Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Дора Лазарова

Снимка: Ани Петрова

Отдаваме почит на проф. Дора Лазарова - пианистка и дългогодишна преподавателка в Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София). На 4 октомври се навършиха 90 години от нейното рождение и тази кръгла годишнина беше отбелязана с концерт на 3 октомври в Централния военен клуб с участието на нейни възпитаници, сред които проф. Богдана Попова и Божидар Абрашев-син. 

Пътят в музиката на Дора Лазарова започва с уроците на нейната майка - пианистката Анна Лазарова и на преподавателките ѝ Нора Желязова и Панка Пелишек. Печели Първа награда на Първото общобългарско състезание за деца и юноши в края на 1949 г. Прави своя дебют на голямата сцена на 11-годишна възраст, когато изпълнява клавирни концерти от Хайдн и Моцарт със Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов. Пресата тогава я определя като дете-чудо. 

Пианото я среща с личности като Панчо Владигеров и Димитър Ненов. На 13-годишна възраст със специално разрешение на Министерството на просветата и културата Дора Лазарова е записана в класа на проф. Панка Пелишек в Музикалната академия, където учи паралелно със средното си образование. Следват 8 години обучение - следване и специализация в Московската консерватория в класа на легендарния педагог Хенрих Нейгауз. 

Дора Лазарова говори за уроците с Хенрик Нейгауз като за „изживявания, общуване с един голям артист, голям човек, ерудит, голям музикант“. В Москва тя се движи във високо интелектуална и артистична среда. Сближава се с личности като Святослав Рихтер, Емил Гилелс, Владимир Ашкенази, Евгений Светланов. Нейгауз я запознава с Дмитрий Шостакович, гостува в дома на поета Борис Пастернак. Концертира и прави записи за радио Москва. 

След завръщането си в България Дора Лазарова развива активна концертна дейност у нас и много европейски страни от Източния блок, както и в Австрия. Започва и преподавателска работа в Българската държавна консерватория. От 1962 г. Дора Лазарова е редовен преподавател в Клавирна катедра, била е и неин председател, от 1981 г. е доцент, а от 1991 г. - професор. На 15 октомври 2015 г. е удостоена с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. 

Проф. Дора Лазарова завърши земния си път през 2018 г. За нея разказа специално за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" друга голяма българска пианистка и клавирна педагожка - проф. Милена Моллова, при която заедно са учили при проф. Панка Пелишек. Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София Арт Институт организира Хорова академия за деца и възрастни

София Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти.  Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..

публикувано на 27.11.25 в 19:49

Шуменци почитат диригента Станислав Ушев с барелеф

На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев.  Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..

публикувано на 27.11.25 в 19:12
Андре Букурещлиев (1925-1997)

Тридневен фестивал отбелязва вековния юбилей на Андре Букурещлиев

На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..

публикувано на 27.11.25 в 17:28

Музикалният театър кани на "Кабаре"

Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..

публикувано на 27.11.25 в 12:39
От днес в Големия салон на сатиричния театър

Калин Сърменов: "Примадони" носи чиста форма на забавление, усмивка и любов

Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов.  "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..

публикувано на 27.11.25 в 10:45
Пенка Коева и Алексей Милковски в „Тоска“

Спомени за баса Алексей Милковски

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България.  Роден е в..

публикувано на 26.11.25 в 15:37

Духовна музика от България и света в концерта на Смесения хор на БНР

В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова.  Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..

публикувано на 26.11.25 в 15:08