Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 1% от оборота на туроператорите - вноска в Гаранционния фонд в туризма

Мирослав Боршош
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. 
Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред депутатите в ресорната парламентарна комисия. 

Размерът на вноската ще бъде обсъден на заседание на работната група към министъра на туризма във вторник следващата седмица, съобщи още Мирослав Боршош и поясни, че сумата е дискусионна и е един от препъникамъните в разговорите с бранша.

Друга спорна тема е трябва ли да бъдат разделени туроператорите според вида дейност и дали компаниите, които се занимават с входящ туризъм, трябва да са длъжни да правят вноски във Фонда, при положение че не работят с договори с български граждани.

Позицията на Министерството на туризма е, че вноската трябва да важи за всички туроператори, посочи министър Боршош.

Смисълът на Гаранционния фонд е да гарантира 100 процента покритие на средствата, когато даден туроператор изпадне в невъзможност да изпълнява задълженията си по договорите с потребителите. Тогава Фондът би трябвало да възстанови средствата, както и да поеме отговорността по връщането на сънародниците ни, където и да се намират те по света.

В момента застрахователните дружества отказват да застраховат 100-процентово и да издават застрахователни премии на висока стойност, поясни Мирослав Боршош. 

Той коментира текстовете на проектозакона така: "Ще се опитаме да е максимално балансиран спрямо нуждите на бранша".

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запръстяват площадката при ТЕЦ "Бобов дол", където се запалиха вагони със слама

Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол".  Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил комисар Светлин Георгиев.  Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ..

публикувано на 29.07.25 в 21:00
Доналд Тръмп

Тръмп потвърди новия краен срок от 10 дни за Русия да постигне примирие с Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще въведем тарифи и други подобни неща, и не знам дали това ще засегне Русия, защото президентът Владимир..

публикувано на 29.07.25 в 20:59
На заседанието на Комисията по образованието и науката в Народното събрание - 29 юли 2025 г.

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование на дневен ред в ресорната комисия

Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности.  Промени в Закона за училищното образование обсъжда ресорната комисия в НС МОН предлага редица законови промени,..

публикувано на 29.07.25 в 20:31
Алваро Гарсия Ортис, главен прокурор на Испания

В Испания започва съдебен процес срещу главния прокурор на страната

Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната камара на Върховния съд има достатъчно доказателства за повдигане на обвинение срещу ръководителя на..

публикувано на 29.07.25 в 20:26

Голям пожар в момчилградското село Седефче изгори три къщи

Седемчленно семейство и възрастна жена останаха без дом, след като пожар изпепели къщите им в момчилградското село Седефче този следобед. Пострадалото семейство е настанено в жилище в Крумовград, а жената е при свои близки, съобщи кметът на Седефче Мехмед Хаджиселим. Изгорели са още две необитаеми сгради и няколко помощни постройки. Не се е..

публикувано на 29.07.25 в 20:19

Пожарът край село Кривня, община Провадия, е напълно изгасен

Пожарът край село Кривня, община Провадия, е напълно изгасен.  Загасиха пожара в Провадийско Движението от град Провадия към селото и към магистрала "Хемус" е възстановено. В гасенето да се включили с техника и служители и много от фирмите в района, съобщи кметът на Провадия Димо Димов.  Пожарът между Мелница и Срем още бушува Овладян е..

публикувано на 29.07.25 в 20:01
Киър Стармър

Великобритания ще признае палестинска държава през септември, ако Израел не изпълни няколко условия

Британският премиер Киър Стармър обяви в понеделник, че Великобритания ще се присъедини към Франция и ще стане втората страна от Г-7, както и втората западна държа в Съвета за сигурност на ООН, която ще признае Палестина за държава на срещата на Организацията на обединените нации през септември, освен ако Израел не изпълни няколко искания,..

публикувано на 29.07.25 в 20:00