Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 държави в ЕС, включително България, искат промяна на регламент срещу обезлесяването

Снимка: БТА

Брюксел е подложен на засилващ се натиск да отложи и отслаби регламент за ограничаване на обезлесяването, като правителствата на 11 държави, сред които и България, настояват за промени, предаде "Ройтерс", като се позова на документ, подписан от недоволните страни.  

Брюксел разработи първата в света политика, която има за цел да сложи край на 10-процентния дял, който ЕС има в обезлесяването в глобален мащаб заради потреблението на вносна соя, говеждо месо, палмово масло и други продукти. Тази политика обаче се превърна в спорен елемент от европейския зелен дневен ред.

ЕС вече отложи влизането в сила на новия регламент за декември 2025 г. Причина за едногодишното забавяне бяха исканията на някои европейски търговски партньори, сред които Бразилия и САЩ, да се намалят правилата за отчетност. Миналата седмица Европейската комисия заяви, че ще отмени най-строгите проверки за повечето държави.

Австрия и Люксембург застанаха начело на група от 11 държави членки на ЕС, включително и България, които настояват за още по-голямо опростяване на правилата и за ново отлагане на датата за влизане в сила на регламента. Документът е подписан и от Хърватия, Чехия, Финландия, Италия, Латвия, Португалия, Румъния и Словения.

"Изискванията, наложени на земеделските и горските стопани, остават големи, ако не и невъзможни за изпълнение. Те са несъразмерни с целта на регламента", заявяват 11-те държави в документ, който ще бъде обсъден днес в Брюксел от министрите на земеделието на ЕС.

Съгласно новите правила на юридическите лица, които предлагат на европейския пазар соя, говеждо месо, палмово масло, какао, кафе и други стоки, ще трябва да представят декларации за надлежна проверка, доказващи, че предлаганите продукти не са допринесли за обезлесяването. Изискванията за надлежна проверка ще се прилагат и за износа от ЕС. Това поражда у някои страни членки притеснения, свързани с вътрешното производство на тези продукти. При неспазване на изискванията юридическите лица могат да бъдат глобявани със суми, чийто размер достига до 4% от оборота им в ЕС.

Единайсетте държави предлагат изменения, включително създаването на нов клас държави, за които се смята, че създават много малък риск от обезлесяване. Продуктите от тези страни следва да бъдат освободени от митнически проверки и от изискванията за проследяване на произход.


По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12