Министър-председателят Росен Желязков пристигна в Италия начело на държавната ни делегация, която в навечерието 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета, култура и славянската книжовност е на традиционното поклонение в Рим и Ватикана.
Програмата на посещението в Рим започва с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан Петко войвода и този на Иван Вазов в италианската столица. Тази вечер по повод 24 май прием ще има в посолството ни в Рим, където цветя делегацията ще поднесе на паметника на светите братя Кирил и Методий.
Преди това премиерът Росен Желязков ще проведе среща с министър-председателя на Италианската република Джорджа Мелони.
Аудиенцията на Желязков при папа Лъв XIV е утре преди обeд и е само дни след възкачването му на престола. Аудиенцията е традиционна при ежегодните посещения на държавните ни делегации за честванията на светите братя Кирил и Методий.Така се отдава почит на светите места в Рим свързани с делото на първоучителите.
Също утре по покана на българската православна църква Смесеният хор на БНР се включва в Литургията в базиликата "Сан Клементе", където са мощите и гроба на Св. Константин-Кирил Философ. Богослужението ще оглави Негово високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний.
Поклонение премиерът ще направи и пред паметната плоча на светите братя в базиликата "Санта Мария Маджоре". Там през 867 година папа Адриан II тържествено освещава българската глаголическа азбука и богослужебните книги на славянобългарски език. Базиликата за свой вечен дом избра и покойният папа Франциск.

Венецуелският президент Николас Мадуро заяви, че е готов да проведе разговор "на четири очи" с американския си колега Доналд Тръмп, предаде Франс прес. Мадуро направи това изявление, след като Тръмп каза, че е готов да се срещне с венецуелския лидер, въпреки че САЩ разположиха флот от военни кораби в Карибско море, като част от операцията си срещу..
Трима военнослужещи ще получат Почетния знак на президента за принос към националната сигурност. Държавният глава Румен Радев ще връчи отличията на церемония на "Дондуков“ 2 по повод бойния празник на Сухопътните войски. На 19 ноември се навършват 147 години от създаването на Сухопътните войски. Днес на церемония в Президентството ще бъдат..
В италианския град Матера днес и утре ще се проведе четвъртият международен туристически панаир, посветен на италианския произход. Целта е да се "използва чувството за принадлежност към италианския корен на италианските общности в чужбина, за да може италианските потомци да опознаят семейната си история и да задълбочат знанията си за културата..
Във Великобритания препродажбата на билети за събития на живо с цел печалба ще бъде забранена от правителството. Очаква се министрите да обявят плана в опит да се справят с прекупвачите и сайтовете за препродажба, които предлагат билети на няколко пъти по-висока от номиналната им стойност. Ограничаването на прекупвачите на билети беше едно от..
Испания започва подготовка за увеличаване на скоростта на високоскоростните влакове до 350 км/ч. Първата модернизация ще се реализира по линията Мадрид – Барселона. Целта е след обновяването времето за пътуване между двата най-големи града в Испания да се съкрати от сегашните 2 часа и 48 минути до под 2 часа. Министърът на транспорта Оскар Пуенте..
Върховният съвет на отбраната на Италия потвърди пълната подкрепа за Украйна и да даде път на 12-ия указ за военна помощ. На заседанието в президентския палат "Куиринал" участваха държавният глава Серджо Матарела, премиерът Джорджа Мелони, министрите Таяни, Кросето, Пиантедози, Джорджети и Урсо и началникът на отбраната - генерал Лучано..
Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд защити мащабните промени в системата за убежище на Обединеното кралство, заявявайки пред депутатите, че настоящата ситуация е „извън контрол и несправедлива“. Говорейки в Камарата на общините, Шабана Махмуд каза: „Ако не успеем да се справим с тази криза, ще повлечем повече хора по път, който..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..