Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Христов с шесто място на световното по вдигане на тежести

Христо Христов
Снимка: БТА

Христо Христов се класира на шесто място в категория  110 килограма на световното първенство по вдигане на тежести във Фьорде, Норвегия.

Българинът записа 185 килограма в изхвърлянето и 212 килограма в изтласкването и събра двубой от 397 килограма. 

Шампион стана Акбар Джураев от Узбекистан с 428 килограма. Той бе най-добър и в двете движения, като записа 196 в изхвърлянето и 232 в изтласкването. Сребърният медал стана притежание на Алиреза Насири от Иран с 415 килограма, а за бронза се пребори Руслан Нурудинов от Узбекистан с 414 килограма.

Състезателят на варненския клуб Титан Христо Христов започна състезанието с неуспешни опити на 180 и 181 килограма. И при двата обаче той успя да вдигне щангата над главата си, но не и да се изправи с нея. От треньорския щаб решиха да вдигнат тежестта му, с което да му дадат допълнително време за подготовка. Христов оправда това доверие и в третия си опит на 185 килограма бе категоричен. Това му осигури и петото място в изхвърлянето.

В изтласкването българинът стартира с успешни вдигания на 205 и 212 килограма. В третия си опит той пробва на 217 килограма, но тази тежест се оказа над възможностите му. Той завърши на 11-a позиция в движението. 

Шампион в изтласкването стана Джураев с 232 килограма. При последния си опит той пробва и световен рекорд на 245 килограма, но не успя да вдигне щангата до повече от кръста си.

Христо Христов бе последният български участник на световното първенство във Фьорде. Карлос Насар спечели титлата в категория до 94 килограма, докато Иван Димов взе сребърен медал в изхвърлянето в категория 65 килограма.


По публикацията работи: Кръстина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Треньорът Николай Желязков.

ВК Левски загуби тежко в Шампионската лига

Мъжкият тим на Левски отстъпи с 0-3 гейма в първата среща от третия и последен предварителен кръг на  Шампионската лига пред Гуагуас /Лас Палмас.  Реваншът в София е след седмица. Шампионите на България от Левски поведоха с 3:2 в началото на двубоя. Ас на Османи Хуанторена и Лас Палмас поведе с 4:3. Елдер Спенсър атакува през центъра и домакините..

публикувано на 19.11.25 в 22:44

Рилецо приключи в турнира ФИБА Европа със загуба

Рилски спортист приключи европейската си одисея този сезон със само една победа. Последният мач на българския шампион донесе поредното катастрофално представяне и логична загуба в Сараево от местния Босна Роял с 64:91. Така избранниците на Любо Киров записаха трето поред поражение в рамките на седмица, след като в събота отстъпиха у дома от Локомотив...

публикувано на 19.11.25 в 22:30
Фрагмент от Черно море - Миньор.

Победи за Черно море и Берое в НБЛ

Черно море Тича надделя много трудно като домакин над отбора на Миньор с 94:83. С успеха си варненският тим прекъсна негативната си серия от две последователни поражения – от Спартак и Балкан. Победата е пета за домакините, които имат и 3 загуби. Миньор пък е с 4 успеха и 3 поражения. За тима от Перник Игор Кесар записа дабъл-дабъл – 22 точки и 11..

публикувано на 19.11.25 в 22:24

Нефтохимик продължава напред за Чалъндж къп, Берое отпадна

Нефтохимик 2010 се класира за 1/16-финалите турнира по волейбол за мъже Чалъндж къп. Бургазлии победиха с 3:1 (23:25, 25:11, 25:20, 25:22) у дома Шеноа Женева в двубой-реванш, а първата среща между двата отбора завърши с успех 3:0 за Нефтохимик 2010.  Гостите изненадващо поведоха в резултата след изиграването на първата част, когато имаха..

публикувано на 19.11.25 в 21:46

Дея Пеева донесе медал от европейското по таекуондо

Дея Пеева донесе първи медал за България, след като завоюва бронз в категория до 46 килограма на Европейското първенство по олимпийско таекуондо за юноши и девойки в Егъл (Швейцария). Състезателката на клуб Класа победи в първата среща представителката на Босна и Херцеговина Лаура Куячич, а във втората се наложи над Хумай Дадашова (Азербайджан). На..

публикувано на 19.11.25 в 20:47

Националите ни се изкачиха с 3 места в ранглистата на ФИФА

Националният отбор на България по футбол записа скок от три места в обновената ранглиста на ФИФА за ноември месец. "Трикольорите" регистрират прогрес благодарение на победата си над Грузия във вторник и увеличават актива си от 1263,07 точки до 1272,19 точки. С това те вече са на 88-мо място в света, след като през октомври бяха паднали до 91-ва..

публикувано на 19.11.25 в 18:34
Илия Янев

Наш топсъдия по спортна гимнастика с престижна покана

Илия Янев съдийства на едно от най-мащабните спортни събития в света – 15-ите Национални китайски игри, които продължават до 21 ноември, съобщават от БФ Гимнастика. Янев, който е преподавател в Национална спортна академия „Васил Левски“ и треньор в клуб Левски Спартак, е част от елитния международен панел на състезанието. В турнира по спортна..

публикувано на 19.11.25 в 13:32