Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът преодоля ветото на президента върху промените в закона за ВЕИ-тата

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Парламентът преодоля ветото на президента върху промените в Закона за енергията от възобновяеми източници. 

"За" повторното приемане на законопроекта гласуваха 126 депутати от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ИТН, "ДПС-Ново начало" и ДПС-ДПС, 35 бяха против, а 8 се въздържаха. "Величие" не участва в гласуването.

В мотивите си държавният глава посочваше, че подкрепя приемането на уредба за съкращаване на административните процедури за издаване на разрешения и премахване на ненужни административни тежести, но възразява срещу заобикалянето на правила за регулация на обществените поръчки и опазването на околната среда. 

Останалият в пленарната зала депутат от "Възраждане" Коста Стоянов обвини партиите от управляващото мнозинство, че се престъпили предизборните си обещания да не изграждат вятърни електрически централи в морето.

"След като няма да има изграждане на перки в морето, защо има такива текстове в закона. Отваря се също така вратичка за отпадане на забраната на добива на шистовия газ. Ние ще сезираме Конституционния съд, за да покажем на всички български граждани, които в момента стоят и пред сградата на Народното събрание и протестират, че вие сте нищо повече от едни продажници. Благодаря!", коментира Стоянов. 

Заради използването на обидната квалификация Стоянов получи наказание "забележка" от председателя на НС Наталия Киселова, а Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и Драгомир Стойнев от БСП го обвиниха в опит за манипулация и всяване на страх в българското общество.

"Манипулират цяла България. Вероятно има и текстове в Наказателния кодекс за хора, които подбуждат страхове, напрежение сред населението и т.н. Нито перки ще има в морето, нито шистов газ ще се добива, защото има мораториум и няма такива текстове в закона и този закон не касае офшорния вятър", каза Добрев. 

"Ние утре можем да искаме и да отидем до Луната и да облекчим процедурите. От тук на тази трибуна заявявам категорично, че перки в Черно море няма да има, докато "БСП-Обединена левица" е в управлението. Сега ясен ли съм?", посочи Драгомир Стойнев. 

С критики срещу закона излязоха и от ПП-ДБ. Радослав Рибарски влезе в спор с депутата от "ДПС-Ново начало" Станислав Анастасов:

"Поредното законодателство, което не води до нищо, но създава изключително порочни и налага отново порочни практики през заобикаляне на закона за обществените поръчки, през заобикаляне на закона за държавните имоти".

"Вие и "Възраждане" сте си последователни, подкрепящи, развиващи, поддържащи зеления рекет в България, защото тези процедури бяха усложнени съвсем изкуствено от един български олигарх, казва се Иво Прокопиев, който чрез тези процедури цакаше и спираше абсолютно всякаква западна конкуренция".


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест пред съда в Плевен, където се гледа дело за катастрофа

В Плевенския окръжен съд се гледа наказателно дело за катастрофа с две жертви, станала преди две години. Преди началото на процеса пред Съдебната палата протестираха близки и приятели на жертвите с искане за справедлив процес в разумни срокове. "Да спрем войната на пътя" - отново поискаха протестиращите. Обвиняем по делото е 54-годишен мъж от..

публикувано на 19.11.25 в 13:42

Кампания срещу насилието над децата във Велико Търново

Във Велико Търново деца, психолози и социални работници раздаваха на минувачите флаери с послания срещу насилието над деца. "Днес е Международният ден за борба с насилието над децата. Децата стават много травмирани и ги е страх да излизат. Искаме да раздаден тези флаери, за да може хората да се осмислят и да спрат“, казват..

публикувано на 19.11.25 в 13:26

Общинският съвет на Костинброд решава как да осигури обществения превоз след пожара

На извънредна сесия днес Общинският съвет на Костинброд ще решава как да осигури обществения превоз, след като тази сутрин изгоря част от автопарка в базата в село Петърч. Това каза пред БНР Трайко Младенов, кмет на Костинброд:  Кметът на Костинброд: Изгорелите автобуси бяха транспортно бижу за общината На извънредна сесия днес Общинският..

публикувано на 19.11.25 в 13:19

Ангелов не допусна обсъждане на референдум за еврото в НС, "Възраждане" напуснаха залата

Депутатите от "Възраждане" напускат пленарната зала в знак на несъгласие с решението на председателстващия заседанието на НС Костадин Ангелов да не допусне включването в дневния ред на предложението на президента Румен Радев за референдум за еврото. Радев: Депутатите трябва да се съобразят с искането за референдум за еврото..

публикувано на 19.11.25 в 13:13

Драстично увеличение на таксите за административни и технически услуги на Община В. Търново

Община Велико Търново планира значително увеличение на всички такси за административни и технически услуги за гражданите и бизнеса. Повишението е от 60% до 16 пъти за различните услуги.  Искането си до общинските съветници кметът Даниел Панов е мотивирал с необходимостта от актуализирането на цените на услугите с цел тяхното осъвременяване и..

публикувано на 19.11.25 в 12:47

БНТ и ПРОФОН подписаха споразумение за сътрудничество за "Евровизия 2026"

Българската национална телевизия и ПРОФОН подписаха споразумение за сътрудничество, свързано с избора на български изпълнител, който ще представи България в конкурса "Евровизия 2026" във Виена. Споразумението предвижда ПРОФОН да предостави на БНТ информация за най-излъчваните български песни в последните 8 месеца. На база този критерий ще бъдат..

публикувано на 19.11.25 в 12:46
Делян Пеевски

Делян Пеевски поиска правителственият Авиоотряд да бъде закрит

"Решението на министъра на транспорта Гроздан Караджов, правителството да се откаже от скъпия правителствен "Фалкон", заслужава адмирации. Излишни разходи за лукс и разточителство, несъответстващи на ефективността и демонстрация, която дразни хората и не приляга на европейските стандарти и практики" -  това написа лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян..

публикувано на 19.11.25 в 12:40