Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма пряка опасност за живота за нито един от ранените при ПТП в Прохода на републиката

Няма пряка опасност за живота за нито един от десетимата ранени при катастрофата тази сутрин край село Мишеморков хан в Прохода на републиката, където се удариха два румънски и един български автомобил. Румънски гражданин и дете се транспортират до северната ни съседка с хеликоптер "Блек Хоук" от летище "Горна Оряховица".

Един румънски гражданин остава на лечение във  великотърновската болница, двама се изписват за домашно лечение. За състоянието на останалите петима ранени българи, сред които са и две деца, съобщава д-р Сибила Маринова, началник на отделението по реанимация във великотърновската болница:

"На всеки от ранените състоянието е различно. Има пациенти в неврохирургия, има в хирургия, има и в реанимация. Двама от пострадалите румънски граждани ще бъдат транспортирани с хеликоптер до летище Горна Оряховица с линейка. От българите също има две пострадали деца, едното е  в реанимация. С непосредствена опасност за живота вече няма".


Катастрофата стана тази сутрин на участък с три ленти, забранен за изпреварване и с ограничение от 50 километра в час. Най-вероятно катастрофата е причинена от единия от румънските автомобили, който е пътувал на юг, и напуска лентата си в нарушение, разказа за БНР Венцислав Ангелов, директор на Областната пътно управление:

"Факт е, че навлиза в насрещната лента за движение, даже в третата лента. Челен сблъсък с друг автомобил с българска регистрация.  Следващият автомобил, и той е с румънска регистрация, който явно е с бил с по-висока скорост, не е успял водачът да овладее автомобила, и се удря в чуждестранния автомобил".

Водачът на втория румънки автомобил, който не е успял да избегне катастрофата, е с положителна проба за наркотици. Дал е кръв за анализ.

Причините за катастрофата са в процес на изясняване. Образувано е досъдебно производство.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици турци почетоха в Солун паметта на създателя на републиката им Мустафа Кемал Ататюрк

След продължителен период на реставрация днес къщата-музей "Ататюрк" отвори врати за посетители във връзка с 87-ата годишнина от смъртта му. Стотици турци пристигнаха специално за годишнината в Солун. Наложи се полицията да спре движението и да блокира няколко улици, за да успеят турците да положат цветя и отдадат почит на основателя на република..

публикувано на 10.11.25 в 23:14

Унгария договори 'финансов щит' със САЩ

Споразумението, сключено от Унгария със САЩ за осигуряване на "финансов щит", е доказателство, че страната може да намери алтернативи на финансирането от Европейския съюз, което беше замразено заради опасения относно върховенството на закона. Това заяви високопоставен съветник на премиера Виктор Орбан.  Орбан се срещна миналия петък в..

публикувано на 10.11.25 в 22:47

Украинските власти разследват корупционна схема в енергийния сектор

Украинската антикорупционна служба започна мащабно разследване в енергийния сектор на страната във връзка с предполагаеми подкупи по сделки с участието на украинския държавен оператор на атомни електроцентрали "Енергоатом", предадоха световните агенции. Държавната агенция, чиято дейност е независима от правителството – в свое изявление твърди, че бивш..

публикувано на 10.11.25 в 22:05
Гледка от Северозападна България

Европейската комисия одобри над 14 милиона евро за 4 екологични проекта в България

Европейската комисия съобщи, че е одобрила осигуряването на финансиране за 132 нови проекта за опазване на околната среда в Европейския съюз, четири от които ще бъдат реализирани в България. Общото финансиране за страната ни възлиза на над 14 милиона евро. Една от финансираните инициативи е на стойност 8,5 милиона евро и цели намаляване..

публикувано на 10.11.25 в 22:03
Испанският премиер Педро Санчес

Испания: 14 млрд. евро държавни безлихвени заеми за въоръжение

Испанското правителство отпуска над 14 милиарда евро на отбранителната промишленост за превъоръжаване. Средствата са под формата на държавни безлихвени заеми. Парите ще се разпределят между 30 програми за модернизация на испанската армия. Част от проектите включват цифровизация на комуникациите, нови спътници за наблюдение и обновяване на летателните..

публикувано на 10.11.25 в 22:01
Кристияна Константинова и Елина Димитрова

Една млада учителка от Плевен за предизвикателствата на професията

Учителите в Плевен, които за първи път прекрачиха прага на учебните заведения на 15 септември, никога няма да забравят и първия си Ден на будителите, който отбелязахме на 1 ноември. Защото Общината им подари една специална церемония под наслов "Добре дошли в най-благородната професия" . Кристияна Константинова е млада, дръзка, пълна..

публикувано на 10.11.25 в 21:45

Бейгълите - обичана нюйоркска закуска с източноевропейски корени 

Едно хлебно изделие, родено в еврейската общност в Източна Европа, тези дни се приема като част от есенцията на Америка . Бейгълът, който е пренесен в САЩ от имигранти, сега е познат в глобален мащаб и се среща в най-различни варианти. Тази седмица в "Американски честоти" Младен Петков е на кулинарна вълна. Бейгълите са една от емблемите на Ню Йорк..

публикувано на 10.11.25 в 21:30