За четвърта поредна година Никозия е домакин на активна платформа за насърчаване на равенството между половете и засилване на гласовете на жените за техните права и възможности за изява. Фестивалът на жените в Кипър (Femme Fest Cyprus) се провежда днес и утре в столицата.
Десетки жени творци от областта на музиката, театъра, танца и визуалните изкуства, както и от колективи, институции и организации, активно работещи за равенството между половете, се обединяват в четвъртото издание на фестивала.
В центъра на многобройните дискусии през двата дни са различни теми, свързани с пола, с утвърждаването на жените в икономиката и обществото. На разположение на посетителите ще бъдат тематични павилиони с информационни и интерактивни материали.
Програмата включва и много концерти, театрални, музикални и танцови представления, занимания за децата.
Организатор на фестивала е общокипърското женско движение (POGO) с подкрепата на Службата на комисаря по равенство между половете и Националния механизъм за правата на жените.
Кипър заема 20-то място в ЕС по показателите за равенство между половете за миналата година, съобщи комисарят по тези въпроси Джойзи Христодулу въз основа на представения европейски доклад.
Според него страната е постигнала най-голям напредък в областта на труда, а най-ниската степен на равенство е регистрирана в областта на властта и управлението.
"Планираната среща между американския и руския президент е страхотна новина за миролюбивите хора по света. Готови сме!" Това написа в Х премиерът на Унгария Виктор Орбан, чиято столица Будапеща бе спомената от Доналд Тръмп като място, където ще се срещне с Владимир Путин. Срещата в Будапеща, за която не е определена точна дата, ще е втората..
Извънредно съобщение на метеорологичната агенция предупреждава за нов силен циклон с продължителност три дни. Много силни дъждове, вятър и морски бури ще предизвика циклон, който навлиза над Гърция, съобщават синоптиците. От тази нощ започват валежи в западната част на страната и част от островите в Егейско море, съобщават и от Гражданска..
След Белия дом и Кремъл даде положителна оценка на днешния телефонен разговор между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин. Външнополитическият съветник в Кремъл Юрий Ушаков съобщи, че инициативата е била на Путин и че ожсвен доста полезен, това е бил и най-дългият от всичките вече 8 телефонни разговора между него и Тръмп през тази година -..
Ръст с близо 7% на разходите за социална политика и с почти 5% за проекти за развитие се залага в държавния бюджет на Кипър за 2026 г. Обсъждането на правителствения проект започна в парламента, а гласуването му ще бъде в средата на декември. Бюджетът за догодина е с излишък, с перспектива, със социален и развоен фокус, казаха от..
Локализиран пожарът в една от най-големите автоморги в Сливен - на Самуиловско шосе. В помощ на сливенските огнеборци там са пристигнали екипи от Ямбол, Нова Загора и Твърдица. Няма пострадали или обгазени хора. Продължава горенето вътре в сградата, а в двора, където има разглобени автомобили, огънят е потушен. Чуват се взривове вътре..
Доналд Тръмп съобщи, че ще се срещне с Владимир Путин в унгарската столица Будапеща, без да посочи точна дата, след телефонен разговор с руския си колега. Тръмп увери, че по време на разговора "е постигнат голям напредък", предаде АФП. "Решихме, че следващата седмица ще се състои среща на нашите високопоставени съветници. Първите срещи ще..
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви днес, че ще призове другата седмица Европейския съюз да използва замразените руски активи, за да предостави заем от 140 милиарда евро на Украйна за финансирането на военните ѝ усилия на предстоящата среща на върха на ЕС, предаде Ройтерс. Мерц се застъпи за първи път за предоставяне на безлихвен заем от..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка..