Седмият ден от пожара над село Илинденци дойде с дъжд. Нуждата от продължаваща евакуация в санданското село Плоски отпадна и хората се завърнаха по къщите си:
"Сега си отиваме вкъщи, да видим какво е, животинки имаме, кученце, котки гладни. Селото е останало, това е най-важното. Хората да си запазят къщичките";
"Да не се повтарят тези неща, на чуждо място да стоиш и да те е страх да не ти се подпали къщата", споделиха жители на селото.
В ранния следобед дойде и добрата новина - пожарът е локализиран, а екипите на терен са оттеглят, съобщи директорът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Благоевград комисар Валентин Василев:
"Отзоваваме екипите в момента, тъй като, както виждате, вали навсякъде по периметъра. Има места, в които има горене, но да се надяваме, че скоро и тези места ще бъдат загасени от дъжда и от нас. Това, което предстои, е разпределяне вече на задачите за охрана на района и последващите действия по доизгасяван на вътрешни огнища".
Последва равносметката - над 50 000 декара засегната площ, предимно горска територия. Полковник Кирил Спаневиков, командир на Трето бригадно командване - Благоевград, посочи:
"Досега не сме участвали в такъв огромен пожар, на такава голяма площ, независимо че през миналата година, знаете, взехме участие в гасенето в планината Славянка, в Малашевска планина, в Рила планина. Но тази година, може би атмосферните условия създадоха много тежка обстановка".
Хората в района на пожара си отдъхнаха, местните власти също. Кметът на Струмяни Емил Илиев:
"След падналия дъжд хората са спокойни. Въздухът през цялото време беше изключително замърсен, с частици от горящата шума, която хвърчеше във въздуха. Имахме обаждания дори от далечната община Хаджидимово заради пожара, от Банско, Разлог. Това е не просто пожар, това е мега пожар".
Щетите от пожара между общините Струмяни и Кресна тепърва ще се установяват. По първоначални данни засегнатата площ е над 50 000 декара, предимно горска територия. За щастие обаче този пожар не погълна къщи въпреки бурния вятър и предимно върховото горене.
От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината. Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение на разходите за услугата. Досега таксата се изчисляваше като промил..
Британският министър-председател Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон обещаха в събота да намерят решение за “справедлив и траен” мир в Украйна, докато американският президент Доналд Тръмп се подготвя за разговори с руския си колега Владимир Путин за слагане на край на войната, съобщи Ройтерс, позовавайки се на Даунинг стрийт...
SpaceX и NASA успешно завършиха в събота мисията "Екипаж-10" (Crew-10) до Международната космическа станция (МКС), след като и четиримата астронавти се върнаха безопасно на Земята на борда на космическия кораб Crew Dragon. Астронавтите се приземиха в Тихия океан край бреговете на Сан Диего, Калифорния, след като прекараха пет месеца на МКС...
Иран е против създаването на подкрепяния от американският президент Доналд Тръмп коридор,известен като "Коридора Тръмп", който трябва да свърже през териториите на Армения и Азербайджан населената с азери Нахичеванска автономна република. Това заяви Али Акбар Велаяти, съветник на върховния лидер на ислямската република. Армения и Азербайджан..
Няколко европейски държави отхвърлиха предложението, отправено от руския президент Владимир Путин, с което се иска от Киев да се откаже от контрола над Източна Украйна в замяна на прекратяване на огъня, съобщи "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на двама европейски служители, запознати със ситуацията. Държави като Франция, Германия и..
В цялата си история Българските въоръжени сили не са имали 13 модернизационни проекта за над 100 милиона лева и други проекти под тази стойност, навлизаме в етап на градивно начало. Това коментира във Варна министърът на отбраната Атанас Запрянов, който заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и висши военни, присъства на..
Опозицията начело с Демократическата партия е единодушна срещу правителството и нарича "лудост", мълчанието му пред трагедията в Газа. За електронната медия Vista, лидерът на демократите Ели Шлайн каза: "Правителството не казва нито дума за престъпната окупация на Газа от Нетаняху, която той иска да продължи. Ние държим правителството да..
"Берковица е райско кътче, сгушено в полите на Ком. Връщам се с голямо удоволиствие в най-ранните си години. Всяка ваканция чаках да отида с..
Колко са столетниците в България? Отговор дава Националният статистически институт – към 31-ви декември 2024 година хората на възраст 100 и..
От днес всички магазини в България трябва да показват цените и в лева, и в евро . Законът е ясен – цената в евро стои до тази в лева, за да ни..