На 22 май в зала „Моцарт“ на известния виенски Концертхаус се състоя забележителна галавечер на българската култура и музика "Opus 2", посветена на светлия празник 24 май.
Престижното събитие с участие на световнопризнати български и австрийски музиканти бе организирано за втора поредна година по инициатива на виртуозната българска пианистка Донка Ангъчева. Проявата се осъществи в рамките на създадената от нея културна инициатива „Изкуството продължава да живее“ („Die Kunst lebt weiter“) и бе традиционно посветена на благотворителна кауза. Всички приходи от продажбата на билети за концертатази година се предоставят като дарение на Националното училище за музикално и танцово изкуство „ Добрин Петков“ в Пловдив, чиято възпитаничка е и Донка Ангъчева. Благородната кауза е в унисон с нейната лична мисия да подкрепя млади музикални таланти още в началото на техния артистичен път, да вдъхновява и сбъдва мечти.
Галвечерта се организира със съдействието на Министерството на туризма на Република България, БКИ "Дом Витгенщайн", както и с благородната подкрепа на частни меценати.
Събитието се проведе под патронажа на Н.пр. Десислава Найденова-Господинова – посланик на България в Австрия. Тя подчерта в своето обръщение към публиката значимостта на галаконцерта и го определи като „своеобразен мост между Австрия и България, пример за културно сътрудничество и доказателство за универсалния език на музиката“. Повече от 700 бяха гостите в зала „Моцарт“ на Концертхаус, сред които представители на политическите, културни и бизнес среди в Австрия и България, както и ценители на музикалното изкуство. Всички те бяха впечатлени от завладяващата емоция в залата и от грандиозните мащаби на този концертен проект, открояващ обединяващата сила на музиката и превърнал се в забележителен акт на българската културна дипломация.
Съвместно с Донка Ангъчева, артистичен директор на галавечерта бе австрийската цигуларка Лидия Байч, а като оркестър на сцената се изяви създадената от нея преди две години формация Vienna Art Nouveau Orchestra. Водещи на концерта бяха журналистката Мия Сантова и актрисата Деси Урумова.
В първа част на концертната програма се представиха великолепните солисти Лидия Байч и Екатерина Фролова - цигулка, Теодора Митева – виолончело, българският пианист Симеон Гошев, сопранът Мириам Кутроватц и тенорът Андреас Шагер. Те впечатлиха със своите въздействащи изпълнения на творби от Йохан Себастиан Бах, Волфганг Амадеус Моцарт, Томазо Албинони, Йохан Щраус и Франц Лехар под палката на известния диригент Константин Илиевски.
Изненада за публиката бе участието на темпераментната австрийска певица и актриса Марика Лихтер, която изпълни на перфектен български език песен от Ангел Заберски.
Във втората част акцентът бе поставен на композиции и аранжименти на изтъкнатия български композитор и диригент Георги Андреев, чиито творби съчетават уникалното, самобитно звучене на българския фолклор с класическата музика. Публиката в залата аплодира емоционално и с възторг подбрани песни, специално аранжирани за концерта от Георги Андреев, сред които „Смиляна“, „Хубава си, моя горо“, „Знаеш ли, кузум“, „Сите мъже“ , а изпълнителите Недялко Недялков – кавал, Вълчан Вълчанов - обой, певицата Милена Андреева и солистите от световноизвестната хорова формация „Мистерията на българските гласове“ покориха с красотата на своята музикална интерпретация. Прозвуча и авторската композиция на Георги Андреев „Сън“ , а австрийската цигуларка Лидия Байч изпълни неговата виртуозна пиеса на цигулка и оркестър „Гроздобер“.
Блестящ музикален завършек на вечерта постави пианистката Донка Ангъчева със своята вдъхновяваща интерпретация на „Варшавски концерт“ за пиано и оркестър от Ричард Адинсел под диригентството на Георги Андреев.
След финала на концерта Донка Ангъчева, Константин Илиевски и Георги Андреев споделиха за слушателите на предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" своята емоция от музикалната вечер и от възторжения прием на публиката.
Чуйте кореспонденцията в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..