Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариела Пашалиева: Трудно приех предложението да стана треньор на Италия

Мариела Пашалиева
Снимка: БНР

Преди месец една от най-добрите български треньорки по художествена гимнастика Мариела Пашалиева стана главен треньор и пое националния отбор на Италия. Българката зае мястото на уволнената Емануела Макарани, освободена заради обвинения в малтретиране на състезателките.

Европейското първенство в Талин беше дебют на Пашалиева начело на „Пеперудите“. От шампионата момичетата й спечелиха два медала - злато в отборната надпревара и бронз във финала с пет ленти.
„Много съм щастлива, че ме поканиха да работя с тях, защото са един невероятен отбор и невероятни деца. Трудно ми беше да приема това предложение, защото животът ми беше тръгнал в съвсем друга посока и трябваше наистина много бързо да взема важно решение. Но благодарение на подкрепата на цялото ми семейство и на приятелите ми, реших да го приема“, сподели специално за БНР Мариела Пашалиева.

През последните няколко години Пашалиева не се е занимавала активно с художествена гимнастика, но е останала в сферата на спорта.

„Работих като хореограф в един от най-добрите центрове по спортна гимнастика. От време на време имах възможност да работя и на клубно ниво в художествената гимнастика. Следя постиженията на всички български спортисти, независимо къде работя. Ние сме си българи и трябва да се подкрепяме. Много съм щастлива и горда с успехите на нашата спортна гимнастика. Пожелавам им още много големи успехи.“

Бившата помощник-треньорка на националния отбор коментира и новия правилник в художествената гимнастика:

„На мен лично този правилник ми допада. Като че ли има малко повече въздух в самите съчетания. Въпреки това, тъй като е нов регламент, и ако се съди по грешките, които направиха всички отбори, според мен, всички ние се нуждаем от още малко време, за да се адаптираме – към правилника, към трудностите, към всичко, което се изисква. Много от отборите смениха състезателките си след Олимпийските игри и това е напълно нормално – нови състави, нов правилник. Нужно е просто още малко време, за да се адаптира всеки отбор.“

Наставничката, която е била част от щабовете на Лили Игнатова, Адриана Дунавска и Илиана Раева, сподели вижданията си за работата с италианките:

„Естествено, всеки треньор си има своите виждания и своя философия на работа. Аз съм силно впечатлена от самите деца и тяхната мотивация. Тепърва ще мислим за нова програма, тъй като след Световното първенство трябва да се сменят съчетанията. Започваме да слушаме музика, за да направим добър избор. Всеки треньор идва със своите идеи. За мен е много важно, когато отиваш да работиш в друга страна, да можеш да се адаптираш – това също е много ценно качество. След Европейското първенство тепърва ще се обсъжда в каква посока ще се развиваме. В Италия има много добри специалисти. Има и българи, които работят там. Това, което виждам е, че в клубовете има страхотни треньори, които подготвят много добри деца. Има изключително много гимнастички – малки, млади, т.е. пирамидата е изградена и възможността да се направи добра селекция за бъдещ национален отбор е налице.“

Пашалиева коментира и успехите на българската художествена гимнастика през последните години:

„Фактът, че България има олимпийски медал, показва, че гимнастиката се развива в правилната посока. България е и винаги ще бъде претендент за златния медал. Ние сме школа с традиции. Сърцето ми винаги ще си остане в България. Даваме всичко от себе си, за да си свършим работата по най-добрия начин и децата да покажат това, върху което работят всеки ден. Любовта към родината обаче е незаменима.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски гимнастички с лагер у нас

Българската федерация по гимнастика организира приятелска среща между състезателките от нац;ионалния ни отбор и гимнастички от 7-и регион на САЩ, област Пенсилвания, които проведоха едноседмичен тренировъчен лагер у нас.  Американският тим пристигна в България в рамките на ежегодната си програма за международни контролни състезания и лагер-сборове, а..

публикувано на 27.11.25 в 13:21

Лудогорец - Селта пряко по "Хоризонт"

Лудогорец посреща испанския Селта в мач от петия кръг на турнира Лига Европа. Двубоят е от 19.45 часа в Разград и можете да го проследите в ефира на програма "Хоризонт" на БНР. "Зелените" от Разград се върнаха на пътя на победите с новия си треньор Пер-Матиас Хьогмо. Норвежкият специалист донесе 2:0 над Септември в първенството, но сега му предстои..

публикувано на 27.11.25 в 06:13
Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен)

Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен) през сезона

Отборът на Арсенал нанесе първата загуба през сезона на Байерн (Мюнхен), след като се наложи като домакин с 3:1 в двубой от 5-ия кръг на основната фаза на Шампионската лига. Така състава воден от Микел Артета излезе еднолично на първата позиция в класирането с пълен актив от 15 точки, а баварците остават трети с 12 пункта. Юриен Тимбер откри..

публикувано на 27.11.25 в 00:30
Александър Везенков и Коди Милър-Макинтайър

Цървена звезда обърна Олимпиакос в Евролигата

Българският национал Коди Милър-Макинтайър поведе Цървена звезда към успех с 91:80 над Олимпиакос с Александър Везенков в състава си в домакински мач от 13-ия кръг на Евролигата. Двубоят се игра в "Белградска Арена". Американският гард с български паспорт започна като титуляр и за 24:51 минути се отчете с 10 точки, 3 борби, 9 асистенции и 1..

публикувано на 26.11.25 в 23:05
Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Вицешампионът на България Берое загуби от отбора на Вилньов д'Аск с 49:111 (14:38, 9:23, 17:24, 9:26) като гост във Франция в последната си среща от група L на втория по сила европейски клубен турнир по баскетбол за жени Еврокъп. Така тимът от Стара Загора приключи участието си в надпреварата с шест поражения, а носителят на титлата Вилньов д'Аск,..

публикувано на 26.11.25 в 23:01
Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3

Левски пак загуби от Лас Палмас и продължава за Купата на ЦЕВ

Отборът на Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3 (18:25, 20:25, 19:25) и втората среща и отпадна в плейофите на Шампионската лига. Преди седмица "сините" допуснаха поражение с 0:3 и при гостуването си така ще продължат участието си във втория по сила европейски турнир - за Купата на Конфедерацията (ЦЕВ), срещу германския Фридрихсхафен...

публикувано на 26.11.25 в 21:34
Марица започна със загуба Шампионската лига

Марица започна с поражение Шампионската лига по волейбол

Отборът на Марица (Пловдив) започна с поражение участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига по волейбол за жени. В първия си мач от група "Е" българският първенец загуби с 1:3 (19:25, 27:25, 18:25, 18:25) като гост на Девелопрес Жешув пред над 2300 зрители. Полякините имаха аванс от 10:5 в самото начало на двубоя и след това..

публикувано на 26.11.25 в 21:26