море победи Ботев (Пловдив) в Първа лига

Черно море победи Ботев (Пловдив) с 2:1 в много интерес двубой, игран на стадион "Тича" във Варна. Двата гола за домакините отбеляза Георги Лазаров в рамките на една минута през първата част. Черно море пропусна и дузпа през първото полувреме. Гостите пък на два пъти нацели гредите. С успеха си, който е първи за новия сезон, Черно море има вече 4 точки..

публикувано на 27.07.25 в 21:54
Тадей Погачар

Тадей Погачар спечели за втори път колоездачната обиколка на Франция

Тадей Погачар за втора поредна година спечели колоездачната обиколка на Франция. Словенецът увенча силното си представяне през последните три седмици, завършвайки на четвърто място в 21-ия етап, като изостана на 19 секунди след Вут ван Аерт. Белгиецът зае първа позиция в неделя, след като измина 132.2 километра между Мант-ла-Вил и Париж за 3:07.30 часа...

публикувано на 27.07.25 в 21:48