Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папата предложи Ватиканът да бъде домакин на мирни преговори между Украйна и Русия

Папа Лъв XIV
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Папа Лъв XIV отново предложи услугите на Ватикана да бъде домакин на мирни преговори между Украйна и Русия - часове след като руснаците засипаха с повече от 700 дрона и ракети украинските градове.

Папата отправи поканата си пред президента на Украйна Володимир Зеленски, с когото се видя в градчето Кастел Гандолфо, недалеч от Рим. Зеленски е в Италия за участие в международна конференция за възстановяването на Украйна.  

Войната обаче изглежда далеч от края си. Руското командване отбеляза своеобразен рекорд снощи, изпращайки 728 далекобойни дрона на вълни срещу 10 украински области заедно с 13 ракети от различен тип, включително хиперзвукови “Кинжал”. 

Само 17 пробиха противовъздушната отбрана.

Военното ведомство в Москва твърди, че мишени са били военни, летища и инфраструктура. Украинските власти обаче твърдят, че фокусът на атаката е бил върху град Луцк, близо до границата с Полша - до този момент сравнително пощаден от руските бомбардировки.  

Засилва се натискът върху украинските войски и мирното население в Донбас. Осем жители на градовете Костянтинивка и Родинске загинаха днес при атаки на руски дронове.

Москва се похвали, че войските ѝ напредват на 6 участъка от фронта. Според украинския блок Deepstate за последните 2 месеца под руска окупация са се озовали нови 1100 квадратни километра украинска земя, главно в Донецка област  

 


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната.  Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..

публикувано на 31.07.25 в 19:58

Работодателите могат да подават документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки

От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките на утвърдените от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 милиона лева ...

публикувано на 31.07.25 в 19:52

ЕК: Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана

"Единствено страните-членки на ЕС имат право да вземат заеми по програмата "Действие за сигурност за Европа", по-известна като SAFE" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос дали Украйна може да се възползва от нея. Рение поясни, че Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана към нея.  Той припомни,..

публикувано на 31.07.25 в 19:45