Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предложение: Да се забрани реклама на храни с много захар, мазнини и сол, насочена към деца

Снимка: БНР архив

България да въведе законова забрана за реклама на храни с високо съдържание на захар, мазнини и сол, насочена към деца под 18 години - за това настояват от Сдружение за достъпна и качествена храна. Според експертите от сдружението в други европейски държави отдавна съществува подобна регулация и страната ни вече изостава в грижата за здравето на подрастващите . 

В последните месеци редица европейски държави предприемат смели и дългоочаквани стъпки към създаване на по-здравословна хранителна среда, с особен фокус върху защитата на децата и уязвимите групи в обществото,  припомнят от Сдружение за достъпна и качествена храна.

Норвегия вече официално забрани рекламата на храни и напитки с високо съдържание на захар, мазнини и сол, насочена към лица под 18 години,  Дания върви в същата посока, като предвижда законодателна рамка, която ще обхване и дигиталните платформи, включително социалните мрежи и инфлуенсър маркетинг каналите, които до този момент остават почти напълно нерегулирани.

Испания пък насочва вниманието си към храната в публичния сектор – болници, старчески домове и социални услуги – където се въвеждат задължителни хранителни стандарти с фокус върху здравето.

Тези мерки са  реален ангажимент към здравето на гражданите и са отговор на нарастващите нива на хронични заболявания, затлъстяване и хранителни разстройства, особено сред децата, категорични са от сдружението и настояват подобни нормативни промени да бъдат направени и в България.

Държавата, посочват експертите от организацията, трябва да започне поредица от национални информационни кампании в подкрепа на здравословното хранене.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След ремонт Астрономическата обсерватория на СУ отново отвори врати

След като бе затворена за посетители в продължение на две години и половина поради ремонт и реставрация, Астрономическата обсерватория на Софийския университет "Св. Климент Охридски", най-старата у нас, отвори отново врати. Там днес се проведе "Есенен ден на астрономията" - от 16 до 22 ч., с вход свободен. Демонстрации на физични..

публикувано на 27.09.25 в 22:12

НАТО засилва бдителността в Балтийско море след инцидентите с дронове в Дания

НАТО заяви в събота, че ще "прояви още по-голяма бдителност с нови многофункционални средства в региона на Балтийско море", след неотдавнашните инциденти с дронове в Дания. В изявление, изпратено по електронна поща до Ройтерс, алиансът заяви, че новите средства включват "платформи за разузнаване, наблюдение и разпознаване, и поне една фрегата..

публикувано на 27.09.25 в 21:59

Хиляди адвокати, прокуристи и архитекти протестираха в Мадрид

Хиляди адвокати, прокуристи и архитекти протестираха в Мадрид с искане за държавни пенсии. Те са внасяли пари във взаимоспомагателни и застрахователни дружества и сега пенсиите на някои от тях се изчисляват на 180-200 евро. Демонстрантите настояват за промяна в законодателството, която да им позволи да получават държавна пенсия вместо..

публикувано на 27.09.25 в 21:37

Британският крал е изиграл важна роля в убеждаването на Тръмп, че Украйна може да победи Русия

Британският крал Чарлз Трети е изиграл изключително важна роля в убеждаването на президента Доналд Тръмп, че Украйна може да победи Русия, пише "Дейли телеграф", цитирайки Андрий Ермак – началник на кабинета на украинския президент Володимир Зеленски. Андрий Ермак е заявил пред "Дейли телеграф", че разговорите на "четири очи" между краля и..

публикувано на 27.09.25 в 21:16
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че Украйна е получила система "Пейтриът" от Израел

Ако Русия заплашва Киев със спиране на тока, то и в Москва трябва да се готвят за същото. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски. През последните месеци Украйна увеличи ударите с дронове на руска територия, като днес твърди, че е поразено петролно съоръжение на 1900 километра от фронта. За пореден път Запорожката АЕЦ е..

публикувано на 27.09.25 в 20:54

Лавров: Всяка агресия срещу Русия ще срещне решителна реакция

Руският външен министър Сергей Лавров предупреди за "решителна реакция" на всяка "агресия", след като американският президент Доналд Тръмп подкрепи призивите за сваляне на руски самолети, които нарушават въздушното пространство на НАТО, предаде АФП. Тръмп: Руските самолети, нарушили въздушното пространство на НАТО, трябва да бъдат сваляни..

публикувано на 27.09.25 в 20:40

Финалът на СП по волейбол ще се излъчва на големи екрани в няколко български града

Финалът на Световното първенство по волейбол между България и Италия ще се излъчва на големи екрани в няколко български града, съобщиха от Министерството на младежта и спорта. България е на финал на световното първенство по волейбол Срещата, която започва в 13:30 ч., ще бъде предавана на голям екран до входа на Морската градина във Варна...

публикувано на 27.09.25 в 20:25