Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинетът внася в НС доклад за закупуването на специализирана противопожарна техника

Снимка: БТА

Утре правителството внася в Народното събрание доклад за предприетото до момента от изпълнителната власт по възложените действия от парламента през миналата година за закупуване на специализирана противопожарна техника.

Това обяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание.

Той припомни, че в решението на парламента е записано, че трябва да се закупи летателна техника за гасене за нуждите на МВР, но това в момента се анализира, допълни Желязков. 

Желязков каза, че е възложил анализ заради различните интерпретации какъв е потенциалът на МВР, Министерството на отбраната и Министерството на транспорта за разполагане на летателна техника и за оперирането с нея: 

"Въз основа на този ясен анализ за корелацията между необходимата летателна техника, между изградената съществуваща и оперирана летищна инфраструктура и по отношение на готовността с персонал и обучени екипажи за тази дейност, от гледна точка на ефективност, но и от гледна точка на ефикасност за използването на такъв ресурс и въз основа на внесения доклад, утре в Народното събрание ще бъде изготвен допълнителен доклад, който също следва да бъде разгледан от парламента".

Темата, каква летателна техника ще се купува и на чие подчинение ще бъде трябва да се придвижи бързо, подчерта премиерът. Той обяви, че през август продължаваме да гасим с наличните към момента български вертолети и да разчитаме на европейския механизъм за взаимопомощ: 

"Самолетите, които очакваме от Швеция, ще бъдат ангажирани за целия август месец със стоянка в България, за да посрещат предизвикателствата". 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Военна академия

Випускници от Военната академия получават дипломите си на специална церемония

Завършващите випуск "Сливнишко-Драгомански" 2025 г. във Военната академия "Г. С. Раковски" ще получат дипломите си на специална церемония. Това ще стане в присъствието на президента Румен Радев и министъра на отбраната Атанас Запрянов. Президентът и министърът на отбраната ще застанат за първи път заедно, след започналия заради пожарите дебат..

публикувано на 31.07.25 в 07:18
Пожарът бе на метри от село Плоски.

Няма активни огнища на пожара в Пирин

Няма активни огнища на пожара в Пирин тази сутрин. Късно снощи екипи на пожарните служби и горски служители не са допуснали огънят да навлезе високо в планината и да засегне територии на Национален парк "Пирин". Имало е реална опасност за вилната зона над Кресна, в района на Синаница. За кратко е превалял и дъжд. Времето е облачно, но задимеността..

публикувано на 31.07.25 в 07:08

Започна смяна на осветлението по улиците на Сливен

Подмяна на уличното осветление на 11 булеварда започна в Сливен. Стойността на проекта е около 1 300 000 лева, като  финансирането е осигурено от държавния бюджет.  Дейностите ще започнат от булевард "Братя Миладинови", а срокът за изпълнението на проекта е 180 дни, уточни Боян Боянов, представител на фирмата изпълнител: "Последователно след..

публикувано на 31.07.25 в 04:26
Канадският министър-председател Марк Карни

Канада планира да признае палестинската държава

Израел и Съединените щати изразиха недоволство от намерението на Канада да признае палестинската държава. Според Тел Авив и Вашингтон това е награда за "Хамас". Карни критикува израелското правителство, че е допуснало да се стигне до катастрофа в ивицата Газа. Канада възнамерява да признае палестинската държава на Общото събрание на ООН през септември,..

публикувано на 31.07.25 в 01:26

Пожар е възникнал край село Баланово

Пожар е възникнал при дупнишкото сeло Баланово снощи.  Горят сухи треви.  На терен са изпратени три екипа на пожарната от Дупница. Само преди десетина дни имаше голям пожар в местността Балановски рид, припомнят местните хора.

публикувано на 31.07.25 в 01:12

Нова измамна схема с обяви за продажба на смартфони

Слушател на „Хоризонт“ сигнализира за нова измамна схема с подвеждащи обяви за продажба на смартфони. След закупуването и получаването им се оказвало, че апаратите всъщност са на лизинг, което означава, че до пълното изплащане на всички дължими вноски, устройството е собственост на оператора: "Поръчах си скъп модел смартфон през един от..

публикувано на 30.07.25 в 22:46
Пожарен самолет се справя с горски пожар в община Ел Аренал, Централна Испания, 30 юли 2025 г.

Горски пожари бушуват в Испания, в 6 населени места се е наложила евакуация

Един човек заради горски пожар в Испания, а над 100 души от шест населени места са били евакуирани от домовете си. Пожарникарите в страната се борят с две големи огнища – близо до град Авила в автономната област Мадрид и в Лас Урдес, в северната част на Естремадура. Огънят край Авила отне един живот - 58-годишният пожарникар Емилио Санчес е загинал в..

публикувано на 30.07.25 в 21:44