Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Патриархът за нестинарството: В църквата има далеч по-големи чудеса

Патриарх Даниил
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима църковност и мнимо участие едва ли не на светците в това явление. Това не е църковно явление". 

Това каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил пред медиите в парламента, в отговор на въпрос дали смята за правилна забраната на Сливенския митрополит Арсений за ползването на църковни икони по време на нестинарски танци. 

Българският патриарх Даниил заедно с председателя на парламента Наталия Киселова участва в откриването на благотворителна изложба базар в сградата на Народното събрание под надслов: "Деца рисуват за деца".

Патриархът напомни, че иконата е свещен предмет и свят образ и попита на свой ред с какво допринася нестинарството за това някой да е станал по-духовно извисен. Църквата и вярата нямат нищо общо с магията и някакви такива магически свойства и възможности, посочи българският патриарх.

Той каза още, че не е видял нито един нестинар в неделния ден на проповед или по време на празник в храма. По думите му те не ходят на изповед, няма я и молитвата, "какво общо има с духовния живот тогава този нестинарски танц"?, попита патриарх Даниил.  

По думите му такива хора ласкаят гордостта си, защото само по себе си ходенето по жерава не е обикновено нещо, не е много лесно и е свързано с някакви свръхестествени възможности. Свръхестествени явления има - да, но техният произход не е най-добър и няма полза нито за хората, които го правят, нито за онези, които чрез тях стават съпричастни, посочи патриархът. 

На въпрос за честите караници в парламента, патриарх Даниил посочи, че дебатите са нещо нормално и не е лесно да се работи с 240 човека. 

"Бог да помага да се постига съгласие в полезните и добрите неща. Има истина, има добро, има Бог, нека той помага да се обединяват и народните представители, и народът във вярата и в доброто", каза патриархът.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Председателят на BBC Самир Шах се извини за "грешка в преценката" при монтирането на реч на Тръмп

Председателят на Би Би Си (BBC) Самир Шах се извини за "грешка в преценката" относно редактирането и монтирането на реч на Доналд Тръмп, излъчена в предаването "Панорама". В резултат на нарушаването на редакционната политика на корпорацията за безпристрастност, снощи генералният директор Тим Дейви и директорът на Новините Дебора Търнес подадоха оставки...

публикувано на 10.11.25 в 17:49
Луиза Славкова

Луиза Славкова: Джензет поколението има интерес към темата за 10 ноември

Фестивалът "10. 11" отваря пространства за диалог по темата за комунизма, прехода и настоящето, каза в интервю пред БНР политологът Луиза Славкова, основател на Фондация "Софийска платформа". Фестивалът е по случай навършването днес на 36 години от 10 ноември 1989 г. и падането на режима.  "И съм развълнувана, че във форматите за..

публикувано на 10.11.25 в 17:43
Бившият френски президент Никола Саркози пристига с кола в дома си, след като е напуснал затвора

Бившият френски президент Саркози официално излезе от затвора "Ла Санте" в Париж

Бившият президент на Франция Никола Саркози е освободен от затвора, където прекара 20 дни, след като беше осъден по т.нар. "либийска афера". Съд в Париж разглежда молбата за освобождаване от затвора на Никола Саркози Бившият френски президент Никола Саркози излиза от затвора Никола Саркози напусна затвора "Санте" след решението на..

публикувано на 10.11.25 в 17:39

БНБ и ЕЦБ представиха материали за запознаване с дизайна и защитните елементи на евробанкнотите

Българската народна банка съвместно с Европейската  централна банка подготвиха информационни материали, предназначени за запознаване с дизайна и защитните елементи на евробанкнотите.  На специално изготвен плакат са обозначени най-важните защитни елементи на евробанкнотите.  Също така на на сайта на ЕЦБ  може да бъде намерен клип и визуализация на..

публикувано на 10.11.25 в 17:33

"Невинен" на първа инстанция за полицаите, обвинени, че не са докладвали за тежка катастрофа в София

Двама бивши полицаи, обвинени, че са ескортирали пиян и дрогиран шофьор, причинил тежка катастрофа със загинал френски гражданин преди три години, бяха оправдани по всички обвинения.  Софийският градски съд призна за невинни Любка Гечева и Георги Малински по обвинението в длъжностно престъпление, а Малински и за получен подкуп. Съдът оправда..

публикувано на 10.11.25 в 17:24
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Очаквам САЩ да дадат отлагане на санкциите срещу "Лукойл" за България

Руският петрол не е проблем, ние не го ползваме в рафинерията в Бургас, проблемът е собствеността на компанията. Това каза пред БНР журналистът Петър Карабоев, заместник-главен редактор на "Дневник", като обясни: "Рафинерията в Бургас и в момента не ползва руски петрол. Не знам защо министърът на икономиката Петър Дилов в телевизионно интервю в..

публикувано на 10.11.25 в 17:08

Две фирми обжалват поръчката за почистване на районите "Илинден", "Надежда" и "Сердика" в София

Подадени са нови жалби в Комисията за защита на конкуренцията срещу обществената поръчка на Столичната община за почистването на зона 4, която обхваща районите "Илинден", "Надежда" и "Сердика", става ясно от регистъра на КЗК. Жалбите са подадени от две компании, които са били сред участниците в обществената поръчка, но не са били допуснати до..

публикувано на 10.11.25 в 17:00