Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смоците могат да хапят, но не са отровни и опасни, успокои той

Змиеловецът Владо Русев предупреди: Змиите често се пренасят с багаж!

"Странното тази година е, че при половината случаи съм намирал змиите в къщи, в летни кухни, в бани. Затваряйте си вратите!"

| Интервю
Снимка: Татяна Николова

Нашите водни змии не само че не са отровни, но и не хапят. Това увери пред БНР общинският змиеловец Владо Русев. Той работи за община Харманли и се отзовава на такива сигнали. 

Той подчерта, че често змии се пренасят с багаж, когато хората се прибират от друго място - от село или риболов например.  

По думите му змиите по принцип излизат още през март, но тази година заради студеното време този процес се е забавил. Май-юни се засилиха сигналите, отбеляза Русев и посочи, че за около месец в общината са постъпили около 20 сигнала

"Най-често змиите са смокообразни, само на 1 отровна - пепелянка, съм попаднал тази година в един двор. Най-често са смоците и водните змии. Тази година странното е, че при половината случаи съм ги намирал в къщи, в летни кухни, в бани".
 
В тази връзка змиеловецът посъветва хората, когато обикалят из дворовете, да си затварят вратите към къщите. А ако има луфт под вратите, да го уплътнят, защото змията може да влезе от изключително малък процеп, обясни той. 

По думите на Владо Русев смоците могат да хапят, но не са отровни и не са опасни. Има 2 смока, които имат отрова, но трудно могат да захапят човек, добави той, като уточни, че дори да захапят, отровата не е силна и опасна за човек.

Той подчерта, че усойницата е високо в планината - над 800-1000 метра надморска височина. Пепелянките са навсякъде - има ги, но са по-редки срещите с тях, каза Русев. 

Змиеловецът изтъкна, че е добре човек да знае как изглежда пепелянката, за да може да я различи. Ако е смок, той винаги гледа да избяга - но и да те ухапе, то е безболезнено и безопасно, увери той.

"Имам стотици ухапвания от смоци. Нито веднъж не съм промивал рана. Много по-опасно е да те одраска котка или ухапе куче". 

Ако се види смок, най-добре е да не се прави нищо, препоръча Русев. И обясни, че смоците са глухи, но усещат трептенията - винаги змията гледа да избяга. Ако е пепелянка обаче, най-добре е да се подаде сигнал до 112

Всички змии у нас са защитени и има глоби за унищожаването им, напомни още Владо Русев. 

Цялото интервю на Илия Вълков с Владо Русев в предаването "РадиоТочка" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52