До патовата ситуация по необходимото допълнително финансиране на американското правителство се стигна заради спорове, свързани с изтичане на субсидиите, отпускани по Закона за достъпни здравни грижи, известен още като "Обамакеър", който е приоритетен за демократите.
Според американските медии надеждите за постигане на споразумение до крайния срок, който изтича в полунощ американско време днес, са изгубени след срещата на президента Доналд Тръмп с лидерите на американския Конгрес, по време на която не беше постигнат никакъв напредък в преговорите.
"Мисля, че сме на път към спиране на работата на правителството, защото демократите няма да постъпят правилно", каза след срещата вицепрезидентът Джей Ди Ванс.
"Не е нужно да опирате пистолет в главата на американския народ, казвайки: Ако не направите точно това, което демократите в Сената и Камарата на представителите искат от вас, ще спрем правителството ви", допълни той.
От своя страна лидерът на демократите в Сената Чък Шумер заяви, че все още има "много големи различия" между неговата партия и Белия дом.
Напрежението между двете партии се обтегна допълнително, след като в понеделник вечерта президентът Доналд Тръмп публикува в социалната си мрежа видеоклип, направен от изкуствен интелект, който изобразяваше лидерът на демократите в долната камара на Конгреса Хаким Джефрис, облечен в сомбреро и с изкуствени мустаци, а пък до него лидерът на демократите в Сената Чък Шумер казва с изкуствен глас, че мигрантите без документи трябва да получават безплатно здравеопазване.
И двамата политици реагираха гневно на клипа, като Хакийм Джефрис го нарече фанатизъм.
Въпреки че имат мнозинство и в двете камари на Конгреса, по закон републиканците се нуждаят от поне 60 гласа в Сената, за да минат поправките.
За по-късно днес е насрочено поне още едно гласуване в Сената, но надеждите да бъде преодолени противоречията са малки.
Нестабилната политическа среда оказва най-съществено влияние върху финансирането на мерки и инвестиции за развитие на цифровата екосистема на страната и изграждането и поддържането на експертния капацитет за успешното реализиране на цифровата трансформация. Това е записано в предложената за обществено обсъждане стратегия за цифрова трансформация до..
Според президента Доналд Тръмп, от Пфайзер са се съгласили да намалят цените на лекарствата, а за пациенти на здравната застраховка Медикейд, която е за възрастни, инвалиди и хора с ниски доходи, обещават най-ниските цени, на които се предлагат лекарствата извън САЩ. От фармацевтичната компания също така са гарантирали, че и в САЩ ще имат..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ситуацията в окупираната от Русия атомна електроцентрала в Запорожие е станала критична, като руски обстрел възпрепятства усилията за възстановяване на външните електропроводи към централата. Във вечерното си видеообръщение Зеленски каза, че един от дизеловите генератори, осигуряващи аварийно..
При случайна проверка в район на Солун лек автомобил не спира и полицията започва да го преследва. Полицаите поставят препятствия по пътя на колата. Шофьорът е принуден да спре, но той и двамата пътници се опитват да избягат. Полицията успява да ги арестува. Сред тях е и 34-годишен българин. Заедно с него в нелегалния трафик на мигранти са участвали още..
Подсилването на отбраната на ЕС и ситуацията в Украйна са темите, които ще са водещи на неформалното заседание на европейските лидери в Копенхаген - страната ротационен председател на ЕС. В Дания и региона засилват мерките за сигурност преди срещата на върха на ЕС в Копенхаген Изграждането на стена от дронове ще бъде във фокуса на..
Нидерландия, Австрия, Германия, Италия и Испания се открояват като най-търсените дестинации за висше образование в чужбина сред българските кандидат -студенти през академичната 2025/26 година. Това съобщиха от една от водещите у нас агенции за образование зад граница. 27 на 100 от всички новозаписани студенти са избрали Нидерландия, Австрия с 12%,..
Проливните дъждове на Балеарските острови предизвикаха намесата на испанската армия. Пожарникарите в Ибиса издирват хора, блокирани в колите или къщите си. Над 230 литра на квадратен метър дъжд са паднали за последните 12 часа в Ибиса. Държавната метеорологична агенция обяви червен код за опасни валежи на Балеарските острови. Местната власт поиска..
Над 40 000 евро и 5000 лева са открити в домовете на двамата служители на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", задържани за искан подкуп..
Това не е инцидент, а е типичен случай от последните месеци в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Там функционира организирана група,..
Двамата служители на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация", задържани за поискан подкуп, вече са уволнени. Това каза на брифинг в..